نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

میراگر ساختاری ویسکوالاستیک – تجزیه و تحلیل گذرا – Viscoelastic Structural Damper — Transient Analysis

عناصر میرایی شامل لایه‌هایی از مواد ویسکوالاستیک، اغلب برای کاهش لرزش‌های لرزه‌ای و ناشی از باد در ساختمان‌ها و سایر سازه‌های بلند استفاده می‌شود. ویژگی مشترک این است که فرکانس لرزش‌های اجباری کم است.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

شبیه‌سازی بلندگوی مرتعش صدا چندفیزیک با – BEM-FEM Vibroacoustic Loudspeaker Simulation: Multiphysics with BEM-FEM

این مدل تجزیه و تحلیل کامل لرزش صدای یک بلندگو از جمله محرک، کابینت و پایه را نشان می‌دهد. این امکان را به شما می‌دهد تا یک ولتاژ محرک اسمی را اعمال کرده و میزان فشار صوتی حاصل از آن را در کابینت و در فضای بیرون و همچنین تغییر شکل کابینت و محرک را برای یک فرکانس معین استخراج کنید. پایۀ بلندگو در فاصلۀ کمی از دیوار، که در پشت آن قرار دارد، در کف سخت قرار گرفته است.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

ارتعاشات در قطار چرخ‌دنده‌ای مرکب – Vibrations in a Compound Gear Train

این مدل ارتعاشات را در قطار چرخ‌دنده‌ای مرکب شبیه‌سازی می‌کند. چرخ‌دنده‌های متوالی، که برای مدل‌سازی قطار چرخ‌دنده‌ای استفاده می‌شود، بر روی محورهای سفت و سخت نصب شده‌اند. هر دو انتها توسط یک محفظۀ الاستیک پشتیبانی می‌شوند. فرض بر این است که شبکۀ چرخ‌دنده‌ای با سختی متفاوت، که منبع لرزش است، الاستیک است. تجزیه و تحلیل گذرا برای محاسبۀ دینامیک چرخ‌دنده‌ها و همچنین ارتعاشات در محفظه انجام می‌شود.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

جریان دوفازی با تعامل سیال-ساختار – Two-Phase Flow with Fluid-Structure Interaction

مثال زیر تکنیک‌هایی برای مدل‌سازی تعامل مایع با ساختاری شامل دو فاز مایع را در کامسول مالتی‌فیزیک نشان می‌دهد. این مثال نشان می‌دهد که چگونه یک مایع سنگین‌تر می‌تواند با استفاده از تکنیک دلخواه لاگرانژی-اویلری (ALE) به همراه دو مرحله جریان، کاربرد فاز زمینه، حرکت را در یک مانع القا کند.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

طراح پل خرپا – Truss Bridge Designer

برنامۀ طراح پل خرپا، نمونه‌ای از چگونگی طراحی یک ابزار شبیه‌سازی برای یک کلاس از سازه‌های مهندسی عمران، در این مورد یک پل خرپایی پرات است. چنین پلی با تیرهای مورب در هر طرف پل مشخص می‌شود، که همه به سمت پایین و به سمت مرکز دهانه خم می‌شوند. به دلیل این طراحی، تیرهای مورب فقط در معرض تنش قرار می‌گیرند، در حالی که تیرهای عمودی که کوتاهتر بوده و از این طریق نسبت به کمانش حساس هستند، تحت فشار قرار می‌گیرند.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

جرثقیل سوار شده روی کامیون – Truck Mounted Crane

بسیاری از کامیون‌ها برای جابجایی بار مجهز به جرثقیل هستند. اینگونه جرثقیل‌ها دارای تعدادی سیلندر هیدرولیک، کنترل حرکت و مکانیسم‌های مختلف هستند.

کامسول

موتور متناوب سه‌سیلندره – Three-Cylinder Reciprocating Engine

در این مثال، یک تجزیه و تحلیل پویا از یک موتور متناوب سه‌سیلندره برای بررسی تنش‌های ایجاد شده در حین کار، صورت گرفته و در نتیجه امکان شناسایی اجزای حساس را فراهم می‌آورد. تقاضای تولید انرژی زیاد نسبت به وزن موتور نیاز به طراحی دقیق اجزای آن دارد.

چرخش یک محور یکنواخت قرارگرفته روی یاتاقان گرد – Whirling of a Uniform Shaft Supported on Journal Bearing

مدل آموزشی چرخش یک محور یکنواخت به شما نشان می‌دهد که چگونه یک تجزیه و تحلیل گذرا از یک محور یکنواخت تحت گرانش را انجام دهید. محور توسط دو یاتاقان هیدرودینامیکی در انتهای آن پشتیبانی می‌شود. اثر ژیروسکوپی باعث می‌شود که روتور حول محور اولیۀ خود چرخیده و در نهایت به مدار ثابت برسد.

مسیرهای مرطوب و خشک کردن برای خاک‌های اشباع شده جزئی با مدل اساسی بارسلونای گسترش‌یافته – Wetting and Drying Paths for Partially Saturated Soil with the Extended Barcelona Basic Model

آزمایشاتی روی نمونه‌های خاک خشک و مرطوب انجام می‌شود تا درکی از رفتار آن‌ها در شرایط بارگیری مختلف به وجود آید.

     در این مثال، مدل خاک Extended Barcelona Basic (BBMx) برای شبیه‌سازی مسیرهای خیس و خشک کردن در نمونه‌های خاک اشباع شدۀ جزئی تحت بارگذاری چرخه‌ای استفاده می‌شود.

انتشار موج در سنگ تحت بار انفجاری – Wave Propagation in Rock Under Blast Loads

تجزیه و تحلیل گذرا از انتشار موج در تودۀ سنگی ناشی از بار کوتاه مدت بر روی سطح. چنین بارهایی در هنگام ساخت تونل و سایر کاوش‌های نوعی در اثر استفاده از انفجار پدید می‌آیند.

     این مدل استفاده از شرایط مرزی کم‌بازتاب را برای کوتاه‌کردن دامنۀ محاسباتی به اندازۀ معقول نشان می‌دهد.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

ناپایداری گردش در ماشین لباسشویی – Walking Instability in a Washing Machine

ناپایداری گردش ، به دلیل توزیع نایکنواخت لباس، یک مشکل شایع در ماشین لباسشویی‌های قابل حمل سبک وزن است. این مشکل در ماشین‌های لباسشویی با محور افقی شدیدتر است که به دلیل راندمان بالا علیرغم هزینۀ بالای تولید، از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

خزش ویسکوپلاستیک در اتصالات لحیم‌کاری – Viscoplastic Creep in Solder Joints

در این مثال، خزش ویسکوپلاستیک در اتصالات لحیم‌کاری تحت بارگذاری حرارتی با استفاده از مدل ویسکوپلاستیسیته آناند، که برای تغییر شکل‌های بزرگ، ایزوتروپیک، ویسکوپلاستیک در ترکیب با تغییر شکل‌های الاستیک کوچک مناسب است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
هندسه شامل دو مؤلفه الکترونیکی (تراشه) است که با استفاده از چندین اتصالات توپ لحیم بر روی صفحۀ مدار سوار شده‌اند. پس از حدود 40 ثانیه بارگیری حرارتی، جریان قابل توجهی در پلاستیک ظاهر می‌شود.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

میراگر ساختاری ویسکوالاستیک – Viscoelastic Structural Damper

میراگرهای ویسکوالاستیک اغلب برای محافظت از سازه‌های بلند در برابر لرزش استفاده می‌شوند. برنامه میراگر ساختاری ویسکوالاستیک می‌تواند تجزیه و تحلیل دامنۀ زمانی و دامنۀ فرکانس برای یک میراگر ویسکوالاستیک معمولی را انجام دهد. هدف از برنامه محاسبه و تجزیه و تحلیل پارامترهای مهم میراگر مانند حلقۀ پسماند مغناطیسی و مدول ذخیره و اتلاف برای مدل مادۀ معین است.. علاوه بر این، برنامه به هنگامی که از دو تنظیم مختلف برای پارامترهای مادۀ ویسکوالاستیک استفاده می‌کنید، مقایسۀ بصری از رفتار میراگر را ارائه می‌دهد.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

ارتعاشات پروانه – Vibrations of an Impeller

این مدل آموزشی استفاده از تقارن چرخشی پویا با پردازش متعاقب روی هندسۀ کامل را نشان می‌دهد. پروانۀ سه‌بعدی با هشت تیغۀ یکسان را می‌توان به هشت بخش متقارن تقسیم کرد. این مدل فرکانس‌های اساسی را برای هندسۀ پروانۀ کامل محاسبه کرده و آن‌ها را با مقادیر محاسبه شده برای یک بخش واحد با شرایط مرزی متناوب فلوکه اعمال شده در مرزهای دو بخش مقایسه می‌کند.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

ارتعاشات یک دیسک که توسط یک سیلندر پر از هوا پشتیبانی می‌شود Vibrations of a Disk Backed by an Air-Filled Cylinder

حالت‌های لرزشی یک دیسک دایره‌ای نازک یا ضخیم به خوبی شناخته شده است و می‌توان محاسبات خاص مربوط به ویژه‌فرکانس‌ها را با دقت دلخواه از یک حل سری محاسبه کرد. همین حالت در مورد حالت‌های صوتی یک استوانۀ پر از هوا با دیواره‌های کاملاً سفت و سخت نیز صادق است. سؤال جالب‌تر این است که بپرسید: اگر سیلندر در یک انتها نه توسط یک دیوار سفت و محکم بلکه توسط یک دیسک نازک بسته شود چه اتفاقی می‌افتد؟ این سؤالی است که در این مدل به آن پرداخته شده است.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

لرزش یک صفحه فشرده – Vibration of a Squeezed Plate

این مدل نحوۀ انجام تحلیل پاسخ فرکانس را در یک مسألۀ تماس نشان می‌دهد.
یک صفحۀ دایره‌ای بین دو صفۀه دیگر فشرده می‌شود. تجزیه و تحلیل اوج پاسخ فرکانس، با فرکانس طبیعی یک مورد ایده‌آل -که یک صفحۀ حلقوی بسته شده در شعاع داخلی است- مقایسه می‌شود.
در ادامه، حل دو مسأله و مقایسۀ نتایج، به صورت خودکار با استفاده از یک روش مدل صورت می‌گیرد.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

لرزش در مونتاژ ماشین لباسشویی – Vibration in a Washing Machine Assembly

لرزش و سر و صدا در ماشین‌های لباسشویی، به دلیل توزیع نایکنواخت لباس در بشکه، یک مشکل شایع است که ارزش مطالعه و بهینه‌سازی آن را دارد.
این مدل یک مدل دینامیک چندبدنه از یک ماشین لباسشویی قابل حمل با محور افقی را شبیه‌سازی می‌کند. برای محاسبۀ فرکانس‌های طبیعی و اشکال حالت کل مونتاژ، یک تجزیه و تحلیل ویژه‌فرکانسی انجام می‌شود. تجزیه و تحلیل گذرا برای پیدا کردن ارتعاشات ناشی از محفظه در طول چرخش چرخه انجام می‌شود. محفظه به عنوان یک پوستۀ انعطاف‌پذیر مدل شده است.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

تجزیه و تحلیل لرزش یک رشته ضخیم – Vibration Analysis of a Thick Beam

این مدل لرزش‌های آزاد و اجباری یک رشتۀ عمیق را مطالعه می‌کند. راه حل برای ویژه‌فرکانس، پاسخ فرکانس و آنالیز گذرا با استفاده از یک رشتۀ تیموشنکو محاسبه و با نتایج تحلیلی مقایسه می‌شود.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

رشته‌های مرتعش – Vibrating String

این مدل فرکانس‌های طبیعی یک رشتۀ از پیش‌تنیده را با استفاده از رابط خرپای دوبعدی مطالعه می‌کند. این نمونه‌ای از “تقویت تنش” است. در حقیقت سفتی عرضی عناصر خرپا مستقیماً با نیروی کششی متناسب است. رشته‌های ساخته شده از سیم پیانو محدودیت عملکرد بسیار بالایی دارند؛ بنابراین طیف گسترده‌ای از نیروهای از پیش‌تنیده را تهیه می‌کند. نتایج با راه حل تحلیلی مقایسه شده است.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

رفتار گذرای ریزآینه ارتعاشی با میرایی چسبنده و حرارتی – Vibrating Micromirror with Viscous and Thermal Damping: Transient Behavior

ریزآینه‌ها در دستگاه‌های MEMS خاصی برای کنترل عناصر نوری استفاده می‌شوند. این مدل مثال آینه‌ای را نشان می‌دهد که در ابتدا برای مدت کوتاهی فعال بوده و سپس ارتعاشات میرا را نشان می‌دهد.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

ریزآینه ارتعاشی با میرایی چسبنده و حرارتی – Vibrating Micromirror with Viscous and Thermal Damping

ریزآینه‌ها در دستگاه‌های MEMS خاصی برای کنترل عناصر نوری استفاده می‌شوند. این مدل از یک ریزآینۀ ارتعاشی احاطه شده توسط هوا از رابط کاربری Thermoacoustic-Shell Interaction برای مدل‌سازی برهم‌کنش مایع جامد استفاده کرده و در نتیجه شامل میرایی چسبنده و حرارتی صحیح آینه از هوای اطراف است. فرکانس تشدید آینه هنگامی که تحت یک بار گشتاور است در حوزۀ فرکانس با استفاده از هر دو فرکانس-پاسخ و تجزیه و تحلیل ویژه‌فرکانسی مورد مطالعه قرار می‌گیرد. یک مدل RLC ساده در سیستم نصب شده است.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

غشای ارتعاشی – Vibrating Membrane

فرکانس‌های طبیعی یک غشای دایره‌ای پیش‌تنیده محاسبه و با حل‌های تحلیلی مقایسه می‌شود. از دو روش استفاده شده است: در مطالعۀ اول به طور صحیح پیش‌تنش داده می‌شود، در حالی که در تحقیق دوم بار خارجی پیش‌تنش را فراهم می‌کند.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

تیر مرتعش در جریان سیال – Vibrating Beam in Fluid Flow

یک الگوی جریان کلاسیک، مسیر گردابیvon Kármán است که می‌تواند به صورت جریان سیال در بالای یک شیء شکل بگیرد. این گرداب‌ها ممکن است باعث ایجاد لرزش در جسم شوند. این مسأله شامل یک تعامل ساختاری سیال است که تغییر شکل بزرگ در مسیر جریان تأثیر می‌گذارد. بزرگی و فرکانس نوسانات ایجاد شده توسط سیال اطراف ساختار محاسبه شده و با مقادیر پیشنهادی Turek و Horn مقایسه می‌شود.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

بارگذاری تک‌محوره آلیاژ حافظه شکل – Uniaxial Loading of Shape Memory Alloy

این مدل‌ها تلفیقی از مثال‌های موجود در کتاب درسی است
آلیاژهای حافظه شکل: مدل‌سازی و کاربردهای مهندسی. D. Lagoudas Ed. Springer 2008.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

توربوشارژر قرارگرفته روی بلبرینگ حلقه‌شناور – Turbocharger Supported on Floating Ring Bearings

در این مدل، یک توربوشارژر قرارگرفته روی بلبرینگ حلقه‌شناور مورد بررسی قرار می‌گیرد. نیروهای پوسته روی حلقه باعث چرخش آن درون یاتاقان می‌شوند. در حالت پایدار، حلقه با سرعت زاویه‌ای ثابت می‌چرخد و گشتاور در حلقه به دلیل پوسته‌های داخلی و خارجی متعادل است.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

حفاری تونل – Tunnel Excavation

این مدل تخمینی از رفتار خاک در طی حفاری تونل را ارائه می‌دهد. استقرار سطح و عرض ناحیۀ پلاستیک اطراف تونل پارامترهای مهمی است که به منظور پیش‌بینی آرماتورها برای استفاده در حین حفاری لازم است.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

کمانش برج خرپا – Truss Tower Buckling

تجزیه و تحلیل کمتنش عبارت است از جستجوی بار فشار بحرانی که فراتر از آن ساختارها ناپایدار می‌شوند. برنامۀ تحلیلگر کمانش برج خرپا، کمانش برج خرپا را تحت بارهای فشار عمودی شبیه‌سازی کرده تا بار فشار بحرانی را فراهم کند.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

تحلیلگر جرثقیل سوار شده روی کامیون – Truck Mounted Crane Analyzer

بسیاری از کامیون‌ها برای جابجایی بار مجهز به جرثقیل هستند. چنین جرثقیل‌هایی دارای تعدادی سیلندر هیدرولیک برای کنترل حرکت جرثقیل هستند. این سیلندرها و سایر اجزای سازندۀ جرثقیل هنگام حمل بارهای سنگین در معرض نیروهای بزرگی قرار دارند. برای تعیین ظرفیت حمل بار جرثقیل، این نیروها باید محاسبه شوند.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

آزمایش سه‌محوره – Triaxial Test

آزمایش سه‌محوره یکی از متداول‌ترین آزمایش‌هایی است که در آزمایشگاه تست خاک به کار می‌رود. نمونۀ خاک معمولاً درون یک غشای لاستیکی قرار گرفته و با حفظ فشار شعاعی فشرده می‌شود.

نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

تماس غلتنده گذرا – Transient Rolling Contact

این مثال مفهومی نحوۀ برخورد با یک مسألۀ تماس گذرا را با انتقال اصطکاک چسبندگى-لغزشی نشان می‌دهد. یک لولۀ توخالی نرم که در معرض بار سنگین قرار دارد، در قسمت بالای یک نیم‌لوله قرار می‌گیرد. حرکت لوله بین سرخوردگی و غلتندگی بسته به موقعیت آن در نیم‌لوله و سرعت آن متفاوت است. سطح مقطع لوله نیز به دلیل تماس و نیروهای لختی بیضی‌شکل می‌شود. تعادل انرژی درستی راه‌حل را تأیید می‌کند.

کامسول

تیر دارای بار حرارتی – Thermally Loaded Beam

در این مثال شما می‌توانید با استفاده از رابط تیر سه‌بعدی، یک مدل تیر سه‌بعدی را ایجاد و حل کنید.

کامسول

خزش ناشی از گرما – Thermally Induced Creep

خزش یک تغییر شکل غیر وابسته به زمان است که وقتی ماده در دمای تا حد کافی بالا – می‌گویند تا 40٪ از نقطه ذوب یا بیشتر – تحت فشار قرار می‌گیرد، رخ می‌دهد.

کامسول

تنش¬های اولیه حرارتی در یک صفحه لایه‌ای – Thermal Initial Stresses in a Layered Plate

تنش حرارتی در یک صفحه لایه لایه در این مثال مورد بررسی قرار گرفته است. صفحه‌ای متشکل از دو لایه، یک روکش و یک لایۀ بستر، بدون تنش و کرنش در 800 درجه سانتیگراد است. دمای صفحه به 150 درجه سانتیگراد کاهش یافته و تنش‌های حرارتی به دلیل تفاوت در ضرایب انبساط حرارتی القا می‌شود. سپس یک لایۀ سوم یعنی لایۀ حامل در حالت بدون تنش معرفی می‌شود. سرانجام دما به 20 درجه سانتیگراد کاهش یافته و در نتیجه تنش‌های حرارتی در همه لایه‌ها مشاهده می‌شود.

کامسول

فرسودگی حرارتی مقاومت پایه سطحی – Thermal Fatigue of a Surface Mount Resistor

یک مقاومت پایۀ سطحی در معرض چرخۀ حرارتی قرار می‌گیرد. تفاوت در گسترش حرارتی مواد مختلف باعث ایجاد تنش در ساختار می‌شود. لحیم‌کاری که مقاومت را با برد مدار چاپی متصل می‌کند، ضعیف‌ترین اتصال در مونتاژ است.

کامسول

انبساط حرارتی پوسته کامپوزیت چندلایه – Thermal Expansion of a Laminated Composite Shell

مواد کامپوزیت اغلب در کاربردهای ساختاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، جایی که توانایی مناسب از خواصی مانند سفتی و استحکام، آن‌ها را در مقایسه با مواد مهندسی سنتی جذاب می‌کند. علاوه بر کاربردهای ساختاری، از کامپوزیت‌ها در کاربردهایی که خصوصیات حرارتی و ساختاری در آن‌ها مهم هستند هم استفاده می‌شود. یک نمونه ویفرهای سیلیکونی است که در صنعت الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه، تجزیه و تحلیل حرارتی-سازه همراه با ساختارهای نازک از دیدگاه شبیه‌سازی اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند.

کامسول

میکروفن چگالنده The Brüel & Kjær 4134 Condenser Microphone – Brüel & Kjær 4134

این یک مدل از میکروفن چگالنده Brüel & Kjær 4134 است. هندسه و پارامترهای ماده از میکروفون واقعی هستند. سطح حساسیت مدل‌شده با اندازه‌گیری‌های انجام شده بر روی میکروفون واقعی مقایسه شده و توافق خوبی را نشان می‌دهد. تغییر شکل غشایی، فشار، سرعت و میدان الکتریکی نیز مشخص می‌شود.

کامسول

مقاومت‌پذیری وابسته به دما در مخازن تحت فشار – Temperature-Dependent Plasticity in Pressure Vessel

این مثال چگونگی استفاده از مواد وابسته به دما را در ماژول مصالح ساختاری غیرخطی نشان می‌دهد.
یک ظرف بزرگ آب گرم تحت فشار را در خود نگه می‌دارد. چندین لوله به ظرف فشار وصل شده‌اند. در صورت سرد شدن اضطراری، این لوله‌ها می‌توانند به سرعت آب سرد را انتقال دهند. مخزن فشار از جنس استیل کربن بوده که دارای روکش داخلی از استیل ضد زنگ است. در صورت گذرا بودن دمای سریع، اختلاف در خصوصیات انبساط حرارتی بین مواد باعث ایجاد تنش زیاد می‌شود.

کامسول

تأثیرات تنش-نوری در یک موجبر فوتونی – Stress-Optical Effects in a Photonic Waveguide

موجبرهای فوتونی مسطح در سیلیس (SiO2) پتانسیل بسیار خوبی برای استفاده در برنامه‌های مسیریابی طول موج دارند. عمده‌ترین مشکل این نوع موجبر موج‌زدایی است. ضریب شکست ناهمسانگرد منجر به تقسیم حالت بنیادی و گسترش پالس می‌شود. هدف این است که با تطبیق مواد و فرآیندهای تولید، اثرات موج‌زدایی به حداقل برسد. یکی از منابع تجزیه‌پذیری استفاده از ویفر سیلیکون (Si) به عنوان بستری است که بر روی آن ساختار موجبر قرار دارد.

کامسول

تنش و تولید گرما در دنده فرود – Stresses and Heat Generation in Landing Gear

این مدل دینامیک کمک‌فنر مورد استفاده در مکانیسم دندۀ فرود هواپیما را شبیه‌سازی می‌کند.

کامسول

آرامش تنش لوله ویسکوالاستیک – Stress Relaxation of a Viscoelastic Tube

این مدل اثرات دما را بر آرامش تنش ویسکوالاستیک در یک استوانه با دیوارۀ ضخیم طولانی مطالعه می‌کند. به طور خاص، پوسیدگی تنش‌های تحت تأثیر میدان دما طی یک دورۀ دوساعته مورد مطالعه قرار می‌گیرد. یک مدل کلی چهارزمانۀ ماکسول نمایانگر مواد است.

کامسول

تنش و تجزیه و تحلیل معین یک تیغه کامپوزیت توربین بادی – Stress and Modal Analysis of a Wind Turbine Composite Blade

توربین‌های بادی منبع فزاینده‌ای از انرژی تجدیدپذیر هستند. به این ترتیب، طراحی، تجزیه و تحلیل و ساخت توربینهای بادی برای صنعت انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است. پره‌های توربین اجزای مهم یک توربین بادی هستند. در هنگام تولید برق از طریق چرخش، آن‌ها باید در برابر انواع مختلفی از بارها مانند باد، نیروی گرانشی و گریز از مرکز مقاومت کنند. اندازۀ محکم یک تیغه به مواد سبک و قوی احتیاج دارد و کامپوزیت‌ها برای این کار مناسب هستند.

کامسول

تجزیه و تحلیل تنش یک ظرف تحت فشار – Stress Analysis of a Pressure Vessel

یک مخزن تحت فشار برای نگه داشتن مایعات یا گازها در فشارهای قابل ملاحظه‌ای بالاتر یا پایین‌تر از فشار محیط طراحی شده است. برای جلوگیری از خرابی‌های فاجعه‌بار، اختلاف فشار بالا به یک طراحی صحیح نیاز دارد.

کامسول

یاتاقان رانشی مرحله‌ای – Step Thrust Bearing

در این مدل آموزشی، یاتاقان رانشی شش مرحله‌ای تحلیل شده است. یک یاتاقان رانشی مرحله‌ای شامل یک سطح یاتاقان پله‌ای است که انتهای محور می‌چرخد. کل مونتاژ در یک روان‌کننده غوطه‌ور است.

کامسول

تجزیه و تحلیل ایستا و ویژه‌فرکانسی از براکت یک آرنج – Static and Eigenfrequency Analyses of an Elbow Bracket

مؤلفه‌ای که در این مدل به تصویر کشیده شده بخشی از یک مکانیزم پشتیبانی است و در معرض بارهای مکانیکی مختلف قرار دارد. این مدل آموزشی شما را برای انجام تجزیه و تحلیل دقیق قسمتی با استفاده از ماژول مکانیک ساختاری آماده می‌کند.

کامسول

فرسودگی تماس ایستاده – Standing Contact Fatigue

آزمایش فرسودگی ایستاده روشی است که برای آزمایش رشد ترک در مرتبۀ زیرسطحی استفاده می‌شود. در چنین آزمایشی، یک جسم کروی بر روی مواد آزمایش‌شده فشرده شده و بین یک بار فشاری بالا و پایین می‌چرخد. هیچ حرکت انتقالی بین این دو رخ نمی‌دهد.

کامسول

پایداری یک توربوشارژر تحت تأثیر نیروهای یاتاقان متقاطع جفت‌شده – Stability of a Turbocharger Under the Influence of Cross-coupled Bearing Forces

نیروهای متقاطع موجود در یک بلبرینگ هیدرودینامیکی اغلب به عنوان یک میرایی منفی در یک روتور عمل می‌کنند. در نزدیکی سرعت بحرانی، این ممکن است منجر به لرزش خارج از کنترل توربوشارژر شده و خطر خرابی یاتاقان را در پی داشته باشد. در این مثال، تأثیر نیروهای متقاطع جفت‌کننده بر پویایی روتور مورد بررسی قرار گرفته است. نحوۀ کاهش این لرزش نیز بررسی شده است.

کامسول

درپوش کروی با بار نقطه‌ای مرکزی – Spherical Cap with Central Point Load

این معیار تغییر شکل غیرخطی یک درپوش کروی را که با استفاده از مکانیک‌های جامد متقارن محوری دوبعدی و رابط‌های پوسته در مرکز قرار گرفته است، مورد بررسی قرار می‌دهد. نتایج حاصل از رابط پوسته با رابط مکانیک جامد و همچنین با نتایج تحلیلی ارائه شده در معیار برای تفکیک‌های مختلف مقایسه شده است.

کامسول

قلاب قفل – Snap Hook

این مثال درج قلاب قفل در شیار آن را شبیه‌سازی می‌کند. اتصال‌دهنده‌هایی مانند این در صنعت خودرو متداول هستند؛ به عنوان مثال در کنترل پنل یک ماشین. در این حالت دانستن نیرویی که باید برای قراردادن قلاب در شکاف و همچنین نیروی لازم برای خارج کردن آن مورد استفاده قرار گیرد، بسیار مهم است. از نقطه نظر عددی، این یک تحلیل ساختاری بسیار غیرخطی است؛ به دلیل تعامل تماس بین قلاب و شکاف، قانون ساختاری الاستوپلاستیک برای قلاب انتخاب شده است، و غیرخطی هندسی از جابجایی بزرگ سرچشمه گرفته است.

کامسول

پایداری شیب در خاکریز یک سد – Slope Stability in a Dam Embankment

تجزیه و تحلیل پایداری شیب انجام شده و فاکتور ایمنی خاکریز سد با استفاده از روش کاهش مقاومت برشی محاسبه می‌شود. فشار آب منافذ با قانون دارسی توصیف شده و از مدل سازنده مهر-کولمب برای توصیف رفتار خاک استفاده می‌شود.

کامسول

گوه کشویی – Sliding Wedge

یک گوه کنتاکتور تحت بار سنگین قرار دارد و به دلیل بار مرزی بر روی سطح گوه مورد نظر سفت و سخت، هر دو بی‌نهایت گسترده، مجبور به سر خوردن می‌شود. چشمه‌های خطی افقی نیز بین مرز عمودی چپ و زمین متصل می‌شوند.

کامسول

مکانیزم میل لنگ – Slider Crank Mechanism

این یک مدل معیار برای آزمایش الگوریتم‌های عددی در حوزۀ دینامیک چندبدنه است.

کامسول

شبیه‌سازی منجنیق با وزنه تعادل – Simulation of a Counterweight Trebuchet

در این مدل دینامیک چندبدنه از یک منجنیق با وزنه تعادل ساده، از یک جاروی پارامتری برای مطالعۀ فاصله پرتاب به عنوان تابعی از طول قلاب‌‌سنگ‌ استفاده می‌شود.

کامسول

شبیه سازی حرکت یک دوچرخه در یک سطح مسطح – Simulating the Motion of a Bicycle on a Flat Surface

این مدل حرکت یک دوچرخه را با یک رانندۀ بی‌دست نشان می‌دهد که با یک سرعت اولیه به جلو رانده شده و با یک خم در محور رو به جلو آشفته می‌شود.

کامسول

روتور شعاعی به سادگی پشتیبانی‌شده – Simply Supported Beam Rotor

در این مدل آموزشی، نحوۀ تنظیم خاصیت فشاری و آنالیزهای گذرا (با استفاده از FFT) یک روتور با نصب و پشتیبانی‌های مختلف از بلبرینگ را خواهید دید. مثال نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از نقشه‌های کمپبل و آبشار برای یافتن سرعت بحرانی استفاده کرد. همچنین دامنه پایداری روتور را نشان می‌دهد.

کامسول

پاسخ شوک یک مادربرد – Shock Response of a Motherboard

تجهیزات الکترونیکی غالباً باید پس از قرارگرفتن در معرض بار شوک خاص، مجاز به عملکرد شوند.

کامسول

شکل‌گیری ورقه فلزی – Sheet Metal Forming

این مثال یک مدل اعتبارسنجی NAFEMS از یک مسألۀ تماس اصطکاکی با یک مدل مادۀ الاستوپلاستی را محک می‌زند. یک ورقۀ فلزی نازک توسط یک منگنه به قالب می‌رود. هر دو جابجایی فشرده‌سازی و آزادسازی منگنه به منظور محاسبۀ زاویۀ شکل‌گیری (در حداکثر جابجایی منگنه) و زاویۀ بعد از آزادسازی منگنه مدل می‌شوند.

کامسول

استنت خودگسترده آلیاژ حافظه شکل – Shape Memory Alloy Self-Expanding Stent

استنت‌ها در برنامه‌های کاربردی پزشکی برای حمایت از دیوارۀ داخلی رگ‌ها و شریان‌ها استفاده می‌شوند. استنت‌های در حال گسترش که از آلیاژهای حافظه شکل ساخته شده‌اند، متفاوت از استنت‌های بالونی متورم هستند؛ زیرا این استنت‌ها در دمای پایین به قطر شریان رسیده و سپس آزاد می‌شوند در حالی که خون آن‌ها را تا دمای بدن انسان گرم می‌کند. این مدل یک نمونه از چنین استنتی را نشان می‌دهد که ابتدا پیچیده شده و سپس تا 37 درجه سانتیگراد گرم می‌شود.

کامسول

معیار پوسته سقف Scordelis-Lo Roof Shell Benchmark – Scordelis-Lo

در این مثال یک غشای خمیده نازک با استفاده از رابط پوسته ساخته و حل می‌شود. این مدل، یک مدل معیار است که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته و به سقف Scordelis-Lo اشاره دارد.

کامسول

روتورهای متصل‌شده توسط جفت‌کننده نواری – Rotors Connected by a Spline Coupling

در این مثال، یاد بگیرید که چگونه دو روتور متصل‌شده توسط جفت‌کنندۀ نواری را مدل کنید. روتور اول یک روتور پایۀ ثابت است و روتور دوم پشتیبانی می‌شود. این مدل فرض می‌کند که تنها حرکت انتقالی بین روتورها از طریق جفت‌کننده برقرار می‌شود، در حالی که چرخش هر دو روتور بدون اتصال است.

کامسول

تجزیه و تحلیل روتور پویای میل‌لنگ – Rotordynamic Analyses of a Crankshaft

نحوۀ انجام تحلیل لرزشی میل‌لنگ موتور متناوب 3 سیلندره در این مدل آموزشی را مشاهده کنید. با توجه به وسط قرار داشتن میل‌لنگ و توده‌های تعادل روی میل لنگ، تحت چرخش، لرزش خودتحریک می‌شود. میل‌لنگ با استفاده از عناصر جامد به منظور مهار دقیق اثرات لنگی میل‌لنگ و تودۀ تعادل مدل‌سازی شده است.

کامسول

شبیه‌ساز سیستم بلبرینگ روتور – Rotor Bearing System Simulator

شبیه‌ساز سیستم بلبرینگ روتور نمونه‌ای از یک برنامه است که می‌تواند برای طراحی و تجزیه و تحلیل سیستم‌های روتور متشکل از یک روتور و دیسک‌ها و یاتاقان‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. برای اطمینان از این که سرعت بحرانی سیستم در منطقۀ سرعت کار خود نباشد، در مرحلۀ طراحی اولیه سیستم‌های دوار مفید است. تجزیه و تحلیل ویژه‌فرکانس سیستم توسط برنامه با سرعت‌های مختلف زاویه‌ای انجام شده تا سرعت بحرانی روتور را پیدا کند.

کامسول

چرخیدن چرخ سفت و سخت – Rolling of a Rigid Wheel

هدف از این مدل نشان دادن نورد خالص یک چرخ سفت و سخت در هنگام سرعت اولیۀ رو به جلو همراه با یک پشتیبانی معین در مورد این جهت است.

کامسول

فرسودگی تماس هموار در موج‌بر خطی – Rolling Contact Fatigue in a Linear Guide

هنگامی که یک موج‌بر خطی بالاتر از حد مشخصات تولیدکننده بارگیری می‌شود، یکی از نگرانی‌ها این است که آیا بارهای تماسی باعث ایجاد تقسیم فرسودگی می‌شوند. در این تجزیه و تحلیل سیستم، کل راهنما مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و بار تماسی که بیشترین آسیب را دارد، در یک راه‌آهن ریلی رخ داده است. از آنجا که پوسته پوسته شدن توسط یک شکاف فرسودگی در مرتبۀ زیرسطحی آغاز شده است، ارزیابی فرسودگی بر اساس مدل دانگ وان انجام می‌شود.

کامسول

موتور چرخشی با بلبرینگ هیدرودینامیکی – Reciprocating Engine with Hydrodynamic Bearings

یک موتور متقاطع تک‌سیلندر پشتیبانی شده با یاتاقان هیدرودینامیکی مورد مطالعه قرار گرفته است. گشتاور شروع شده برای به کاربردن موتور به دور در دقیقه لازم اعمال می‌شود. گشتاور بارگیری هنگامی که موتور به سرعت بالا می‌رود روشن می‌شود. پس از شروع کار، موتور تحت فشار خود سیلندر به تنهایی کار می‌کند.

کامسول

مبدل پیزوالکتریک شعاعی قطبی – Radially Polarized Piezoelectric Transducer

این مدل آموزشی نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از سیستم مختصات تعریف شده توسط کاربر برای ایجاد هر نوع قطبش جهتی از یک مادۀ پیزوالکتریک استفاده کرد. نتایج برای مورد قطبش شعاعی قرص پیزوالکتریک نشان داده شده است. ماده پیزوالکتریک PZT-5H است. مثال آنالیز استاتیک را نشان می‌دهد. تجسم سیستم مختصات استوانه‌ای و همچنین تنش / کرنش در آن سیستم نشان داده شده است.

کامسول

خزش اولیه تحت بار غیرقابل اطمینان – Primary Creep Under Nonconstant Load

در این مثال مدل، رفتار خزش مواد را تحت بارگذاری غیرثابت مطالعه خواهید کرد. شما می‌توانید خزش اولیه را با استفاده از قانون نورتون بیلی مدل‌سازی کرده و تفاوت بین سخت‌شدن زمان و روش‌های سخت‌شدن کرنش موجود در کامسول مالتی‌فیزیک را مطالعه کنید.

کامسول

پیچ و مهره‌های پیش ساخته در اتصال لوله – Prestressed Bolts in a Tube Connection

یک اتصال لوله متشکل از یک فلنج با هشت پیچ پیش ساخته در معرض مجموعه بارهایی است که از فشار داخلی، نیروی محوری و تکانۀ خمش خارجی تشکیل شده است.

     دامنۀ مدل شامل 1/4 از هندسه کامل است؛ زیرا دو موج تخت متقارن وجود دارد.

کامسول

پیچ و مهره‌های درپوش اصلی بلبرینگ – Prestress of Main Bearing Cap Bolts

این مثال نشان می‌دهد که چگونه می‌توان پیچ‌های پیش ساخته را مدل‌سازی کرد.     هندسۀ پیچ از کتابخانه‌های بخش گرفته شده است.     برای مقایسه، یکی از پیچ‌ها با استفاده از فرمول تماس با نخ مدل می‌شود، در حالی که پیچ دیگر توسط یک وضعیت پیوستگی خالص به سوراخ پیچ وصل می‌شود. کاهش سفتی در قسمت پیچیدۀ پیچ با کاهش سختی مواد در نظر گرفته می‌شود.

کامسول

ظروف ارتوتروپی تحت فشار – Pressurized Orthotropic Container

یک ظرف با دیواره نازک ساخته شده از فولاد نورد در معرض فشار بیش از حد داخلی قرار دارد. به عنوان تأثیر روش تولید، یکی از سه جهت اصلی مواد – جهت خارج از صفحه – تنش عملکرد بالاتری نسبت به دو مورد دیگر دارد. از انعطاف‌پذیری ارتوتروپی هیل برای مدل‌سازی تفاوت در قدرت عملکرد استفاده می‌شود. این مثال همچنین نحوۀ تعریف و استفاده از مختصات منحنی موازی با جهت‌های اصلی مواد را نشان می‌دهد، که در این حالت خطوط کانتینر را دنبال می‌کنند.

کامسول

پل خرپای پرت – Pratt Truss Bridge

این مدل از یک نوع پل کلاسیک به نام پل خرپایی پرات الهام گرفته شده است. شما می‌توانید یک خرپای پرات را توسط اجزای مورب آن مشخص کنید، که (به جز موارد انتهایی) همه به سمت پایین و به سمت مرکز دهانه خم می‌شوند. تمام اجزای مورب فقط در معرض نیروهای تنش هستند، در حالی که اعضای عمودی کوتاه‌تر نیروهای فشاری را کنترل می‌کنند. از آنجایی که تنش خطر کمانش را از بین می‌برد، این امکان را برای اجزای مورب باریک‌تر و در نتیجه طراحی اقتصادی‌تر فراهم می‌آورد.

کامسول

فشرده‌سازی پودر یک فنجان – Powder Compaction of a Cup

ساخت یک فنجان از طریق تراکم پودر در این مدل آموزشی شبیه‌سازی شده است. فرآیند تراکم پودر به دلیل داشتن پتانسیل در تولید اجزای شکل پیچیده و استحکام بالا در صنعت تولید رایج است.

ترکیب مدل Fleck-Kuhn-McMeeking (FKM) با مدل Gurson-Tvergaard-Needleman (GTN) برای پلاستیک‌پذیری متخلخل، امکان پوشش طیف گسترده‌ای از مقادیر تخلخل را ممکن می‌سازد. در این مثال از این تکنیک استفاده شده و اصطکاک بین پودر فلزی و قالب در نظر گرفته شده است.

کامسول

تجزیه و تحلیل پس‌روی یک پوسته استوانه‌ای مفصلی – Postbuckling Analysis of a Hinged Cylindrical Shell

مدل مورد مطالعه یک معیار برای یک پنل استوانه‌ای لولایی است که در مرکز آن دارای یک بار نقطه‌ای قرار دارد. تجزیه و تحلیل کمانش خطی بار کمانش را پیش‌بینی می‌کند. با این وجود چنین تحلیلی درمورد آنچه اتفاق می‌افتد در بارهای بالاتر از بار بحرانی رخ نمی‌دهد. ردیابی محلول پس از بار بحرانی، تجزیه و تحلیل پس‌رو نامیده می‌شود. در این مدل از رابط پوسته استفاده شده است.

کامسول

مدل فوق‌کشسان چندجمله‌ای – Polynomial Hyperelastic Model

این مدل نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید با استفاده از عملکرد انرژی چگالی کرنش، یک مادۀ فوق‌کشسان تعریف شده توسط کاربر را پیاده‌سازی کنید. مدل مورد استفاده یک مدل مواد فوق‌کشسان عمومی Mooney-Rivlin بوده که توسط یک چندجمله‌ای تعریف شده است. در این مثال، دو مدل ماده را بر اساس عبارت تعریف شده مشاهده خواهید کرد: یک معادلۀ دو زمانه و یک معادلۀ پنج زمانه. اجرای مدل مواد دو زمانۀ Mooney-Rivlin پس از آن با نتایج به دست آمده با مواد فوق‌کشسان از پیش تعریف شده Mooney-Rivlin تأیید می‌شود.

کامسول

تغییر شکل پلاستیک در طول گسترش یک استنت زیست‌پزشکی – Plastic Deformation During the Expansion of a Biomedical Stent

استنت یک لولۀ مشبک سیمی است که برای بازکردن شریان کرونر در طی آنژیوپلاستی استفاده می‌شود، فرآیندی برای برداشتن یا فشرده‌سازی پلاک. طراحی آن برای آنژیوپلاستی جلدی از طریق پوست با استفاده از استنت از اهمیت برخوردار است. در طی این روش، استنت با استفاده از بالون در رگ‌های خونی مستقر می‌شود. استنت منبسط شده به عنوان داربست عمل کرده که رگ خونی را باز نگه می‌دارد.

کامسول

پوسته نیمکره فشرده – Pinched Hemispherical Shell

این مثال تغییر شکل یک پوستۀ نیمکره را بررسی می‌کند، جایی که بارها باعث غیرخطی بودن هندسی قابل توجهی می‌شوند. حداکثر انحراف بیش از دو ریشتر از ضخامت پوسته بزرگتر است. مسأله یک معیار استاندارد است که برای آزمایش فرمولاسیون پوسته در یک مورد که شامل عملکرد غشایی و خمش و همچنین چرخش بزرگ بدنۀ سفت و سخت است، استفاده می‌شود.

کامسول

مبدل پیزوالکتریک Tonpilz با پیچ پیش‌ساخته – Piezoelectric Tonpilz Transducer with a Prestressed Bolt

مبدل tonpilz برای فرکانس نسبتاً کم، انتشار صدا با قدرت زیاد استفاده می‌شود. این یکی از تنظیمات مبدل محبوب برای برنامه‌های SONAR است. مبدل شامل حلقه‌های پیزوسرامیکی است که بین یک ابتدا و انتهای توده جمع شده و توسط یک پیچ مرکزی به هم وصل می‌شوند. این مثال نشان می‌دهد که چگونه می‌توان اثر پیش‌تنشی را در پیچ قرار داد. هندسۀ پیچ از کتابخانه‌های بخش وارد می‌شود. پاسخ فرکانس اثرات ساختاری و صوتی مانند تغییر شکل، تنش، توان تابشی، سطح فشار صوت، منحنی پاسخ ولتاژ انتقال‌دهنده (TVR) و شاخص هدایت (DI) پرتوی صدا را نشان می‌دهد.

کامسول

تیر برشی محرک پیزوالکتریک – Piezoelectric Shear-Actuated Beam

این مدل با استفاده از رابط چندرسانه‌ای از پیش تعریف شدۀ دستگاه‌های پیزوالکتریک، یک تجزیه و تحلیل استاتیک را بر روی یک محرک پیزوالکتریک بر اساس حرکت یک پرتو پایه انجام می‌دهد. با الهام از کارهای انجام شده توسط V. Piefort و A. Benjeddou، یک پرتو ساندویچ را با استفاده از حالت برشی مواد پیزوالکتریک برای منحرف کردن رأس مدل‌سازی می‌کند.

کامسول

پمپ پریستالتیک(کرم‌وار) – Peristaltic Pump

در یک پمپ پریستالتیک، غلطک‌های چرخان یک لولۀ انعطاف‌پذیر را فشار می‌دهند. با حرکت غلطک‌ها در طول لوله، مایع موجود در لوله حرکت را دنبال می‌کند. مهمترین مزیت پمپ پریستالتیک این است که هیچ مهر و موم و دریچه‌ای یا سایر قسمت‌های داخلی هرگز مایع را لمس نمی‌کنند. پمپ‌های پریستالتیک به دلیل تمیز بودن، کاربردهای بسیاری در صنایع دارویی، شیمیایی، زیست پزشکی و مواد غذایی پیدا کرده‌اند.

کامسول

تیر بتنی پارامتری – Parameterized Concrete Beam

تیرهای بتن آرمه به دلیل استحکام و دوام آن‌ها معمولاً در ساخت و سازهای مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهندسان با شبیه‌سازی چنین تیرهایی، اطمینان حاصل می‌کنند که ساختارهای به دست آمده هم عملکرد خوبی دارند و هم ایمن هستند. با استفاده از برنامه‌های شبیه‌سازی، مهندسین تمام سطوح تخصصی می‌توانند طرح‌های مختلفی را با سهولت تحلیل و آزمایش کنند.

کامسول

بهینه‌سازی مکانیسم پیوند جرثقیل – Optimization of a Crane Link Mechanism

در سیستم‌های پیچیدۀ مکانیکی، یافتن یک راه حل بهینه (یا حتی به اندازۀ کافی خوب) فقط از طریق بینش مهندسی یا رویه‌های آزمایش و خطا می‌تواند چالش برانگیز باشد. سپس استفاده از روش‌های بهینه‌سازی ریاضی می‌تواند مسیری کارآمد برای طراحی بهتر باشد.

نرم افزار کامسول

تقریب شکاف در تجزیه و تحلیل فرسودگی کم-چرخه استوانه‌ای با یک سوراخ – Notch Approximation to Low-Cycle Fatigue Analysis of Cylinder with a Hole

یک مؤلفۀ حمل بار از یک سازه در معرض بارگذاری چرخه‌ای چندمحوری قرار دارد که در طی آن بازده موضعی مواد رخ می‌دهد. در این مدل شما یک تجزیه و تحلیل فرسودگی کم-چرخه از بخش را بر اساس مدل Smith-Watson-Topper (SWT) انجام می‌دهید.

نرم افزار کامسول

مبدل مغناطیسی تنجشی غیرخطی – Nonlinear Magnetostrictive Transducer

انتقال مغناطیسی تنجشی در سونارها، دستگاه‌های صوتی، لرزش فعال و کنترل موقعیت و سیستم‌های تزریق سوخت استفاده می‌شود.
مبدل دارای یک محفظۀ فولادی است که یک سیم‌پیچ محرک را محکم می‌کند. مادۀ مغناطیسی در هسته قرار گرفته که هنگامی که یک میدان مغناطیسی با عبور جریان از طریق سیم‌پیچ محرک تولید می‌شود، به عنوان محرک عمل می‌کند.
مادۀ مغناطیسی تنجشی تحت تأثیر میدان مغناطیسی فشار آزاد را نشان می‌دهد. در این مدل متقارن محوری دوبعدی، رابطۀ غیرخطی بین مغناطیس و میدان مغناطیسی با استفاده از یک رابطۀ سازندۀ غیرخطی اجرا می‌شود. یک منحنی B-H غیرخطی نیز برای بازتاب یک رفتار مغناطیسی واقع گرایانه استفاده شده است. تعامل بین مادۀ مغناطیسی با مبدل ساخته شده از فولاد مغناطیسی نیز مدل شده است.
مادۀ مغناطیسی تنجشی همچنین به استرس موجود در مادۀ مغناطیسی بستگی دارد. این مدل مواردی را در نظر می‌گیرد که مواد به اندازۀ کافی از پیش فشرده شده باشند تا حداکثر جذب مغناطیسی به دست آید. از این مدل می‌توان برای مواردی استفاده کرد که ماده در شرایط ایزواسترس قرار داشته باشد. برای مدل‌سازی رفتار تحت هر شرایط خاص استرس، از یک منحنی B-H مناسب برای مواد به دست آمده تحت استرس داده شده استفاده می‌شود.

نرم افزار کامسول

انتشار سر و صدا توسط قطار چرخ‌دنده‌ای مرکب – Noise Radiation by a Compound Gear Train

پیش‌بینی تشعشع نویز از یک سیستم پویا، طراحان را به درک مکانیسم‌های متحرک در مراحل اولیۀ طراحی پیش می‌برد. به عنوان مثال، گیربکس را در نظر بگیرید که در آن تغییر در سختی مش دنده باعث ایجاد لرزش می‌شود. این لرزش‌ها از طریق محورها و اتصالات به محفظۀ گیربکس منتقل می‌شوند. محفظۀ ارتعاشی انرژی بیشتری را به مایعات اطراف منتقل کرده و در نتیجه تابش موج صوتی ایجاد می‌شود.
این مدل آموزشی تابش پرتو نویز از محل قرارگیری قطار چرخ‌دنده‌ای را شبیه‌سازی می‌کند. ابتدا، یک تجزیه و تحلیل دینامیک چندبدنه در حوزۀ زمان انجام شده تا ارتعاشات محفظه را با سرعت مشخص شده در محور محرک محاسبه کند. سپس، برای محاسبۀ سطح فشار صوت در قسمت‌های نزدیک، دور و خارجی با استفاده از شتاب طبیعی محفظه به عنوان منبع سر و صدا، آنالیز آکوستیک با فرکانس انتخابی انجام می‌شود.

نرم افزار کامسول

باریک‌شدگی نوار فلزی الاستوپلاستیک – Necking of an Elastoplastic Metal Bar

نوار فلزی دایره‌ای متشکل از مواد الاستوپلاستیک با رفتار سفت‌کنندۀ ایزوتروپی غیرخطی در معرض تنش تک‌محوره قرار دارد. تحت تأثیر تنش‌های قابل توجه، نوار انعطاف‌پذیری بالایی را تجربه می‌کند. پدیدۀ باریک‌شدگی مهار شده و رشد آن دقیقا شبیه‌سازی می‌شود. تغییر شعاع با نتایج یافته‌های دیگر مطابقت دارد. این مثال یک معیار کلاسیک برای کدهای انعطاف‌پذیری کرنش بزرگ است.

نرم افزار کامسول

مدل‌سازی لرزش در موتور القایی – Modeling Vibration in an Induction Motor

در لرزش مدل آموزشی یک موتور القایی، جریان‌های گردابی توسط جریان‌های هارمونیک زمانی موجود در سیم‌پیچ استاتور و چرخش روتور، در روتور القا می‌شوند. جریان‌های القایی در روتور با میدان مغناطیسی که توسط سیم‌پیچ‌ها تولید می‌شود، برای تولید گشتاور حرکتی روی روتور تعامل دارد. شکاف هوا بین روتور و استاتور نامتقارن بوده و در نتیجه لرزش در موتور ایجاد می‌شود.

نرم افزار کامسول

مدل‌سازی لرزش و سر و صدا در جعبه دنده – Modeling Vibration and Noise in a Gearbox

از گیربکس برای انتقال نیرو از یک موتور به چرخ‌های دیگر یا سیم‌های همراه استفاده می‌شود که می‌تواند منجر به تابش سر و صدا به محیط اطراف شود. این امر به دلیل انتقال نیروهای جانبی و محوری ناخواسته روی یاتاقان‌ها و استاتور و در عین حال انتقال نیرو از یک محور به طرف دیگر و همچنین لرزش اجزای انعطاف‌پذیر مانند مش دنده‌ها، یاتاقان‌ها و استاتور است. با شبیه‌سازی و پیش‌بینی لرزش و تابش سر و صدا از گیربکس، طراحان می‌توانند در مراحل اولیه بینش کسب کنند.

نرم افزار کامسول

مدل‌سازی اجسام سفت و سخت – Modeling Rigid Bodies

در بسیاری از کاربردهای دینامیک ساختاری، برخی از مؤلفه‌ها در مقایسه با ساختار پشتیبانی سفت هستند. چنین قسمت سختی فقط از طریق توده و لحظۀ تحرک آن به خصوصیات دینامیک سازه کمک خواهد کرد. سپس می‌توان با استفاده از آن به عنوان بدنۀ سفت و سخت، اندازۀ مدل را به میزان قابل توجهی کاهش داد. در این مثال ویژه‌فرکانس یک مونتاژ محاسبه شده که در آن می‌توان یکی از قسمت‌ها را به عنوان یک دامنۀ سفت و سخت در نظر گرفت.

نرم افزار کامسول

مدل‌سازی دستگاه فرمان گریز از مرکز – Modeling of Centrifugal Governor

دستگاه فرمان گریز از مرکز برای کنترل سرعت ماشین‌های چرخشی استفاده می‌شود. یكی از رایج‌ترین كاربردها، كنترل RPM یک موتور با تنظیم منبع تغذیه است.

نرم افزار کامسول

مدل‌سازی اثر ژیروسکوپی – Modeling Gyroscopic Effect

ژیروسکوپ‌ها برای اندازه‌گیری جهت‌گیری یا حفظ پایداری هواپیماها، فضاپیماها و وسایل نقلیۀ زیردریایی به طور کلی استفاده می‌شوند. آن‌ها همچنین به عنوان حسگر در سیستم‌های هدایت لختی استفاده می‌شوند.

نرم افزار کامسول

مدل‌سازی روتورهای چرخ‌دنده‌ای – Modeling Geared Rotors

در این مدل آموزشی، نحوۀ مدل‌سازی چندین روتور متصل از طریق چرخ‌دنده‌های مارپیچ را با استفاده از ماژول Rotordynamics ، یک محصول اضافی به ماژول مکانیک ساختاری و کامسول مالتی‌فیزیک بیاموزید. هنگام مدل‌سازی روتورهای چرخ‌دنده‌ای، وجود دنده‌ها در سیستم باعث ایجاد لرزش‌های جانبی و پیچشی در روتورها می‌شود. فرض بر این است که مش چرخ‌دنده الاستیک بوده و دارای یک مقدار سختی ثابت است.

نرم افزار کامسول

مدل‌سازی ضامن شعاعی مبتنی بر ساز و کار بازکن دریچه – Modeling a Radial Cam Based Valve Opening Mechanism

در این مثال، مکانیزم بازکردن شیر فنری متشکل از یک بازوی غلتان و یک ضامن شعاعی مورد بررسی قرار می‌گیرد. تمام اجزای سیستم به صورت سفت و سختی مدل شده و از طریق اتصالات منشوری، لولا و شکاف به یکدیگر متصل می‌شوند. اتصال ضامن دنبال‌کننده و همچنین سایر اتصالات مشترک با استفاده از گره‌های داخلی در رابط Multibody Dynamics مدل‌سازی می‌شوند.

نرم افزار کامسول

جداسازی حالت ترکیبی یک کامپوزیت چند لایه – Mixed-Mode Debonding of a Laminated Composite

خرابی سطحی توسط لایه لایه شدن یا جداسازی مجدد با یک مدل منطقۀ منسجم (CZM) قابل شبیه‌سازی است. این مثال اجرای یک CZM با قانون جداسازی کششی دوطرفه را نشان می‌دهد. برای پیش‌بینی شروع نرمش و ترکیب لایه لایه شدن در یک مادۀ کامپوزیت استفاده می‌شود.

نرم افزار کامسول

میکرومکانیک و تحلیل استرس یک سیلندر کامپوزیت – Micromechanics and Stress Analysis of a Composite Cylinder

استفاده از کامپوزیت‌های فیبری در صنعت تولید رو به افزایش است. در مقایسه با مواد مهندسی فلزی سنتی، کامپوزیت‌های فیبری سبک‌تر و مقاوم در برابر خوردگی هستند و خواصی از قبیل استحکام، سفتی و دوام را می‌توان اغلب در یک برنامۀ خاص تنظیم کرد. کامپوزیت فیبری از الیاف حامل بار تعبیه شده در رزین پلیمری تشکیل شده است. مواد کامپوزیت به طور معمول لمینت از لایه‌های جداگانه هستند، جایی که الیاف در هر لایه یک طرفه هستند. در این مدل، تجزیه و تحلیل استرس یک سیلندر کامپوزیت چندلایه را انجام می‌دهیم.

نرم افزار کامسول

مدل میکرومکانیکی کامپوزیت – Micromechanical Model of a Composite

در این مثال ، یک مدل میکرومکانیکی ساده شده از یک واحد واحد با شرایط مرزی دوره ای مورد بررسی قرار می گیرد. خواص الاستیک و حرارتی همگن یک ماده کامپوزیت بر اساس خصوصیات فردی فیبر و ماتریس محاسبه می شود. مقایسه مقادیر عددی در برابر مقادیر بدست آمده از قاعده مخلوط انجام می شود.

نرم افزار کامسول

رانش فشارسنج MEMS به دلیل تورم نمگیر – MEMS Pressure Sensor Drift Due to Hygroscopic Swelling

برای ادغام آن‌ها در مدارهای میکروالکترونیکی، دستگاه‌های MEMS روی تخته‌های مدار چاپی قرار گرفته و با دستگاه‌های دیگر متصل می‌شوند. سپس، کل مدار اغلب با یک ترکیب قالب اپوکسی (EMC) پوشانده شده تا از دستگاه‌ها و اتصالات آن‌ها با برد محافظت شود. پلیمرهای اپوکسی مورد استفاده برای چنین کاربردهایی در معرض جذب رطوبت و تورم نمگیر هستند که می‌تواند منجر به لایه لایه شدن بین EMC و تخته یا رفتار نادرست از اجزای MEMS شود.

نرم افزار کامسول

رانش فشارسنج MEMS به دلیل تورم نمگیر – MEMS Pressure Sensor Drift due to Hygroscopic Swelling

مدارهای مجتمع مدرن به عنوان میکروسکوپ‌های پلاستیکی محصور شده (PEM) در دسترس هستند. این دستگاه‌ها به منظور محافظت از نیمه‌هادی‌های داخلی از مواد پلیمری و رزین‌های اپوکسی ساخته شده‌اند. متأسفانه، ترکیبات قالب پلیمری هنگامی که در معرض رطوبت قرار می‌گیرند، آن را جذب کرده و بنابراین متورم شده و باعث ایجاد کرنش‌های ناخواسته می‌شوند که می‌توانند به اندازۀ کرنش‌های حرارتی باشند.

نرم افزار کامسول

مکانیسم شناور در سیال – Mechanism Submerged in Fluid

این مثال مدل‌سازی مکانیسم چندبدنۀ غوطه‌وری در مایع را نشان می‌دهد. مکانیسم در نظر گرفته شده در اینجا شامل دو باله است که از طریق اتصالات لولا به یک بدنۀ سفت و سخت متصل می‌شوند. یک مسألۀ متقابل ساختار مایعات گذرا برای شبیه‌سازی رفتار شناور حل شده که چرخش باله یک سرعت رو به جلو در مکانیسم ایجاد می‌کند.

نرم افزار کامسول

مکانیک چرخش گلف – Mechanics of a Golf Swing

اینکه چقدر می‌توانید توپ گلف را بزنید، نه تنها با قدرت عضلانی شما مشخص می‌شود، بلکه مهمتر از همه این است که تحت تاثیر مکانیک نوسان گلف قرار دارد. نتیجه ضربۀ گلف اساساً با حرکت سر چوب درست قبل از برخورد با توپ مشخص می‌شود.

نرم افزار کامسول

خصوصیات مواد پوسته کامپوزیت چندلایه – Material Characteristics of Laminated Composite Shell

این مدل با هدف اعتبارسنجی و تأیید مدل لایه لایه الاستیک مواد در رابط پوسته ارائه می‌شود. در کامسول مالتی‌فیزیک، کامپوزیت‌ها یا بر اساس نظریۀ کششی سه‌بعدی Layerwise از طریق رابط پوستۀ لایه لایه یا براساس نظریۀ FSDT-ESL از طریق رابط پوسته مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند.

نرم افزار کامسول

گیرنده توده‌ای با اتصال کامل ویبروآکوستیک – Lumped Receiver with Full Vibroacoustic Coupling

هنگامی که شبیه‌سازی‌ها در توسعۀ دستگاه‌های تلفن همراه، لوازم الکترونیکی مصرفی، سمعک یا هدست نقش دارند، لازم است در نظر بگیرید که چگونه مبدل‌ها با سایر سیستم ارتباط برقرار می‌کنند. در اینجا، ما تجزیه و تحلیل تعامل بین نصب عایق لرزشی و یک مبدل سمعک مینیاتوری (یک گیرنده آرماتور متعادل Knowles® TEC-30033)را با استفاده از نمایندگی توده‌ای مبدل نشان می‌دهیم. مدل توده‌ای به عنوان یک مدار الکتروآکوستیک معادل ساده شده است. لرزش و ویژگی‌های صوتی مدل توده‌ای سپس به یک مدل چندفیزیکی از سیستم جداسازی لرزشی متصل شده تا به یک تجزیه و تحلیل کامل سیستم برسند.

نرم افزار کامسول

مدل توده‌ای سیستم تعلیق خودرو – Lumped Model of a Vehicle Suspension System

در این مثال، مدل توده‌ای سیستم تعلیق وسیله نقلیه با 11 درجه آزادی تجزیه و تحلیل شده است. توده‌های مدل جرم، فنر و میراگر از رابط سیستم مکانیکی توده‌ای برای مدل‌سازی چرخ‌ها از جمله سیستم تعلیق و همچنین صندلی‌های دارای سرنشین استفاده می‌شود. بدنۀ وسیله نقلیه با 3 درجه آزادی، به عنوان بدنۀ سفت و سخت در رابط Multibody Dynamics مدل‌سازی شده است. گرۀ منبع خارجی رابط سیستم مکانیکی توده‌ای برای اتصال مدل MBD بدنۀ خودرو به مدل توده‌ای بقیه سیستم استفاده می‌شود.

نرم افزار کامسول

مدل توده‌ای از بدن انسان – Lumped Model of a Human Body

چندین مدل جرم-فنر-میراگر برای مطالعۀ پاسخ بدن انسان تهیه شده است که در آن عناصر جرم، فنر و میراگر نمایندۀ توده‌ای از قسمت‌های مختلف بدن، سفتی و خاصیت میرایی بافت‌های مختلف هستند.

نرم افزار کامسول

محرک بلندگوی توده‌ای با استفاده از سیستم مکانیکی توده‌ای – Lumped Loudspeaker Driver Using a Lumped Mechanical System

نمونه‌ای از بلندگوهای سیم‌پیچی متحرک که در آن پارامترهای توده‌ای رفتار اجزای الکتریکی و مکانیکی را نشان می‌دهد.

نرم افزار کامسول

محرک بلندگو در محوطه تهویه – Loudspeaker Driver in a Vented Enclosure

این مدل از بلندگوی جعبه‌ای به شما این امکان را می‌دهد تا یک ولتاژ محرک اسمی را اعمال کرده و سطح فشار صوتی حاصل از آن را در اتاق خارج به عنوان تابعی از فرکانس استخراج کنید. حساسیت، هم در محور و هم به صورت مکانی، به عنوان عملکرد فرکانس تعیین می‌شود. این‌ها برخی از مهمترین پارامترهای طراحی برای بلندگو هستند.

نرم افزار کامسول

آنالیز کمانش خطی برج خرپا – Linear Buckling Analysis of a Truss Tower

خرپا معمولاً برای ایجاد ساختارهای سبک استفاده می‌شود که می‌تواند بارهای سنگین را پشتیبانی کند. هنگام طراحی چنین ساختاری، اطمینان از ایمنی آن بسیار مهم است. برای یک برج ساخته شده از میله، کمانش می‌تواند باعث سقوط ساختار شود. این مدل چگونگی محاسبۀ بار بحرانی کمانش را با استفاده از یک تحلیل کمانش خطی نشان می‌دهد. راه حل با یک عبارت تحلیلی به منظور برآورد بار بحرانی برای کمانش اویلر مقایسه شده است.

نرم افزار کامسول

مدل ویسکوپلاستیک – Lemaitre-Chaboche

بیشتر فلزات و آلیاژها در دماهای بالا دچار تغییر شکل ویسکوپلاستیک می‌شوند. در صورت بارگذاری چرخه‌ای، یک قانون اساسی با سخت شدن ایزوتروپیک و سینماتیک برای توصیف تأثیراتی از قبیل چرخاندن، نرم‌شدن / سخت‌شدن چرخه‌ای و آرامش تنش ضروری است.

نرم افزار کامسول

تجزیه و تحلیل تغییر شکل بزرگ یک تیر – Large Deformation Analysis of a Beam

این مثال به بررسی انحراف تیر شاخه‌ای که دچار انحرافات بسیار بزرگ است، می‌پردازد. تیر با استفاده از رابط مکانیک جامد و رابط تیر مدل‌سازی شده است. نتایج با یکدیگر و با یک راه حل معیار از NAFEMS مقایسه می‌شوند. بعلاوه، یک تحلیل کمانش خطی انجام شده و بار بحرانی به دست آمده از این مطالعه با بار بحرانی اویلر مقایسه می‌شود.

نرم افزار کامسول

مسأله صفحه بی‌نهایت کیرش – Kirsch Infinite Plate Problem

این مدل برای به دست آوردن توزیع تنش در مجاورت سوراخ كوچك در یك صفحۀ بی‌نهایت، تجزیه و تحلیل تنش ایستا را توصیف می‌كند. این مدل یک معیار کلاسیک بوده و در مکانیک مواد، توسط D. Roylance توضیح داده شده است. سپس سطح تنش با مقادیر نظری مقایسه می‌شود.

نرم افزار کامسول

فشرده‌سازی ایزوتروپیک با مدل مواد کام-خاک رس اصلاح شده – Isotropic Compression with Modified Cam-Clay Material Model

فشرده‌سازی ایزوتروپیک یک تمرین متداول در آزمایش خاک است. مدل کام-خاک رس اصلاح شده رابطۀ بین نسبت خلأ و لگاریتم فشار را توصیف می‌کند. در این مثال، یک نمونه خاک در داخل استوانه‌ای به قطر 10 سانتی‌متر و ارتفاع 10 سانتی‌متر قرار می‌گیرد. با توجه به تقارن، مدل در تقارن محوری دوبعدی حل می‌شود. یک بار مرزی شرایط فشرده‌سازی ایزوتروپیک را ایجاد می‌کند.

نرم افزار کامسول

تماس اتصال تداخلی در چنگال دوچرخه کوهستان – Interference Fit Connection in a Mountain Bike Fork

اتصال تداخلی روشی است که برای پیوستن دو لوله به یکدیگر استفاده می‌شود. یک لوله که از حجم فعلی خود بزرگ‌تر است، سرد می‌شود. آنگاه پس از کوچک‌شدن، در فضای موجود یک لولۀ بزرگتر -که به نوبۀ خود منبسط می‌شود- قرار می‌گیرد. در رابط، فشار تماس ایجاد شده که قدرت اتصال را تعیین می‌کند. این نوع اتصال در یک مدل از چنگال دوچرخۀ کوهستانی که در آن لولۀ فرمان به تاج وصل می‌شود، شبیه‌سازی می‌شود.

نرم افزار کامسول

حسابگر اتصال تداخلی – Interference Fit Calculator

دو لوله با اتصال تداخلی به یکدیگر متصل می‌شوند. این برنامه، فشار تماس و تغییر شکل نهایی وابسته به هندسۀ هر دو لوله را پیش‌بینی می‌کند. حداکثر گشتاور قابل انتقال و نیروی محوری نیز محاسبه می‌شود.

نرم افزار کامسول

ناپایداری یک قاب قوس فضایی – Instability of a Space Arc Frame

این مدل ناپایداری یک قاب قوس فضایی را تحت بارگذاری عمودی متمرکز نشان می‌دهد. رابط تیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نرم افزار کامسول

چارچوب درون هواپیما با جرم گسسته و تکانه جرمی لختی – In-Plane Framework with Discrete Mass and Mass Moment of Inertia

در این مدل با استفاده از رابط تیر مکانیک ساختاری دوبعدی، یک مدل تیر دوبعدی را ایجاد و حل می‌کنید. این مدل آنالیز ویژه‌فرکانس یک هندسه ساده را توصیف می‌کند. در این مدل از یک جرم نقطه‌ای و تکانۀ جرمی نقطه‌ای لختی استفاده می‌شود. دو ویژه‌فرکانس اول با مقادیر داده شده توسط یک عبارت تحلیلی مقایسه می‌شوند.

نرم افزار کامسول

خرپای درون هواپیما و فضا – In-Plane and Space Truss

خرپاها اجزایی هستند که فقط می‌توانند نیروهای محوری را حفظ کنند. می‌توانید از خرپا برای مدل‌سازی کارهای خرپایی استفاده کنید که لبه‌ها در آن راست هستند و همچنین برای سازه‌هایی مانند کابل‌های آویزان.

نرم افزار کامسول

تورم یک بادکنک لاستیکی کروی – نسخه غشایی – Inflation of a Spherical Rubber Balloon — Membrane Version

هدف از این مدل نشان دادن چگونگی استفاده از رابط غشاء برای مدل‌سازی ساختارهای نازک فوق‌کشسان است. مثال با مدل کتابخانه‌ای “تورم یک بادکنک لاستیکی کروی” یکسان است، به جز اینکه از رابط غشاء به جای رابط مکانیک جامد استفاده می‌شود.

نرم افزار کامسول

تورم یک بادکنک لاستیکی کروی – Inflation of a Spherical Rubber Balloon

این مدل با هدف بررسی تورم یک بادکنک لاستیکی با مدل‌های مختلف مواد فوق‌کشسان و مقایسه نتایج با عبارات تحلیلی انجام می‌شود.

زهوار فوق‌کشسان – Hyperelastic Seal

در این مدل، رابطۀ نیرو و خمش زهوار یک درب اتومبیل ساخته شده از مواد لاستیکی نرم را مطالعه می‌کنید. این مدل از یک مدل مواد فوق‌کشسان به همراه فرمول‌هایی استفاده می‌کند که می‌تواند تغییر شکل‌های بزرگ و شرایط تماس را به خود اختصاص دهد.

نرم افزار کامسول

مونتاژ مفصل لولا – Hinge Joint Assembly

این مثال نحوۀ مدل‌سازی لولای لوله‌ای -که دو جسم جامد را در یک مونتاژ متصل می‌کند- را نشان می‌دهد. در این مدل، جزئیات اتصال هدف تجزیه و تحلیل نیست، بنابراین، مفصل لولا با استفاده از یک ویژگی مشترک در ماژول Multibody Dynamics مدل‌سازی می‌شود. قطعات متصل می‌توانند کاملاً سفت و انعطاف‌پذیر یا ترکیبی باشند که در این مدل نشان داده شده است.

نرم افزار کامسول

خستگی بالا در چرخه موتور پیستون گیربکس – High-Cycle Fatigue of a Reciprocating Piston Engine

در موتور پیستونی متقابل، میله‌های اتصال حرکت چرخشی را به حرکت برگشتی منتقل می‌کنند. میله‌های اتصال دائماً تحت فشارهای زیادی قرار دارند و بار با سرعت موتور افزایش می‌یابد. خرابی یک قسمت در موتور معمولاً منجر به تعویض کل موتور می‌شود. بنابراین طراحی کلیه قطعات موتور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده تا هیچ یک از آن‌ها در طول عمر عملیاتی موتور قابل شکست نباشند. میله‌های اتصال به عنوان قسمت‌های مهم شناخته شده و از دیدگاه فرسودگی تحلیل می‌شوند. طول عمر فرسودگی با استفاده از معیارهای فرسودگی چرخه بالایBasquin  پیش‌بینی می‌شود.

نرم افزار کامسول

آنالیز فرسودگی چرخه بالا از یک نمونه آزمایش استوانه‌ای – High-Cycle Fatigue Analysis of a Cylindrical Test Specimen

یک مدل معیار برای ماژول فرسودگی. آزمایش استوانه‌ای در معرض بارگذاری غیر متناسب است. سه مدل مبتنی بر استرس: Findley، Matake، Normal stress با مقادیر تحلیلی و با یکدیگر مقایسه می‌شوند. رفتار غیر یکنواخت مدل Matake ضبط شده و مورد بحث قرار گرفته است.

نرم افزار کامسول

ساز و کار شلاق هلیکوپتر – Helicopter Swashplate Mechanism

این مدل کارایی ساز و کار شلاق به کار رفته در هلیکوپترها را برای برگرداندن ورودی کنترل پرواز هلیکوپتر به حرکت تیغه‌های روتور نشان داده و از این رو جهت‌گیری پره‌های روتور را کنترل می‌کند.

نرم افزار کامسول

تولید گرما در یک ساختار ارتعاشی – Heat Generation in a Vibrating Structure

هنگامی که یک سازه در معرض ارتعاشات فرکانس بالا قرار دارد، می‌توان مقدار قابل توجهی گرما به دلیل تلفات مکانیکی (ویسکوالاستیک) در مواد ایجاد کرد. مکانیسم دوم که در افزایش آهستۀ دما در یک ساختار ارتعاشی نقش دارد، میرایی ترموالاستیک نامیده شده و بیانگر تبدیل انرژی بین انرژی مکانیکی و حرارتی است.

نرم افزار کامسول

ویژه‌فرکانس‌های اساسی یک تیغه دوار – Fundamental Eigenfrequency of a Rotating Blade

سرعت چرخش بالا در ماشین‌آلات دوار می‌تواند منجر به نیروهای گریز از مرکز با بزرگی قابل توجهی شود. نیروهای ناشی از چرخش منجر به دو اثر متضاد می‌شوند: تقویت تنش و کاهش اسپین (یا کاهش گریز از مرکز). حالت اول ناشی از فشار تنش ثابت ایجاد شده توسط نیروی گریز از مرکز است و برای افزایش سختی بدنه عمل کرده و بنابراین فرکانس‌های تشدید آن را افزایش می‌دهد. در عین حال، هر جابجایی شعاعی به دور از محور چرخش، نیروی گریز از مرکز را افزایش می‌دهد؛ در حالی که حرکت به سمت محور آن را کاهش می‌دهد. این برنامه نشان می‌دهد که چگونه اثر ترکیبی از تنش و استحکام چرخش، بر ناهنجاری‌های اساسی یک تیغۀ متصل به یک محور چرخان تأثیر می‌گذارد. ویژه‌فرکانس‌های به دست آمده از مدل با راه‌حل‌های تحلیلی مقایسه شده است.

نرم افزار کامسول

صفحه دوقطبی سلول سوختی – Fuel Cell Bipolar Plate

یک پشتۀ سلول سوختی در دماهایی کمتر از 100 درجۀ سانتیگراد کار می‌کند؛ به این معنی که در شروع کار باید آن را گرم کرد. پشتۀ سلول سوختی متشکل از سلول واحد آندی، غشایی و کاتدی بوده که به صورت سری در میان صفحات دوقطبی متصل می‌شوند.

نرم افزار کامسول

اصطکاک بین حلقه‌های مماس – Friction Between Contacting Rings

این یک مدل معیار بوده که شامل اصطکاک چسبندۀ یک حلقه‌ای است که داخل حلقۀ دیگر می‌شود. جابجایی حلقۀ داخلی محاسبه و با نتیجۀ تحلیلی مقایسه می‌شود. این مدل همچنین چگونگی مقابله با اصطکاک حاکم بر مسألۀ تماس را نشان می‌دهد.

نرم افزار کامسول

دوره فرسودگی قاب – Frame Fatigue Life

تجزیه و تحلیل فرسودگی با شبیه‌سازی، به جای انجام آزمایش‌های فرسودگی، راهی بسیار سریع‌تر برای تعیین این موضوع است که آیا یک قاب خاص پس از بارگیری و تخلیۀ مکرر، شکسته می‌شود یا خیر. این برنامه به شما این امکان را می‌دهد تا عمر فرسودگی یک قاب را با یک بریدگی ارزیابی کنید. این برنامه برای درک مفهوم فرسودگی و نحوۀ ساخت یک برنامۀ معادل برای طرح‌های خود مفید است.

نرم افزار کامسول

ساز و کار چهار نوار با نقص مونتاژ – Four-Bar Mechanism with Assembly Defect

این یک مدل معیار برای پویایی انعطاف‌پذیری چندبدنه‌ای است. این مدل رفتار پویای یک ساز و کار چهار نوار مسطح را شبیه‌سازی می‌کند که یکی از مفاصل دارای نقص باشد.

نرم افزار کامسول

نیروها و تکانه‌ها روی چرخ دنده‌های مایل – Forces and Moments on Bevel Gears

این مدل آموزشی یک جفت چرخ‌دندۀ مخروطی مستقیم را شبیه‌سازی می‌کند. چرخ‌دنده‌ها به صورت سفت و سخت محاسبه می‌شوند، اما یکی از چرخ‌دنده‌ها ثابت است در حالی که دیگری روی یک نوار سفت و سخت قرار دارد. نوار سفت و سخت نیز در نقطه ای قرار دارد که بر روی محور چرخ‌دندۀ ثابت قرار دارد. آنالیز گذرا برای محاسبۀ نیروها و تکانه‌ها در مرکز چرخ‌دندۀ ثابت انجام می‌شود. نتایج تجزیه و تحلیل با نتایج یک مرجع از یک ژورنال بین المللی مقایسه می‌شود.

نرم افزار کامسول

تجزیه و تحلیل لرزش تحمیلی یک لمینت کامپوزیت – Forced Vibration Analysis of a Composite Laminate

لایه لایه شدن یا جداسازی لایه‌ها یک حالت شکست رایج در مواد کامپوزیت چندلایه است. عوامل مختلفی از جمله بارگیری، نقص در مواد و شرایط محیطی می‌تواند باعث شروع و انتشار جداسازی لایه‌ها شود. این منجر به تخریب عملکرد ساختاری و حتی گاهی شکست کامل سازه می‌شود.

نرم افزار کامسول

اثر متقابل ساختار سیال در اکستروژن آلومینیوم – Fluid-Structure Interaction in Aluminum Extrusion

در فرآیندهای عظیم شکل‌گیری مانند نورد یا اکستروژن، آلیاژهای فلزی در حالت جامد گرم با مواد موجود در شرایط ایده‌آل پلاستیک تغییر شکل می‌یابند. چنین فرآیندهایی را می‌توان با استفاده از دینامیک سیال محاسباتی، جایی که ماده به عنوان سیال با ویسکوزیتۀ بسیار بالا در نظر گرفته می‌شود، بستگی به سرعت و دما در نظر گرفت. اصطکاک داخلی مواد در حال حرکت به عنوان یک منبع گرما عمل می‌کند، به طوری که معادلات انتقال حرارت کاملاً با آن‌هایی که حاکم بر بخش دینامیک سیال هستند همراه است. این رویکرد به ویژه هنگامی که تغییر شکل‌های بزرگ درگیر باشد، سودمند است.

نرم افزار کامسول

تعامل ساختاری سیال در شبکه‌ای از رگ‌های خونی – Fluid-Structure Interaction in a Network of Blood Vessels

این مدل به بخشی از سیستم عروقی یک کودک خردسال – قسمت بالای شریان آئورت – اشاره دارد. رگ‌های خونی در یک بافت بیولوژیکی (عضلۀ قلب) تعبیه شده و در جریان خون، فشار به سطوح داخلی که تغییر شکل دیواره‌های رگ را ایجاد می‌کنند، اعمال می‌شود.

نرم افزار کامسول

نوار انعطاف‌پذیر و صاف پایه ستون روی لایه خاک رس – Flexible and Smooth Strip Footing on Stratum of Clay

یک مدل تأییدی رایج برای مسائل ژئوتکنیکی، یک لایۀ کم عمق از خاک رس است.

نرم افزار کامسول

پاسخ فرسودگی یک بار نامتناسب تصادفی – Fatigue Response of a Random Nonproportional Load

یک قاب با قطع مرکزی در معرض یک بار تصادفی متشکل از 1000 بار بار قرار می گیرد. بار خارجی که با استفاده از سه فشار سنج ثبت شده است ، با استفاده از ابر بار سه واحد بار شبیه سازی می شود. تنش در اطراف قطع با الگوریتم شمارش چرخه Rainflow بدست می آید. با استفاده از قانون آسیب خطی Palmgren-Miner تخمین زده می شود.

نرم افزار کامسول

خرابی فرسودگی یک قاب عینک – Fatigue Failure of an Eyeglass Frame

در جستجوی کاهش وزن ، سطح مقطع یک قاب عینک به طور مداوم کاهش می یابد. بخش نازک بر روی بینی ، کل بار را بین دو نیمه منتقل می کند. این مثال عمر خستگی را با استفاده از مدل ترکیبی Basquin و Coffin-Manson پیش بینی می کند که عینک ها در معرض خم شدن قرار بگیرند.

نرم افزار کامسول

تحلیل فرسودگی لبه یک چرخ – Fatigue Analysis of a Wheel Rim

تجزیه و تحلیل فرسودگی در لبه چرخ انجام می‌شود. معیار فرسودگی Findley مورد بررسی قرار می‌گیرد. از روش submodeling استفاده شده است که یک مطالعه دقیق در مورد قسمت مهم میله انجام داده است. در ابتدا مطالعه‌ای از مدل کامل انجام می‌شود. قسمت بحرانی شناسایی شده و یک زیرمجموعه مجدداً تجزیه و تحلیل می‌شود. بار جاده، که به دور چرخ می چرخد، از تجزیه و تحلیل مدل کامل به روی تجزیه و تحلیل زیرمدل نگاشته می‌شود.

نرم افزار کامسول

تجزیه و تحلیل فرسودگی یک محور باردارشده نامتناسب با مغزی – Fatigue Analysis of a Nonproportionally Loaded Shaft with a Fillet

این مثال چگونگی انجام یک تحلیل خستگی چرخه بالا (HCF) با سابقه بار غیر متناسب ناشی از یک نیروی عرضی و گشتاور را که در ترکیبات مختلفی اعمال می شود ، نشان می دهد. سه مدل خستگی مختلف (Findley ، Matake و Dang Van) با یکدیگر مقایسه می شوند.

نرم افزار کامسول

پیش‌بینی شکست در یک پوسته لایه‌ای – Failure Prediction in a Layered Shell

پوسته‌های چندلایه ساخته شده از پلاستیک تقویت شده با الیاف کربن (CRFP) به دلیل نسبت استحکام به وزن، در بسیاری از کاربردها متداول هستند. توجه گسترده به پوسته‌های چندلایه به دلیل کاربردهای متنوع آن‌ها در صنایع هوافضا، دریایی، خودرو و صنایع مختلف تولیدی است.

نرم افزار کامسول

پیش‌بینی شکست در یک پوسته کامپوزیت چندلایه – Failure Prediction in a Laminated Composite Shell

پوسته‌های کامپوزیت چندلایه ساخته شده از پلاستیک تقویت شده با فیبر کربن (CFRP) به دلیل نسبت مقاومت زیاد به وزن، در انواع زیادی از کاربردها متداول است. ارزیابی یکپارچگی ساختاری پوستۀ کامپوزیت چندلایه برای مجموعه‌ای از بارهای اعمال شده به منظور اطمینان از طراحی چنین سازه‌هایی ضروری است.

نرم افزار کامسول

پیش‌بینی فرسودگی حرارتی مبتنی بر انرژی در یک آرایه شبکه توپی – Energy-Based Thermal Fatigue Prediction in a Ball Grid Array

در سیستم خنک‌کننده، یک جزء میکروالکترونیکی به عنوان حلقۀ مهم شناخته شده است. از آنجا که برق به طور مکرر روشن و خاموش می‌شود، این جزء در معرض چرخۀ حرارتی قرار می‌گیرد. در نتیجه، یک شکاف از طریق اتصالات لحیم‌کاری رشد کرده و تراشه را از صفحۀ مدار چاپی جدا می‌کند تا مؤلفۀ عملکرد عملیاتی خود را از دست دهد. طول عمر اتصالات لحیم‌کاری در دو مجموعۀ شبکۀ توپی بر اساس مدل مبتنی بر انرژی دارووا پیش بینی شده است. مدل فرسودگی آسیب‌های مبتنی بر چگالی اتلاف انرژی متوسط ​​را در یک لایۀ نازک که در آن یک ترک رشد می‌کند، ارزیابی می‌کند.

نرم افزار کامسول

تجزیه و تحلیل فرسودگی کم-چرخه الاستوپلاستیک استوانه‌ای با یک سوراخ – Elastoplastic Low-Cycle Fatigue Analysis of Cylinder with a Hole

یک مؤلفۀ حمل بار از یک سازه در معرض بارگذاری چرخه‌ای چندمحوری قرار دارد که در طی آن بازده موضعی مواد رخ می‌دهد. در این مدل شما یک تجزیه و تحلیل فرسودگی کم-چرخه از بخش را بر اساس مدل Smith-Watson-Topper (SWT)  انجام می‌دهید.

نرم افزار کامسول

تجزیه و تحلیل الاستوپلاستیک صفحۀ سوراخ – Elastoplastic Analysis of Holed Plate

این مثال تجزیه و تحلیل یک صفحۀ سوراخ شدۀ بارگذاری شده در رژیم پلاستیک را نشان می‌دهد. بخشی از مثال یک معیار است که می‌توانید آن را در بخش 7.10  The Finit Element Element  نوشتۀ O.C. Zienkiewicz پیدا کنید. تخلیۀ صفحه و تنش‌های باقیمانده نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نرم افزار کامسول

اثر الاستوآکوستیک در فولاد ریلی – Elastoacoustic Effect in Rail Steel

اثر الاستوآکوستیک تغییر در سرعت موج‌های الاستیک است که در یک سازه تحت تغییر شکل الاستیک استاتیک پخش می‌شوند. این اثر در بسیاری از تکنیک‌های اولتراسونیک برای آزمایش غیرمخرب حالات پیش‌بینی شده در سازه‌ها استفاده می‌شود.

نرم افزار کامسول

جابجایی ویژه‌فرکانس‌ها به دلیل تغییرات دما – Eigenfrequency Shifts Caused by Temperature Changes

شیفت های خاص ویژه ناشی از تغییرات دما
Eigenfrequency Shifts Caused by Temperature Changes
در این مثال ، تغییر فرکانسهای طبیعی ناشی از تغییر دما بررسی می شود. در یک مطالعه ، پرتو دوبل بسته شده که هر دو انتها در آن ثابت است ، بررسی می کند ، در حالی که مطالعه دیگر به یک پرتو طناب که در آن فقط یک انتها ثابت است نگاه می کند.

نرم افزار کامسول comsol

تجزیه و تحلیل ویژه‌فرکانسی یک سیلندر آزاد – Eigenfrequency Analysis of a Free Cylinder

در این مدل محاسبات ویژه‌فرکانس و اشکال حالت یک استوانۀ غیرمحدود در تقارن محوری محاسبه می‌شود.

نرم افزار کامسول comsol

تأثیر فضای باز غلطک یاتاقان بر لرزش غیر هم‌زمان یک روتور – Effect of Roller Bearing Clearance on Nonsynchronous Vibration of a Rotor

برای جلوگیری از لرزش غیرهماهنگ روتور، باید فضای باز یاتاقان یه صورت کمینه نگه داشته شود. با این حال، فضای تنگ سبب کاهش پایداری یاتاقان می‌شود. این مثال مدل‌سازی لرزش ناشی از تماس غیرخطی را برای فواصل شعاعی مختلف نشان می‌دهد.

نرم افزار کامسول comsol

تأثیر نامیزانی یاتاقان بر لرزش روتور – Effect of Bearing Misalignment on Rotor Vibration

در این مثال، یک روتور پشتیبانی شده بر روی دو یاتاقان هیدرودینامیکی مورد بررسی قرار می‌گیرد. یک صفحۀ غیر هم‌مرکز که بین دو یاتاقان قرار دارد، باعث چرخش روتور می‌شود. یکی از یاتاقان‌ها نسبت به محور روتور جابجا می‌شود.

نرم افزار کامسول comsol

تجزیه و تحلیل زمین‌لرزه در یک ساختمان – Earthquake Analysis of a Building

این مثال نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از تجزیه و تحلیل طیف پاسخ برای تأیید صحت یک سازه در معرض زلزله استفاده کرد.

نرم افزار کامسول comsol

دینامیک چرخ‌دنده‌های حلزونی – Dynamics of Helical Gears

این مدل دینامیک چرخ‌دنده‌های حلزونی را نشان می‌دهد. این با استفاده از قابلیت‌های چرخ‌دنده در رابط Multibody Dynamics  در کامسول مالتی‌فیزیک ساخته شده است.

نرم افزار کامسول comsol

دینامیک آونگ دوگانه – Dynamics of Double Pendulum

این برنامه آموزشی مدل‌سازی مفصل لولا بین دو بدنه در کامسول مالتی‌فیزیک را نشان می‌دهد. گره‌های مختلفی برای اتصالات مانند محدودیت، قفل شدگی، فنر، میراگر، حرکت تجویز شده و اصطکاک نیز نشان داده شده است.

نرم افزار کامسول comsol

رفتار پویا از یک لغزندۀ چرخان باردار فنری – Dynamic Behavior of a Spring Loaded Rotating Slider

این مثال، مدل‌سازی حرکت کشویی ناشی از چرخش پایه را نشان می‌دهد. حرکت کشویی تحت نیروهای مختلفی از قبیل نیروی لختی، نیروی گریز از مرکز، نیروی فنری و نیروی میرایی تجزیه و تحلیل می‌شود.

نرم افزار کامسول comsol

مکانیسم چرخ‌دنده دیفرانسیل – Differential Gear Mechanism

این مدل مکانیزم چرخ‌دندۀ دیفرانسیل مورد استفاده در اتومبیل‌ها و سایر وسایل نقلیۀ چرخ‌دار را شبیه‌سازی می‌کند. دیفرانسیل اجازه می‌دهد چرخ محرک بیرونی سریعتر از چرخ محرک داخلی در طول چرخش بچرخد. این کار هنگام چرخش وسیله نقلیه لازم بوده تا چرخی که در امتداد بیرونی منحنی چرخش حرکت می‌کند سریعتر بچرخد و مسافت بیشتری را نسبت به چرخ در قسمت درونی منحنی چرخش بپیماید. میانگین سرعت چرخش دو چرخ محرک صرفاً سرعت چرخش ورودی محور حرکت است. افزایش سرعت یک چرخ با کاهش سرعت چرخ دیگر متعادل می‌شود.

نرم افزار کامسول comsol

شکل‌گیری سرپیچ – Die Forming

قالب‌گیری سرپیچ یک فرایند صنعتی شکل‌گیری فلز ورقه‌ای گسترده است. قطعۀ کار، معمولاً یک ورقۀ فلزی است که دائما در اطراف قالب از طریق تغییر شکل پلاستیک با تشکیل و ایجاد فرایندها تغییر شکل می‌یابد.

نرم افزار کامسول comsol

گودبرداری عمیق – Deep Excavation

این مدل حفاری عمیق از یک تمرین معیار که توسط یک گروه کاری از انجمن ژئوتکنیک آلمان مشخص شده است الهام گرفته شده است. در این مدل، یک خاکبرداری 20 متری با ده مرحله با استفاده از یک جاروی پارامتری مدل‌سازی شده است. تعامل بین خاک و دیوارۀ نگهدارنده با زوج‌خای تماسی مدل‌سازی شده و با رسیدن گودبرداری به عمق آن‌ها، بندها فعال می‌شوند.

نرم افزار کامسول comsol

تماس با غلتک استوانه‌ای – Cylinder Roller Contact

یک استوانۀ استیل بی‌نهایت طولانی را در نظر بگیرید که روی یک پایۀ آلومینیومی مسطح قرار دارد، که در آن هر دو ساختار الاستیک هستند. استوانه در امتداد قسمت بالای خود در معرض بار نقطه‌ای قرار دارد. هدف از این مطالعه یافتن توزیع فشار تماس و طول تماس بین پایه و استوانه است. یک راه حل تحلیلی وجود دارد، و این مدل شامل مقایسه‌ای در برابر راه حل کامسول مالتی‌فیزیک است. این مدل بر اساس معیار NAFEMS است.

نرم افزار کامسول comsol

شمارش چرخه در تحلیل فرسودگی – معیار Cycle Counting in Fatigue Analysis — Benchmark

یک مدل معیار از الگوریتم شمارش Rainflow با استفاده از یک نمونه آزمایش کششی مسطح، نتایج را بین ماژول فرسودگی ASTM و COMSOL مقایسه می‌کند. پس از مدل Palmgren-Miner افزونه‌ای برای محاسبۀ آسیب تجمعی ساخته شده است و نتایج با عبارات تحلیلی مقایسه می‌شوند.

نرم افزار کامسول comsol

شکافتگی یک تیر شکاف‌دار – Cracking of a Notched Beam

در این مثال، دو مدل از آسیب شکننده برای ارزیابی شکستگی تیر بتونی شکاف‌دار که در معرض خم شدن سه نقطه قرار دارد، استفاده می‌شود.

نرم افزار کامسول comsol

تجزیه و تحلیل تماس با قلاب اسنپ با استفاده از فرمول پنالتی – Contact Analysis of a Snap Hook Using a Penalty Formulation

این مثال جاسازی قلاب اسنپ در شیار آن را شبیه‌سازی می‌کند.

نرم افزار کامسول comsol

اتصال پوسته‌ها و جامدات – Connecting Shells and Solids

در این مدل آموزشی نحوۀ مدل‌سازی یک ساختار با استفاده از پوسته و مواد جامد و نحوۀ ایجاد انتقال بین دو حوزۀ مدل‌سازی ارائه شده است.

نرم افزار کامسول comsol

اتصال پوسته‌ها و تیرها – Connecting Shells and Beams

بسیاری از سازه‌های مهندسی از اجزای نازک و باریک تشکیل شده‌اند، که در آن یک مدل جامد کامل عناصر بسیار کوچک بسیار جزئی را نتیجه می‌دهد. برای چنین سازه‌هایی، استفاده از عناصر پوسته یا تیر بسیار کارآمدتر است.

نرم افزار کامسول comsol

اتصال تیرها و جامدات – Connecting Beams and Solids

این مثال استفاده از اتصال چندفیزیکیSolid-Beam Connection را برای ایجاد انتقال بین رابط مکانیک جامد و رابط تیر نشان می‌دهد.

نرم افزار کامسول comsol

تیر بتونی با میله‌های تقویتی – Concrete Beam With Reinforcement Bars

سازه‌های بتونی تقریبا همیشه حاوی آرماتورهایی به شکل میله‌ای فولادی (“میلگرد”) هستند. در کامسول می‌توان با اضافه کردن یک رابط خرپا به رابط جامد که برای بتن استفاده شده است، میلگردهای جداگانه را مدل‌سازی کرد. مش جامد برای بتن و مش میلگرد می‌تواند مستقل باشد، زیرا جابجایی‌ها از درون جامدات روی یک میلگرد در یک موقعیت مشخص نقشه‌برداری می‌شوند.

نرم افزار کامسول comsol

فشرده‌سازی لوله الاستوپلاستیک – Compression of an Elastoplastic Pipe

در کاربردهای داخل دریا، گاهی اوقات لازم است به سرعت لوله را به عنوان بخشی از جلوگیری از ترکیدن، آب‌بندی کنید. این مثال یک شبیه‌سازی را نشان می‌دهد، که در آن یک لولۀ دایره‌ای بین دو شاخۀ سفت و صاف فشرده می‌شود. این مدل به عنوان نمونه‌ای از تجزیه و تحلیل با تنش‌ها و تماس‌های پلاستیکی بسیار بزرگ عمل می‌کند.

نرم افزار کامسول comsol

مقایسه یاتاقان‌های مختلف هیدرودینامیکی – Comparison of Different Hydrodynamic Bearings

این مثال نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید از مدل‌سازی برای بررسی عملکرد یاتاقان‌های گرد مختلف هیدرودینامیکی استفاده کنید. این مدل از رابط هیدرودینامیکی یاتاقان استفاده می‌کند، که معادلۀ رینولدز را برای محاسبۀ فشار ایجاد شده در یک لایۀ مایع نازک برای چهار نوع تحمل مختلف: ساده، بیضوی، نیمه تقسیم‌شده و چندهسته‌ای حل می‌کند.

     نتایج شامل مشخصات فشار سیال روی یاتاقان‌ها، نمودارهای خارج از مرکز یاتاقان گرد در مقابل بار، موقعیت پایدار یاتاقان گرد و مشخصات ضخامت سیال در هنگامی که یاتاقان گرد با یاتاقان هم‌محور است.

     در این آموزش، تغییرات در موقعیت تعادل یاتاقان گرد و مشخصات ضخامت لایۀ سیال را با هم مقایسه می‌کنیم. با مقایسۀ این مقادیر می‌توان تحمل بهینه را در شرایط عملیاتی مشابه پیدا کرد.

نرم افزار کامسول comsol

ترکیب مدل‌های الاستوپلاستیک و مواد خزشی – Combining Elastoplastic and Creep Material Models

این مدل نحوه ترکیب انواع مختلف مواد غیرخطی، مانند خزش و الاستوپلاستیکی را نشان می‌دهد. در این مثال خاص شما یک تنش و تحلیل فشار غیرخطی را روی یک سیلندر ضخیم تحت بارگذاری غیر متناسب انجام می‌دهید: یک افزایش درجه حرارت اولیه و به دنبال آن فشار نوسانی که روی سطح داخلی سیلندر اعمال می‌شود.

نرم افزار کامسول comsol

ترکیب مدل‌های مواد خزش – Combining Creep Material Models

این مدل نحوۀ ترکیب مدل‌های مختلف مواد خزشی را نشان می‌دهد. در اینجا یک مادۀ خزشی نورتون-بیلی (خزش اولیه) با یک مدل مواد خزشی نورتون (خزش ثانویه) ترکیب شده است. این مدل اصلاح مدل کتابخانه‌ای مدل خزش القایی گرمایی است.

نرم افزار کامسول comsol

تیر کانال – Channel Beam

در این مدل ، یک مدل تیر سه‌بعدی ساده را با استفاده از رابط تیر سه‌بعدی ساخته و حل می‌کنید. این مدل تغییر شکل، نیروهای مقطع و تنش در تیر محوری را محاسبه کرده و نتایج را با راه‌حل‌های تحلیلی مقایسه می‌کند. چند فرکانس طبیعی اول نیز محاسبه می‌شود.

نرم افزار کامسول comsol

شبیه‌ساز دستگاه فرمان خودکار گریز از مرکز – Centrifugal Governor Simulator

دستگاه فرمان خودکار گریز از مرکز، نوع خاصی از دستگاه فرمان خودکار است که با تنظیم میزان سوخت مجاز، سرعت یک موتور را کنترل می‌کند. به منظور حفظ سرعت تقریباً ثابت، صرف نظر از شرایط بار یا سوخت، دستگاه فرمان خودکار گریز از مرکز از اصل کنترل متناسب استفاده می‌کند. در حالی که دستگاه فرمان در حال فعالیت است، بسیار مهم است که به سرعت به یک تنظیمات جدید حالت پایدار برسد. از این رو طراحی فنر و میراگر مهم است.

نرم افزار کامسول comsol

پیچش یک استوانه کامپوزیت – Buckling of a Composite Cylinder

پیچش یک بی‌ثباتی ساختاری است که می‌تواند منجر به شکست یک جزء حتی بدون خرابی مواد اولیه شود. محاسبۀ بارهای مهم پیچش و اشکال حالت از این رو می‌تواند از نظر طراحی مهم باشد، حتی اگر قبلاً مشخص شده باشد که بارگیری مؤلفه فقط باعث تغییر شکل الاستیک می‌شود. این امر در مورد اجزای ساخته شده از مواد کامپوزیت چندلایه، که در آن خواص الاستیک، ضخامت قطعه قطعه و توالی انباشت یک لمینت کامپوزیت در بارهای کمانش و اشکال حالت تأثیر دارد.

نرم افزار کامسول comsol

براکت – ارزیابی فرسودگی – Bracket — Fatigue Evaluation

منحنی S-N که به آن منحنی Wöhler نیز گفته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای ارزیابی فرسودگی است. این منحنی دامنۀ تنش را با محدودیت عمر فرسودگی مرتبط کرده و می‌تواند به طور مستقیم از مجموعه آزمایش فرسودگی استاندارد به دست آید. بسیاری اوقات برنامه‌های ما تحت شرایط متفاوت با شرایط آزمایشی تست‌های فرسودگی قرار می‌گیرند. سپس داده‌های فرسودگی باید به طور مناسب اصلاح شوند تا شرایط عملیاتی واقعی در نظر گرفته شود.

نرم افزار کامسول comsol

تأیید مسدود کردن – Block Verification

این مدل نشان می‌دهد که چگونه می‌توان یک آزمایش فشرده‌سازی تک‌محوره را در یک نمونه خاک از پیش آماده شده نشان داد. با توجه به فشرده‌سازی تک‌محوره و مقادیر تنش اولیۀ ساده، می‌توان تنش عملکرد عمودی را به صورت تحلیلی تعیین کرد. نمونه خاک با انعطاف‌پذیری خاک و معیار مهر-کولمب مدل‌سازی شده است.