آیکون کامسول comsol
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

میراگر ساختاری ویسکوالاستیک – تجزیه و تحلیل گذرا – Viscoelastic Structural Damper — Transient Analysis

عناصر میرایی شامل لایه‌هایی از مواد ویسکوالاستیک، اغلب برای کاهش لرزش‌های لرزه‌ای و ناشی از باد در ساختمان‌ها و سایر سازه‌های بلند استفاده می‌شود. ویژگی مشترک این است که فرکانس لرزش‌های اجباری کم است.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

شبیه‌سازی بلندگوی مرتعش صدا چندفیزیک با – BEM-FEM Vibroacoustic Loudspeaker Simulation: Multiphysics with BEM-FEM

این مدل تجزیه و تحلیل کامل لرزش صدای یک بلندگو از جمله محرک، کابینت و پایه را نشان می‌دهد. این امکان را به شما می‌دهد تا یک ولتاژ محرک اسمی را اعمال کرده و میزان فشار صوتی حاصل از آن را در کابینت و در فضای بیرون و همچنین تغییر شکل کابینت و محرک را برای یک فرکانس معین استخراج کنید. پایۀ بلندگو در فاصلۀ کمی از دیوار، که در پشت آن قرار دارد، در کف سخت قرار گرفته است.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

ارتعاشات در قطار چرخ‌دنده‌ای مرکب – Vibrations in a Compound Gear Train

این مدل ارتعاشات را در قطار چرخ‌دنده‌ای مرکب شبیه‌سازی می‌کند. چرخ‌دنده‌های متوالی، که برای مدل‌سازی قطار چرخ‌دنده‌ای استفاده می‌شود، بر روی محورهای سفت و سخت نصب شده‌اند. هر دو انتها توسط یک محفظۀ الاستیک پشتیبانی می‌شوند. فرض بر این است که شبکۀ چرخ‌دنده‌ای با سختی متفاوت، که منبع لرزش است، الاستیک است. تجزیه و تحلیل گذرا برای محاسبۀ دینامیک چرخ‌دنده‌ها و همچنین ارتعاشات در محفظه انجام می‌شود.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

جریان دوفازی با تعامل سیال-ساختار – Two-Phase Flow with Fluid-Structure Interaction

مثال زیر تکنیک‌هایی برای مدل‌سازی تعامل مایع با ساختاری شامل دو فاز مایع را در کامسول مالتی‌فیزیک نشان می‌دهد. این مثال نشان می‌دهد که چگونه یک مایع سنگین‌تر می‌تواند با استفاده از تکنیک دلخواه لاگرانژی-اویلری (ALE) به همراه دو مرحله جریان، کاربرد فاز زمینه، حرکت را در یک مانع القا کند.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

طراح پل خرپا – Truss Bridge Designer

برنامۀ طراح پل خرپا، نمونه‌ای از چگونگی طراحی یک ابزار شبیه‌سازی برای یک کلاس از سازه‌های مهندسی عمران، در این مورد یک پل خرپایی پرات است. چنین پلی با تیرهای مورب در هر طرف پل مشخص می‌شود، که همه به سمت پایین و به سمت مرکز دهانه خم می‌شوند. به دلیل این طراحی، تیرهای مورب فقط در معرض تنش قرار می‌گیرند، در حالی که تیرهای عمودی که کوتاهتر بوده و از این طریق نسبت به کمانش حساس هستند، تحت فشار قرار می‌گیرند.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

جرثقیل سوار شده روی کامیون – Truck Mounted Crane

بسیاری از کامیون‌ها برای جابجایی بار مجهز به جرثقیل هستند. اینگونه جرثقیل‌ها دارای تعدادی سیلندر هیدرولیک، کنترل حرکت و مکانیسم‌های مختلف هستند.
کامسول

موتور متناوب سه‌سیلندره – Three-Cylinder Reciprocating Engine

در این مثال، یک تجزیه و تحلیل پویا از یک موتور متناوب سه‌سیلندره برای بررسی تنش‌های ایجاد شده در حین کار، صورت گرفته و در نتیجه امکان شناسایی اجزای حساس را فراهم می‌آورد. تقاضای تولید انرژی زیاد نسبت به وزن موتور نیاز به طراحی دقیق اجزای آن دارد.
کامسول

زیرمدل در لبه یک چرخ – Submodel in a Wheel Rim

در تجزیه و تحلیل تنش، معمولا مناطقی که دارای تنش زیادی هستند، در مقایسه با کل ساختار کوچک هستند. گاهی اوقات داشتن مشی که در آن واحد هم رفتار سراسری را مهار کرده و هم شدت تنش را با دقت بالا بازحل نماید، امکان‌پذیر نیست. این به ویژه در مسائل غیرخطی یا پویا صادق است.

چرخش یک محور یکنواخت قرارگرفته روی یاتاقان گرد – Whirling of a Uniform Shaft Supported on Journal Bearing

مدل آموزشی چرخش یک محور یکنواخت به شما نشان می‌دهد که چگونه یک تجزیه و تحلیل گذرا از یک محور یکنواخت تحت گرانش را انجام دهید. محور توسط دو یاتاقان هیدرودینامیکی در انتهای آن پشتیبانی می‌شود. اثر ژیروسکوپی باعث می‌شود که روتور حول محور اولیۀ خود چرخیده و در نهایت به مدار ثابت برسد.

مسیرهای مرطوب و خشک کردن برای خاک‌های اشباع شده جزئی با مدل اساسی بارسلونای گسترش‌یافته – Wetting and Drying Paths for Partially Saturated Soil with the Extended Barcelona Basic Model

آزمایشاتی روی نمونه‌های خاک خشک و مرطوب انجام می‌شود تا درکی از رفتار آن‌ها در شرایط بارگیری مختلف به وجود آید.      در این مثال، مدل خاک Extended Barcelona Basic (BBMx) برای شبیه‌سازی مسیرهای خیس و خشک کردن در نمونه‌های خاک اشباع شدۀ جزئی تحت بارگذاری چرخه‌ای استفاده می‌شود.

انتشار موج در سنگ تحت بار انفجاری – Wave Propagation in Rock Under Blast Loads

تجزیه و تحلیل گذرا از انتشار موج در تودۀ سنگی ناشی از بار کوتاه مدت بر روی سطح. چنین بارهایی در هنگام ساخت تونل و سایر کاوش‌های نوعی در اثر استفاده از انفجار پدید می‌آیند.      این مدل استفاده از شرایط مرزی کم‌بازتاب را برای کوتاه‌کردن دامنۀ محاسباتی به اندازۀ معقول نشان می‌دهد.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

ناپایداری گردش در ماشین لباسشویی – Walking Instability in a Washing Machine

ناپایداری گردش ، به دلیل توزیع نایکنواخت لباس، یک مشکل شایع در ماشین لباسشویی‌های قابل حمل سبک وزن است. این مشکل در ماشین‌های لباسشویی با محور افقی شدیدتر است که به دلیل راندمان بالا علیرغم هزینۀ بالای تولید، از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

خزش ویسکوپلاستیک در اتصالات لحیم‌کاری – Viscoplastic Creep in Solder Joints

در این مثال، خزش ویسکوپلاستیک در اتصالات لحیم‌کاری تحت بارگذاری حرارتی با استفاده از مدل ویسکوپلاستیسیته آناند، که برای تغییر شکل‌های بزرگ، ایزوتروپیک، ویسکوپلاستیک در ترکیب با تغییر شکل‌های الاستیک کوچک مناسب است، مورد بررسی قرار می‌گیرد. هندسه شامل دو مؤلفه الکترونیکی (تراشه) است که با استفاده از چندین اتصالات توپ لحیم بر روی صفحۀ مدار سوار شده‌اند. پس از حدود 40 ثانیه بارگیری حرارتی، جریان قابل توجهی در پلاستیک ظاهر می‌شود.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

میراگر ساختاری ویسکوالاستیک – Viscoelastic Structural Damper

میراگرهای ویسکوالاستیک اغلب برای محافظت از سازه‌های بلند در برابر لرزش استفاده می‌شوند. برنامه میراگر ساختاری ویسکوالاستیک می‌تواند تجزیه و تحلیل دامنۀ زمانی و دامنۀ فرکانس برای یک میراگر ویسکوالاستیک معمولی را انجام دهد. هدف از برنامه محاسبه و تجزیه و تحلیل پارامترهای مهم میراگر مانند حلقۀ پسماند مغناطیسی و مدول ذخیره و اتلاف برای مدل مادۀ معین است.. علاوه بر این، برنامه به هنگامی که از دو تنظیم مختلف برای پارامترهای مادۀ ویسکوالاستیک استفاده می‌کنید، مقایسۀ بصری از رفتار میراگر را ارائه می‌دهد.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

ارتعاشات پروانه – Vibrations of an Impeller

این مدل آموزشی استفاده از تقارن چرخشی پویا با پردازش متعاقب روی هندسۀ کامل را نشان می‌دهد. پروانۀ سه‌بعدی با هشت تیغۀ یکسان را می‌توان به هشت بخش متقارن تقسیم کرد. این مدل فرکانس‌های اساسی را برای هندسۀ پروانۀ کامل محاسبه کرده و آن‌ها را با مقادیر محاسبه شده برای یک بخش واحد با شرایط مرزی متناوب فلوکه اعمال شده در مرزهای دو بخش مقایسه می‌کند.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

ارتعاشات یک دیسک که توسط یک سیلندر پر از هوا پشتیبانی می‌شود Vibrations of a Disk Backed by an Air-Filled Cylinder

حالت‌های لرزشی یک دیسک دایره‌ای نازک یا ضخیم به خوبی شناخته شده است و می‌توان محاسبات خاص مربوط به ویژه‌فرکانس‌ها را با دقت دلخواه از یک حل سری محاسبه کرد. همین حالت در مورد حالت‌های صوتی یک استوانۀ پر از هوا با دیواره‌های کاملاً سفت و سخت نیز صادق است. سؤال جالب‌تر این است که بپرسید: اگر سیلندر در یک انتها نه توسط یک دیوار سفت و محکم بلکه توسط یک دیسک نازک بسته شود چه اتفاقی می‌افتد؟ این سؤالی است که در این مدل به آن پرداخته شده است.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

لرزش یک صفحه فشرده – Vibration of a Squeezed Plate

این مدل نحوۀ انجام تحلیل پاسخ فرکانس را در یک مسألۀ تماس نشان می‌دهد. یک صفحۀ دایره‌ای بین دو صفۀه دیگر فشرده می‌شود. تجزیه و تحلیل اوج پاسخ فرکانس، با فرکانس طبیعی یک مورد ایده‌آل -که یک صفحۀ حلقوی بسته شده در شعاع داخلی است- مقایسه می‌شود. در ادامه، حل دو مسأله و مقایسۀ نتایج، به صورت خودکار با استفاده از یک روش مدل صورت می‌گیرد.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

لرزش در مونتاژ ماشین لباسشویی – Vibration in a Washing Machine Assembly

لرزش و سر و صدا در ماشین‌های لباسشویی، به دلیل توزیع نایکنواخت لباس در بشکه، یک مشکل شایع است که ارزش مطالعه و بهینه‌سازی آن را دارد. این مدل یک مدل دینامیک چندبدنه از یک ماشین لباسشویی قابل حمل با محور افقی را شبیه‌سازی می‌کند. برای محاسبۀ فرکانس‌های طبیعی و اشکال حالت کل مونتاژ، یک تجزیه و تحلیل ویژه‌فرکانسی انجام می‌شود. تجزیه و تحلیل گذرا برای پیدا کردن ارتعاشات ناشی از محفظه در طول چرخش چرخه انجام می‌شود. محفظه به عنوان یک پوستۀ انعطاف‌پذیر مدل شده است.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

تجزیه و تحلیل لرزش یک رشته ضخیم – Vibration Analysis of a Thick Beam

این مدل لرزش‌های آزاد و اجباری یک رشتۀ عمیق را مطالعه می‌کند. راه حل برای ویژه‌فرکانس، پاسخ فرکانس و آنالیز گذرا با استفاده از یک رشتۀ تیموشنکو محاسبه و با نتایج تحلیلی مقایسه می‌شود.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

رشته‌های مرتعش – Vibrating String

این مدل فرکانس‌های طبیعی یک رشتۀ از پیش‌تنیده را با استفاده از رابط خرپای دوبعدی مطالعه می‌کند. این نمونه‌ای از "تقویت تنش" است. در حقیقت سفتی عرضی عناصر خرپا مستقیماً با نیروی کششی متناسب است. رشته‌های ساخته شده از سیم پیانو محدودیت عملکرد بسیار بالایی دارند؛ بنابراین طیف گسترده‌ای از نیروهای از پیش‌تنیده را تهیه می‌کند. نتایج با راه حل تحلیلی مقایسه شده است.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

صفحه مرتعش در یک جریان صفحه‌ای باریک موازی دو بعدی – Vibrating Plate in a 2D Viscous Parallel Plate Flow

این یک مدل نمایشی کوچک دوبعدی است که با رابط‌های فیزیکی خطی‌شدۀ نویر-استوکس، دامنۀ فرکانس، مکانیک جامد و خزندۀ جریان همراه است تا مدل‌های ارتعاشات صفحه‌ای را در یک صفحۀ موازی چسبناک دوبعدی قرار دهد.      این نوع مدل برای مدل‌سازی اثر متقابل ساختار سیال (FSI) در حوزه فرکانس استفاده می‌شود.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

ذرات ارتعاشی در آب – Vibrating Particle in Water

این آموزش یک ذرۀ نیمکروی کوچک لرزشی در آب را شبیه‌سازی می‌کند. این ذره دارای شعاع 1 میلی‌متر بوده و در جهت محوری با فرکانس 50 کیلوهرتز نوسان می‌کند. ارتعاشات باعث ایجاد امواج صوتی در سیال می‌شوند. این مثال نشان می‌دهد که چگونه می‌توان یک مدل صوتی گرماچسبنده را به گونه‌ای تنظیم کرد که امواج صوتی (قابل فشرده‌سازی) در مایعات را حل کند. راه حل عددی در مقایسه با یک راه حل تحلیلی برای نوسان ذرات در امتداد محور قطبی معتبر است.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

رفتار گذرای ریزآینه ارتعاشی با میرایی چسبنده و حرارتی – Vibrating Micromirror with Viscous and Thermal Damping: Transient Behavior

ریزآینه‌ها در دستگاه‌های MEMS خاصی برای کنترل عناصر نوری استفاده می‌شوند. این مدل مثال آینه‌ای را نشان می‌دهد که در ابتدا برای مدت کوتاهی فعال بوده و سپس ارتعاشات میرا را نشان می‌دهد.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

ریزآینه ارتعاشی با میرایی چسبنده و حرارتی – Vibrating Micromirror with Viscous and Thermal Damping

ریزآینه‌ها در دستگاه‌های MEMS خاصی برای کنترل عناصر نوری استفاده می‌شوند. این مدل از یک ریزآینۀ ارتعاشی احاطه شده توسط هوا از رابط کاربری Thermoacoustic-Shell Interaction برای مدل‌سازی برهم‌کنش مایع جامد استفاده کرده و در نتیجه شامل میرایی چسبنده و حرارتی صحیح آینه از هوای اطراف است. فرکانس تشدید آینه هنگامی که تحت یک بار گشتاور است در حوزۀ فرکانس با استفاده از هر دو فرکانس-پاسخ و تجزیه و تحلیل ویژه‌فرکانسی مورد مطالعه قرار می‌گیرد. یک مدل RLC ساده در سیستم نصب شده است.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

غشای ارتعاشی – Vibrating Membrane

فرکانس‌های طبیعی یک غشای دایره‌ای پیش‌تنیده محاسبه و با حل‌های تحلیلی مقایسه می‌شود. از دو روش استفاده شده است: در مطالعۀ اول به طور صحیح پیش‌تنش داده می‌شود، در حالی که در تحقیق دوم بار خارجی پیش‌تنش را فراهم می‌کند.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

تیر مرتعش در جریان سیال – Vibrating Beam in Fluid Flow

یک الگوی جریان کلاسیک، مسیر گردابیvon Kármán است که می‌تواند به صورت جریان سیال در بالای یک شیء شکل بگیرد. این گرداب‌ها ممکن است باعث ایجاد لرزش در جسم شوند. این مسأله شامل یک تعامل ساختاری سیال است که تغییر شکل بزرگ در مسیر جریان تأثیر می‌گذارد. بزرگی و فرکانس نوسانات ایجاد شده توسط سیال اطراف ساختار محاسبه شده و با مقادیر پیشنهادی Turek و Horn مقایسه می‌شود.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

موجبر لایه‌ای یکنواخت – Uniform Layer Waveguide

هر زمان که ابعاد در موجبرها در مقایسه با لایه‌های مرزی چسبناک و حرارتی کوچک شوند، لازم است مدل‌های صوتی را با استفاده از ترمواستاتیک مدل کنید. در مدل حاضر میدان موج گرما در یک موجبر یکنواخت کم عمق مدل شده و با یک حل تحلیلی مقایسه شده است.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

بارگذاری تک‌محوره آلیاژ حافظه شکل – Uniaxial Loading of Shape Memory Alloy

این مدل‌ها تلفیقی از مثال‌های موجود در کتاب درسی است آلیاژهای حافظه شکل: مدل‌سازی و کاربردهای مهندسی. D. Lagoudas Ed. Springer 2008.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

آموزش ردیابی اشعه زیر آب در زیر هندسه متقارن محوری دوبعدی – Underwater Ray Tracing Tutorial in a 2D Axisymmetric Geometry

Underwater Ray Tracing Tutorial in a 2D Axisymmetric Geometry هنگام محاسبه شدت اشعه در مدل‌های بدون تقارن دوبعدی، جبهۀ موج با پرتو انتشار به جای موج استوانه‌ای به عنوان یک موج کروی یا بیضوی استفاده می‌شود. این مثال آموزشی نحوۀ تنظیم چندین ویژگی مهم با استفاده از رابط Ray Acoustics را نشان می‌دهد. این شدت و محاسبۀ فاز در رسانۀ درجه‌بندی‌شده (سرعت مشخصات صدا) از جمله کاهش وابستگی به فرکانس در آب دریا (استفاده از یک مدل نیمه‌تجربی از مقالات) را نشان می‌دهد. دو مدل بازتاب مرزی مختلف برای سطح دریا و کف دریا استفاده می‌شود. تمام خصوصیات مواد و مدل‌های بازتابی می‌توانند توابع تحلیلی یا داده‌های مدل وارداتی باشند. آن‌ها می‌توانند به فراوانی و زاویۀ فرود بستگی داشته باشند.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

جریان‌سنج فراصوت با پیکره‌بندی زمان پرواز کلی – Ultrasound Flowmeter with Generic Time-of-Flight Configuration

دانستن سرعت یک سیال در حال حرکت در کلیه مواردی که از این سیال برای انتقال مواد یا انرژی استفاده می‌شود بسیار مهم است. در روش زمان پرواز یا زمان گذر برای تعیین سرعت جریان، یک سیگنال فراصوتی در سراسر جریان اصلی در یک لوله منتقل شده تا به طور غیر تهاجمی سرعت آن را تعیین کند. با انتقال سیگنال در یک زاویه نسبت به جریان اصلی، سیگنال فراصوت در صورت حرکت در جهت جریان اصلی، سریع‌تر از سرعت صدا حرکت کرده و در صورت حرکت در مقابل آن کندتر از سرعت صدا می‌شود. تفاوت زمان سفر در دو جهت به صورت خطی با سرعت جریان اصلی افزایش می‌یابد. جریان‌سنجی از این نوع، خصوصاً در تنظیمات صنعتی، کاربردهای بسیاری را پیدا می‌کند.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

جریان‌سنج فراصوتی با مبدل‌های پیزوالکتریک: جفت‌شدگی بین FEM و Ultrasonic Flowmeter with Piezoelectric Transducers: Coupling between FEM and DG – DG

جریان‌سنج‌های فراصوتی با ارسال یک سیگنال فراصوتی در جریان با زاویۀ مورب، سرعت یک سیال جاری در لوله را تعیین می‌کنند. در صورت وجود جریان، زمان انتقال بین فرستنده و گیرنده برای سیگنال‌هایی که در جهت‌های بالادست و پایین‌دست ارسال می‌شوند، یکسان است. در غیر این صورت، موجی که در پایین‌دست حرکت می‌کند، سریع‌تر از آن که در بالادست حرکت می‌کند، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد تا جریان را مشخص کند. در بسیاری از موارد، مبدل‌های پیزوالکتریک برای ارسال و دریافت موج فراصوت استفاده می‌شوند. این مدل آموزشی نحوۀ شبیه‌سازی یک جریان‌سنج فراصوتی با مبدل‌های پیزوالکتریک را در مورد ساده شدۀ بدون جریان نشان می‌دهد. روش المان محدود (FEM) برای مدل‌سازی مبدل‌های پیزوالکتریک استفاده می‌شود؛ در حالی که مدل‌سازی انتشار موج فراصوت بر اساس روش گالرکین ناپیوسته (DG) است. کل مدل به دو زیرمدل تقسیم می‌شود. برای ارسال موج از فرستنده، از یک جفت‌کنندۀ تک‌مسیرۀ FEM به DG استفاده می‌شود؛ در حالی که از یک جفت‌کنندۀ تک‌مسیرۀ DG به FEM برای شبیه‌سازی گیرنده استفاده می‌شود.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

توربوشارژر قرارگرفته روی بلبرینگ حلقه‌شناور – Turbocharger Supported on Floating Ring Bearings

در این مدل، یک توربوشارژر قرارگرفته روی بلبرینگ حلقه‌شناور مورد بررسی قرار می‌گیرد. نیروهای پوسته روی حلقه باعث چرخش آن درون یاتاقان می‌شوند. در حالت پایدار، حلقه با سرعت زاویه‌ای ثابت می‌چرخد و گشتاور در حلقه به دلیل پوسته‌های داخلی و خارجی متعادل است.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

حفاری تونل – Tunnel Excavation

این مدل تخمینی از رفتار خاک در طی حفاری تونل را ارائه می‌دهد. استقرار سطح و عرض ناحیۀ پلاستیک اطراف تونل پارامترهای مهمی است که به منظور پیش‌بینی آرماتورها برای استفاده در حین حفاری لازم است.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

کمانش برج خرپا – Truss Tower Buckling

تجزیه و تحلیل کمتنش عبارت است از جستجوی بار فشار بحرانی که فراتر از آن ساختارها ناپایدار می‌شوند. برنامۀ تحلیلگر کمانش برج خرپا، کمانش برج خرپا را تحت بارهای فشار عمودی شبیه‌سازی کرده تا بار فشار بحرانی را فراهم کند.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

تحلیلگر جرثقیل سوار شده روی کامیون – Truck Mounted Crane Analyzer

بسیاری از کامیون‌ها برای جابجایی بار مجهز به جرثقیل هستند. چنین جرثقیل‌هایی دارای تعدادی سیلندر هیدرولیک برای کنترل حرکت جرثقیل هستند. این سیلندرها و سایر اجزای سازندۀ جرثقیل هنگام حمل بارهای سنگین در معرض نیروهای بزرگی قرار دارند. برای تعیین ظرفیت حمل بار جرثقیل، این نیروها باید محاسبه شوند.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

آزمایش سه‌محوره – Triaxial Test

آزمایش سه‌محوره یکی از متداول‌ترین آزمایش‌هایی است که در آزمایشگاه تست خاک به کار می‌رود. نمونۀ خاک معمولاً درون یک غشای لاستیکی قرار گرفته و با حفظ فشار شعاعی فشرده می‌شود.
نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

تماس غلتنده گذرا – Transient Rolling Contact

این مثال مفهومی نحوۀ برخورد با یک مسألۀ تماس گذرا را با انتقال اصطکاک چسبندگى-لغزشی نشان می‌دهد. یک لولۀ توخالی نرم که در معرض بار سنگین قرار دارد، در قسمت بالای یک نیم‌لوله قرار می‌گیرد. حرکت لوله بین سرخوردگی و غلتندگی بسته به موقعیت آن در نیم‌لوله و سرعت آن متفاوت است. سطح مقطع لوله نیز به دلیل تماس و نیروهای لختی بیضی‌شکل می‌شود. تعادل انرژی درستی راه‌حل را تأیید می‌کند.
کامسول

انفجار گاؤسی گذرا – Transient Gaussian Explosion

یک بیضی با دیواره‌های سخت صدا ویژگی جالب توجهی دارد که یک سیگنال صوتی ناشی از یک کانون، b/c ثانیه دیرتر در کانون دیگر بازتاب می‌شود؛ که b (در واحد متر) طول قطر بزرگ و c (در واحد متر بر ثانیه) سرعت صدا است.
کامسول

مقاومت ظاهری انتقالی یک صفحه سوراخ – Transfer Impedance of a Perforate

صفحات سوراخ، صفحاتی با توزیع سوراخ‌ها یا حفره‌های کوچک هستند. آن‌ها در سیستم‌های صداخفه‌کن، پنل‌های جذب صدا و در بسیاری از مناطق دیگر به عنوان آستر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ جایی که کنترل دقیق میرایی در آن مهم است. هرچه سوراخ‌ها کوچکتر و کوچکتر شوند، تلفات چسبناکی و حرارتی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شوند. رفتار میرایی، که به فرکانس نیز وابسته است، می‌تواند با انتخاب اندازۀ سوراخ و توزیع در یک صفحه کنترل شود.
کامسول

بهینه‌سازی توپولوژی و تأیید یک حالت آکوستیک در یک اتاق دوبعدی – Topology Optimization and Verification of an Acoustic Mode in a 2D Room

در این آموزش استفاده از بهینه‌سازی توپولوژی در آکوستیک معرفی می‌شود. هدف از بهینه‌سازی یافتن توزیع بهینۀ مواد (جامد یا هوا) در یک دامنۀ طراحی معین -در اینجا آب‌بندی یک اتاق دوبعدی- است که میانگین فشار صدا را در یک منطقۀ هدف به حداقل می‌رساند. بهینه‌سازی برای یک فرکانس واحد انجام می‌شود. طراحی بهینۀ توپولوژی بیشتر به یک هندسه تبدیل شده و نتایج بهینه‌سازی با استفاده از مرزهای سخت صدای واقعی تأیید می‌شود.
کامسول

آرایه مبدل Tonpilz برای سیستم‌های ردیاب صوتی – Tonpilz Transducer Array for Sonar Systems

این مدل یک آرایه خطی از نه مبدل پیزوالکتریک پیوندی Tonpilz را در یک شبکۀ 3 در 3 تنظیم می‌کند. یک ولتاژ اعمال می‌شود که شامل تغییر فاز در هر سه ردیف است. مبدل‌ها در جعبه‌ای زیر سطح دریا قرار دارند.
کامسول

تجزیه و تحلیل تنش صفحه ضخیم – Thick Plate Stress Analysis

یک مدل معیار که در آن یک صفحۀ ضخیم در معرض فشار بالای بر سطح تجزیه و تحلیل می‌شود.
کامسول

تیر دارای بار حرارتی – Thermally Loaded Beam

در این مثال شما می‌توانید با استفاده از رابط تیر سه‌بعدی، یک مدل تیر سه‌بعدی را ایجاد و حل کنید.
کامسول

خزش ناشی از گرما – Thermally Induced Creep

خزش یک تغییر شکل غیر وابسته به زمان است که وقتی ماده در دمای تا حد کافی بالا - می‌گویند تا 40٪ از نقطه ذوب یا بیشتر - تحت فشار قرار می‌گیرد، رخ می‌دهد.
کامسول

تنش¬های اولیه حرارتی در یک صفحه لایه‌ای – Thermal Initial Stresses in a Layered Plate

تنش حرارتی در یک صفحه لایه لایه در این مثال مورد بررسی قرار گرفته است. صفحه‌ای متشکل از دو لایه، یک روکش و یک لایۀ بستر، بدون تنش و کرنش در 800 درجه سانتیگراد است. دمای صفحه به 150 درجه سانتیگراد کاهش یافته و تنش‌های حرارتی به دلیل تفاوت در ضرایب انبساط حرارتی القا می‌شود. سپس یک لایۀ سوم یعنی لایۀ حامل در حالت بدون تنش معرفی می‌شود. سرانجام دما به 20 درجه سانتیگراد کاهش یافته و در نتیجه تنش‌های حرارتی در همه لایه‌ها مشاهده می‌شود.
کامسول

فرسودگی حرارتی مقاومت پایه سطحی – Thermal Fatigue of a Surface Mount Resistor

یک مقاومت پایۀ سطحی در معرض چرخۀ حرارتی قرار می‌گیرد. تفاوت در گسترش حرارتی مواد مختلف باعث ایجاد تنش در ساختار می‌شود. لحیم‌کاری که مقاومت را با برد مدار چاپی متصل می‌کند، ضعیف‌ترین اتصال در مونتاژ است.
کامسول

انبساط حرارتی پوسته کامپوزیت چندلایه – Thermal Expansion of a Laminated Composite Shell

مواد کامپوزیت اغلب در کاربردهای ساختاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، جایی که توانایی مناسب از خواصی مانند سفتی و استحکام، آن‌ها را در مقایسه با مواد مهندسی سنتی جذاب می‌کند. علاوه بر کاربردهای ساختاری، از کامپوزیت‌ها در کاربردهایی که خصوصیات حرارتی و ساختاری در آن‌ها مهم هستند هم استفاده می‌شود. یک نمونه ویفرهای سیلیکونی است که در صنعت الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه، تجزیه و تحلیل حرارتی-سازه همراه با ساختارهای نازک از دیدگاه شبیه‌سازی اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند.
کامسول

میکروفن چگالنده The Brüel & Kjær 4134 Condenser Microphone – Brüel & Kjær 4134

این یک مدل از میکروفن چگالنده Brüel & Kjær 4134 است. هندسه و پارامترهای ماده از میکروفون واقعی هستند. سطح حساسیت مدل‌شده با اندازه‌گیری‌های انجام شده بر روی میکروفون واقعی مقایسه شده و توافق خوبی را نشان می‌دهد. تغییر شکل غشایی، فشار، سرعت و میدان الکتریکی نیز مشخص می‌شود.
کامسول

نیمکت تست داخلی اتومبیل – Test Bench Car Interior

صدا توسط یک منبع نقطه‌ای واقع در دیوار این قسمت داخلی نیمکت تست تولید می‌شود. پاسخ سطح فشار صدا در یک نقطۀ اندازه‌گیری برای طیف وسیعی از فرکانس‌ها و چهار وضوح مختلف مش مورد بررسی قرار گرفته است. این مدل ابتدا با حل‌کننده‌های مستقیم پیش فرض حل می‌شود. سرانجام، چگونگی راه‌اندازی یک حل‌کنندۀ تکراری که برای مسائل بزرگ کارآمد بوده، نشان داده شده است و بهترین مورد مش دوباره حل می‌شود.
کامسول

مقاومت‌پذیری وابسته به دما در مخازن تحت فشار – Temperature-Dependent Plasticity in Pressure Vessel

این مثال چگونگی استفاده از مواد وابسته به دما را در ماژول مصالح ساختاری غیرخطی نشان می‌دهد. یک ظرف بزرگ آب گرم تحت فشار را در خود نگه می‌دارد. چندین لوله به ظرف فشار وصل شده‌اند. در صورت سرد شدن اضطراری، این لوله‌ها می‌توانند به سرعت آب سرد را انتقال دهند. مخزن فشار از جنس استیل کربن بوده که دارای روکش داخلی از استیل ضد زنگ است. در صورت گذرا بودن دمای سریع، اختلاف در خصوصیات انبساط حرارتی بین مواد باعث ایجاد تنش زیاد می‌شود.
کامسول

پراکندگی زیردریایی: شبیه‌سازی زمان-دامنه و FFT

این مدل پراکندگی یک پالس گاوسی تعدیل‌شدۀ انتشار تخت از بدنۀ یک زیردریایی را تجزیه و تحلیل می‌کند. میدان پراکنده و پاسخ مکانی نیز مشخص می‌شود. این مدل از رابط Interact Acoustics، Time Explicit استفاده کرده تا از این مدل آکوستیک بزرگ در حوزۀ زمان استفاده کند. سپس، یک مطالعه از زمان تا فرکانس FFT برای تبدیل نتایج به دامنۀ فرکانس استفاده شده و میدان پراکنده با ویژگی محاسبۀ میدان بیرونی تجزیه و تحلیل می‌شود.
کامسول

اجزای زیرقطعه در آکوستیک با استفاده از شرط مرزی امپدانس – Sub-Component Lumping in Acoustics Using the Impedance Boundary Condition

این برنامه یک روش مدل‌سازی برای به دست آوردن مدل‌های ساده شده از نظر جسمی در ماژول آکوستیک را نشان می‌دهد. این رویکرد شامل تبدیل زیراجزای پیچیده به یک شرط مرزی امپدانس و در غیر این صورت استفاده از آکوستیک ساده در طول مدل کامسول است. به عنوان یک نتیجه، سرعت محاسباتی قابل توجهی می‌تواند حاصل شود.
کامسول

تأثیرات تنش-نوری در یک موجبر فوتونی – Stress-Optical Effects in a Photonic Waveguide

موجبرهای فوتونی مسطح در سیلیس (SiO2) پتانسیل بسیار خوبی برای استفاده در برنامه‌های مسیریابی طول موج دارند. عمده‌ترین مشکل این نوع موجبر موج‌زدایی است. ضریب شکست ناهمسانگرد منجر به تقسیم حالت بنیادی و گسترش پالس می‌شود. هدف این است که با تطبیق مواد و فرآیندهای تولید، اثرات موج‌زدایی به حداقل برسد. یکی از منابع تجزیه‌پذیری استفاده از ویفر سیلیکون (Si) به عنوان بستری است که بر روی آن ساختار موجبر قرار دارد.
کامسول

تنش و تولید گرما در دنده فرود – Stresses and Heat Generation in Landing Gear

این مدل دینامیک کمک‌فنر مورد استفاده در مکانیسم دندۀ فرود هواپیما را شبیه‌سازی می‌کند.
کامسول

آرامش تنش لوله ویسکوالاستیک – Stress Relaxation of a Viscoelastic Tube

این مدل اثرات دما را بر آرامش تنش ویسکوالاستیک در یک استوانه با دیوارۀ ضخیم طولانی مطالعه می‌کند. به طور خاص، پوسیدگی تنش‌های تحت تأثیر میدان دما طی یک دورۀ دوساعته مورد مطالعه قرار می‌گیرد. یک مدل کلی چهارزمانۀ ماکسول نمایانگر مواد است.
کامسول

تنش و تجزیه و تحلیل معین یک تیغه کامپوزیت توربین بادی – Stress and Modal Analysis of a Wind Turbine Composite Blade

توربین‌های بادی منبع فزاینده‌ای از انرژی تجدیدپذیر هستند. به این ترتیب، طراحی، تجزیه و تحلیل و ساخت توربینهای بادی برای صنعت انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است. پره‌های توربین اجزای مهم یک توربین بادی هستند. در هنگام تولید برق از طریق چرخش، آن‌ها باید در برابر انواع مختلفی از بارها مانند باد، نیروی گرانشی و گریز از مرکز مقاومت کنند. اندازۀ محکم یک تیغه به مواد سبک و قوی احتیاج دارد و کامپوزیت‌ها برای این کار مناسب هستند.
کامسول

تجزیه و تحلیل تنش یک غشای بیضوی – Stress Analysis of an Elliptic Membrane

این یک مدل معیار برای مشکل تنش هواپیما است. دقت غلظت تنش محاسبه‌شده ارزیابی شده و یک مطالعۀ همگرایی مش برای انواع مختلف عناصر انجام می‌شود.
کامسول

تجزیه و تحلیل تنش یک ظرف تحت فشار – Stress Analysis of a Pressure Vessel

یک مخزن تحت فشار برای نگه داشتن مایعات یا گازها در فشارهای قابل ملاحظه‌ای بالاتر یا پایین‌تر از فشار محیط طراحی شده است. برای جلوگیری از خرابی‌های فاجعه‌بار، اختلاف فشار بالا به یک طراحی صحیح نیاز دارد.
کامسول

یاتاقان رانشی مرحله‌ای – Step Thrust Bearing

در این مدل آموزشی، یاتاقان رانشی شش مرحله‌ای تحلیل شده است. یک یاتاقان رانشی مرحله‌ای شامل یک سطح یاتاقان پله‌ای است که انتهای محور می‌چرخد. کل مونتاژ در یک روان‌کننده غوطه‌ور است.
کامسول

تجزیه و تحلیل ایستا و ویژه‌فرکانسی از براکت یک آرنج – Static and Eigenfrequency Analyses of an Elbow Bracket

مؤلفه‌ای که در این مدل به تصویر کشیده شده بخشی از یک مکانیزم پشتیبانی است و در معرض بارهای مکانیکی مختلف قرار دارد. این مدل آموزشی شما را برای انجام تجزیه و تحلیل دقیق قسمتی با استفاده از ماژول مکانیک ساختاری آماده می‌کند.
کامسول

فرسودگی تماس ایستاده – Standing Contact Fatigue

آزمایش فرسودگی ایستاده روشی است که برای آزمایش رشد ترک در مرتبۀ زیرسطحی استفاده می‌شود. در چنین آزمایشی، یک جسم کروی بر روی مواد آزمایش‌شده فشرده شده و بین یک بار فشاری بالا و پایین می‌چرخد. هیچ حرکت انتقالی بین این دو رخ نمی‌دهد.
کامسول

پایداری یک توربوشارژر تحت تأثیر نیروهای یاتاقان متقاطع جفت‌شده – Stability of a Turbocharger Under the Influence of Cross-coupled Bearing Forces

نیروهای متقاطع موجود در یک بلبرینگ هیدرودینامیکی اغلب به عنوان یک میرایی منفی در یک روتور عمل می‌کنند. در نزدیکی سرعت بحرانی، این ممکن است منجر به لرزش خارج از کنترل توربوشارژر شده و خطر خرابی یاتاقان را در پی داشته باشد. در این مثال، تأثیر نیروهای متقاطع جفت‌کننده بر پویایی روتور مورد بررسی قرار گرفته است. نحوۀ کاهش این لرزش نیز بررسی شده است.
کامسول

پراکنده‌سازهای کروی: معیار Spherical Scatterer: BEM Benchmark – BEM

در این مدل معیار کلاسیک، یک پراکنده‌سازکروی در یک میدان پس‌زمینۀ موج تخت قرار می‌گیرد. هنگامی که کره به عنوان یک صدای سخت الگوبرداری شده است، مسأله یک راه حل تحلیلی دارد. مدل با استفاده از رابط Pressure Acoustics، Boundary Elements با حل تحلیلی برای چندین فرکانس، نتایج را مقایسه می‌کند. نتایج حاکی از توافق بسیار خوبی است. نتایج مدل هیچ حالت نامنظمی را نشان نمی‌دهد.
کامسول

مبدل پیزواکوستیک کروی – Spherical Piezoacoustic Transducer

این آموزش یک دستورالعمل گام به گام برای تنظیم یک مسألۀ متقابل ساختاری و صوتی سه‌بعدی کاملاً همراه را ارائه می‌دهد. تعامل بین یک ساختار پیزوالکتریک کروی ارتعاشی با محیط سیال اطراف در نظر گرفته شده است. مواد پیزوالکتریک PZT-5H از کتابخانۀ مواد استفاده می‌شود.
کامسول

درپوش کروی با بار نقطه‌ای مرکزی – Spherical Cap with Central Point Load

این معیار تغییر شکل غیرخطی یک درپوش کروی را که با استفاده از مکانیک‌های جامد متقارن محوری دوبعدی و رابط‌های پوسته در مرکز قرار گرفته است، مورد بررسی قرار می‌دهد. نتایج حاصل از رابط پوسته با رابط مکانیک جامد و همچنین با نتایج تحلیلی ارائه شده در معیار برای تفکیک‌های مختلف مقایسه شده است.
کامسول

دیواره ارتباطی صوتی – Sonic Well Logging

این مدل چگونگی شبیه‌سازی یک مبدل پیزوالکتریک را هم به عنوان فرستنده صدا و هم گیرنده در یک تنظیم دیوارۀ ارتباطی نشان می‌دهد. سایر کاربردهای این راه‌اندازی، به عنوان مثال، در زمینۀ آزمایش غیرمخرب است. یک مبدل فرستنده به یک مدار الکتریکی وصل شده است که برای ارسال پالس به عنوان سیگنال ردیابی تنظیم شده و همچنین سیگنال‌هایی را که به مبدل برگشته‌اند، انتخاب می‌کند. دو مبدل پیزوالکتریک دیگر فقط به عنوان گیرنده استفاده می‌شوند. نتایج نشان می‌دهد که چگونه حالت‌های مختلف صوتی را می‌توان با استفاده از مبدل‌ها با توجه به مسافت طولانی به اندازۀ کافی از هم جدا و شناسایی کرد. این به دلیل سرعت انتشار متفاوت در ارتباط با حالت صوتی مختلف است. این مدل به ماژول آکوستیک و ماژول AC / DC احتیاج دارد.
کامسول

کریستال صوتی – Sonic Crystal

بلورهای آوایی و صوتی باعث افزایش علاقه علمی برای کاربردهای بسیار متنوع فن‌آوری شده‌اند. این کریستال‌ها از توزیع دوره‌ای اسکیترهای تعبیه شده در یک ماتریس ساخته شده‌اند. در شرایط خاص، شکاف‌های باند آکوستیک می‌تواند تشکیل شود. این نوارهای طیفی هستند که انتشار امواج ممنوع است. این ساختارهای دوره‌ای نیز اغلب به عنوان متاماده نامیده می‌شوند. این مدل ابتدا یک بلور صوتی را تجزیه و تحلیل کرده و ساختار باند آن را تعیین می‌کند. در مرحله دوم، تلفات انتقال از طریق یک کریستال به روش محدود تجزیه و تحلیل شده و نتایج با ساختار باند مقایسه می‌شوند. اثرات تلفات لایۀ مرزی حرارتی نیز در اینجا مورد بررسی قرار می‌گیرد. هم تجزیه و تحلیل سلول واحد و هم تحلیل آرایۀ محدود این تأثیرات را شامل می‌شوند. نتایج با نتایج بدون تلفات کلاسیک مقایسه می‌شوند. مرجع: D. P. Elford, L. Chalmers, F. V. Kusmartsev, and G. M. Swallowen, “Matryoshka locally resonant sonic crystal” J. Acoust. Soc. Am. 130, pp. 2746 (2011).
کامسول

قلاب قفل – Snap Hook

این مثال درج قلاب قفل در شیار آن را شبیه‌سازی می‌کند. اتصال‌دهنده‌هایی مانند این در صنعت خودرو متداول هستند؛ به عنوان مثال در کنترل پنل یک ماشین. در این حالت دانستن نیرویی که باید برای قراردادن قلاب در شکاف و همچنین نیروی لازم برای خارج کردن آن مورد استفاده قرار گیرد، بسیار مهم است. از نقطه نظر عددی، این یک تحلیل ساختاری بسیار غیرخطی است؛ به دلیل تعامل تماس بین قلاب و شکاف، قانون ساختاری الاستوپلاستیک برای قلاب انتخاب شده است، و غیرخطی هندسی از جابجایی بزرگ سرچشمه گرفته است.
کامسول

تحلیلگر سالن کنسرت کوچک – Small Concert Hall Analyzer

طراحی سازه‌ها و فضای باز با توجه به کیفیت صدا برای سالن‌های کنسرت، محیط‌های باز و حتی اتاق‌های یک خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. شبیه‌سازی آکوستیک در حد فرکانس بالا -جایی که طول موج از خصوصیات هندسی کوچکتر است- را می‌توان با آکوستیک پرتویی انجام داد.
کامسول

آکوستیک سالن کنسرت کوچک – Small Concert Hall Acoustics

طراحی سازه‌ها و فضای باز با توجه به کیفیت صدا برای سالن‌های کنسرت، محیط‌های باز و حتی اتاق‌های یک خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. شبیه‌سازی آکوستیک در حد فرکانس بالا -جایی که طول موج از خصوصیات هندسی کوچکتر است- را می‌توان با آکوستیک پرتویی انجام داد.
کامسول

پایداری شیب در خاکریز یک سد – Slope Stability in a Dam Embankment

تجزیه و تحلیل پایداری شیب انجام شده و فاکتور ایمنی خاکریز سد با استفاده از روش کاهش مقاومت برشی محاسبه می‌شود. فشار آب منافذ با قانون دارسی توصیف شده و از مدل سازنده مهر-کولمب برای توصیف رفتار خاک استفاده می‌شود.
کامسول

گوه کشویی – Sliding Wedge

یک گوه کنتاکتور تحت بار سنگین قرار دارد و به دلیل بار مرزی بر روی سطح گوه مورد نظر سفت و سخت، هر دو بی‌نهایت گسترده، مجبور به سر خوردن می‌شود. چشمه‌های خطی افقی نیز بین مرز عمودی چپ و زمین متصل می‌شوند.
کامسول

مکانیزم میل لنگ – Slider Crank Mechanism

این یک مدل معیار برای آزمایش الگوریتم‌های عددی در حوزۀ دینامیک چندبدنه است.
کامسول

ترک لبه‌ای منفرد – Single Edge Crack

این مدل به پایداری یک صفحه با ترک لبه‌ای که در معرض بار کششی قرار دارد می‌پردازد. برای تجزیه و تحلیل ثبات ترک‌های برانگیخته، می‌توان از مکانیک شکست استفاده کرد.
کامسول

شبیه‌سازی منجنیق با وزنه تعادل – Simulation of a Counterweight Trebuchet

در این مدل دینامیک چندبدنه از یک منجنیق با وزنه تعادل ساده، از یک جاروی پارامتری برای مطالعۀ فاصله پرتاب به عنوان تابعی از طول قلاب‌‌سنگ‌ استفاده می‌شود.
کامسول

شبیه سازی حرکت یک دوچرخه در یک سطح مسطح – Simulating the Motion of a Bicycle on a Flat Surface

این مدل حرکت یک دوچرخه را با یک رانندۀ بی‌دست نشان می‌دهد که با یک سرعت اولیه به جلو رانده شده و با یک خم در محور رو به جلو آشفته می‌شود.
کامسول

روتور شعاعی به سادگی پشتیبانی‌شده – Simply Supported Beam Rotor

در این مدل آموزشی، نحوۀ تنظیم خاصیت فشاری و آنالیزهای گذرا (با استفاده از FFT) یک روتور با نصب و پشتیبانی‌های مختلف از بلبرینگ را خواهید دید. مثال نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از نقشه‌های کمپبل و آبشار برای یافتن سرعت بحرانی استفاده کرد. همچنین دامنه پایداری روتور را نشان می‌دهد.
کامسول

پاسخ شوک یک مادربرد – Shock Response of a Motherboard

تجهیزات الکترونیکی غالباً باید پس از قرارگرفتن در معرض بار شوک خاص، مجاز به عملکرد شوند.
کامسول

شکل‌گیری ورقه فلزی – Sheet Metal Forming

این مثال یک مدل اعتبارسنجی NAFEMS از یک مسألۀ تماس اصطکاکی با یک مدل مادۀ الاستوپلاستی را محک می‌زند. یک ورقۀ فلزی نازک توسط یک منگنه به قالب می‌رود. هر دو جابجایی فشرده‌سازی و آزادسازی منگنه به منظور محاسبۀ زاویۀ شکل‌گیری (در حداکثر جابجایی منگنه) و زاویۀ بعد از آزادسازی منگنه مدل می‌شوند.
کامسول

بهینه‌سازی شکل یک موجبر بلندگو – Shape Optimization of a Tweeter Waveguide

این برنامه چگونگی استفاده از قابلیت‌های بهینه‌سازی کامسول را برای توسعۀ خودکار طرح‌های جدید با رضایت از محدودیت‌های طراحی حساس نشان می‌دهد. این مدل هندسۀ بلندگوی ساده را بهینه می‌کند. نمونه‌هایی از محدودیت‌ها می‌تواند شامل شعاع بلندگو یا حداقل فشار صوتی قابل دستیابی باشد.
کامسول

استنت خودگسترده آلیاژ حافظه شکل – Shape Memory Alloy Self-Expanding Stent

استنت‌ها در برنامه‌های کاربردی پزشکی برای حمایت از دیوارۀ داخلی رگ‌ها و شریان‌ها استفاده می‌شوند. استنت‌های در حال گسترش که از آلیاژهای حافظه شکل ساخته شده‌اند، متفاوت از استنت‌های بالونی متورم هستند؛ زیرا این استنت‌ها در دمای پایین به قطر شریان رسیده و سپس آزاد می‌شوند در حالی که خون آن‌ها را تا دمای بدن انسان گرم می‌کند. این مدل یک نمونه از چنین استنتی را نشان می‌دهد که ابتدا پیچیده شده و سپس تا 37 درجه سانتیگراد گرم می‌شود.
کامسول

معیار پوسته سقف Scordelis-Lo Roof Shell Benchmark – Scordelis-Lo

در این مثال یک غشای خمیده نازک با استفاده از رابط پوسته ساخته و حل می‌شود. این مدل، یک مدل معیار است که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته و به سقف Scordelis-Lo اشاره دارد.
کامسول

روتورهای متصل‌شده توسط جفت‌کننده نواری – Rotors Connected by a Spline Coupling

در این مثال، یاد بگیرید که چگونه دو روتور متصل‌شده توسط جفت‌کنندۀ نواری را مدل کنید. روتور اول یک روتور پایۀ ثابت است و روتور دوم پشتیبانی می‌شود. این مدل فرض می‌کند که تنها حرکت انتقالی بین روتورها از طریق جفت‌کننده برقرار می‌شود، در حالی که چرخش هر دو روتور بدون اتصال است.
کامسول

تجزیه و تحلیل روتور پویای میل‌لنگ – Rotordynamic Analyses of a Crankshaft

نحوۀ انجام تحلیل لرزشی میل‌لنگ موتور متناوب 3 سیلندره در این مدل آموزشی را مشاهده کنید. با توجه به وسط قرار داشتن میل‌لنگ و توده‌های تعادل روی میل لنگ، تحت چرخش، لرزش خودتحریک می‌شود. میل‌لنگ با استفاده از عناصر جامد به منظور مهار دقیق اثرات لنگی میل‌لنگ و تودۀ تعادل مدل‌سازی شده است.
کامسول

شبیه‌ساز سیستم بلبرینگ روتور – Rotor Bearing System Simulator

شبیه‌ساز سیستم بلبرینگ روتور نمونه‌ای از یک برنامه است که می‌تواند برای طراحی و تجزیه و تحلیل سیستم‌های روتور متشکل از یک روتور و دیسک‌ها و یاتاقان‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. برای اطمینان از این که سرعت بحرانی سیستم در منطقۀ سرعت کار خود نباشد، در مرحلۀ طراحی اولیه سیستم‌های دوار مفید است. تجزیه و تحلیل ویژه‌فرکانس سیستم توسط برنامه با سرعت‌های مختلف زاویه‌ای انجام شده تا سرعت بحرانی روتور را پیدا کند.
کامسول

چرخیدن چرخ سفت و سخت – Rolling of a Rigid Wheel

هدف از این مدل نشان دادن نورد خالص یک چرخ سفت و سخت در هنگام سرعت اولیۀ رو به جلو همراه با یک پشتیبانی معین در مورد این جهت است.
کامسول

فرسودگی تماس هموار در موج‌بر خطی – Rolling Contact Fatigue in a Linear Guide

هنگامی که یک موج‌بر خطی بالاتر از حد مشخصات تولیدکننده بارگیری می‌شود، یکی از نگرانی‌ها این است که آیا بارهای تماسی باعث ایجاد تقسیم فرسودگی می‌شوند. در این تجزیه و تحلیل سیستم، کل راهنما مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و بار تماسی که بیشترین آسیب را دارد، در یک راه‌آهن ریلی رخ داده است. از آنجا که پوسته پوسته شدن توسط یک شکاف فرسودگی در مرتبۀ زیرسطحی آغاز شده است، ارزیابی فرسودگی بر اساس مدل دانگ وان انجام می‌شود.
کامسول

حذف مش در نوارهای فرکانس برای آکوستیک – Remeshing in Frequency Bands for Acoustics

این آموزش کوچک نحوۀ تنظیم جاروی پارامتری بر روی تعدادی از باندهای فرکانس (اکتاوها یا 1/3 اکتاو) و اصلاح مجدد یک بار در هر گروه را نشان می‌دهد. جابجایی فرکانس در هر باند انجام می‌شود که اکنون دارای وضوح کافی مش است. این روش در حالی که نیازی به اصلاح مجدد برای هر فرکانس واحد ندارد، تلاش محاسباتی را برای فرکانس‌های پایین‌تر صرفه‌جویی کرده که این نیز می‌تواند با ارزش باشد.
کامسول

موتور چرخشی با بلبرینگ هیدرودینامیکی – Reciprocating Engine with Hydrodynamic Bearings

یک موتور متقاطع تک‌سیلندر پشتیبانی شده با یاتاقان هیدرودینامیکی مورد مطالعه قرار گرفته است. گشتاور شروع شده برای به کاربردن موتور به دور در دقیقه لازم اعمال می‌شود. گشتاور بارگیری هنگامی که موتور به سرعت بالا می‌رود روشن می‌شود. پس از شروع کار، موتور تحت فشار خود سیلندر به تنهایی کار می‌کند.
کامسول

پرتو آکوستیک با منبع سه‌بعدی استخراج‌شده از محوطه بلندگوی خالی – Ray Acoustics with 3D Source Extracted from a Vented Loudspeaker Enclosure

این مدل نشان می‌دهد که چگونه جهت و حالت منبع می‌تواند از یک مدل سه‌بعدی FEM از بلندگو استخراج شود (در این حالت، محرک بلندگو در یک مدل محوطۀ خالی قرار دارد). سپس از ویژگی‌های منبع برای تعریف منبع آکوستیک پرتویی با همان خصوصیات مکانی استفاده می‌شود.
کامسول

تابش از پیستون مغشوش – Radiation from a Baffled Piston

یک مدل محوری از پیستون سفت و سخت در یک اغتشاش نامحدود برای مثال‌سازی ویژگی محاسبۀ میدان بیرونی ماژول آکوستیک استفاده می‌شود. نتایج تابش ارائه شده توسط نرم افزار کامسول مالتی‌فیزیک با نتایج تحلیلی برای الگوی تابش در محور (به عنوان تابعی از مسافت)، پاسخ مکانی میدان دور و کل توان تابش شده مقایسه می‌شود. انتقال از میدان نزدیک به میدان دور هموار و مداوم است.
کامسول

مبدل پیزوالکتریک شعاعی قطبی – Radially Polarized Piezoelectric Transducer

این مدل آموزشی نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از سیستم مختصات تعریف شده توسط کاربر برای ایجاد هر نوع قطبش جهتی از یک مادۀ پیزوالکتریک استفاده کرد. نتایج برای مورد قطبش شعاعی قرص پیزوالکتریک نشان داده شده است. ماده پیزوالکتریک PZT-5H است. مثال آنالیز استاتیک را نشان می‌دهد. تجسم سیستم مختصات استوانه‌ای و همچنین تنش / کرنش در آن سیستم نشان داده شده است.
کامسول

خزش اولیه تحت بار غیرقابل اطمینان – Primary Creep Under Nonconstant Load

در این مثال مدل، رفتار خزش مواد را تحت بارگذاری غیرثابت مطالعه خواهید کرد. شما می‌توانید خزش اولیه را با استفاده از قانون نورتون بیلی مدل‌سازی کرده و تفاوت بین سخت‌شدن زمان و روش‌های سخت‌شدن کرنش موجود در کامسول مالتی‌فیزیک را مطالعه کنید.
کامسول

پیچ و مهره‌های پیش ساخته در اتصال لوله – Prestressed Bolts in a Tube Connection

یک اتصال لوله متشکل از یک فلنج با هشت پیچ پیش ساخته در معرض مجموعه بارهایی است که از فشار داخلی، نیروی محوری و تکانۀ خمش خارجی تشکیل شده است.      دامنۀ مدل شامل 1/4 از هندسه کامل است؛ زیرا دو موج تخت متقارن وجود دارد.
کامسول

پیچ و مهره‌های درپوش اصلی بلبرینگ – Prestress of Main Bearing Cap Bolts

این مثال نشان می‌دهد که چگونه می‌توان پیچ‌های پیش ساخته را مدل‌سازی کرد.     هندسۀ پیچ از کتابخانه‌های بخش گرفته شده است.     برای مقایسه، یکی از پیچ‌ها با استفاده از فرمول تماس با نخ مدل می‌شود، در حالی که پیچ دیگر توسط یک وضعیت پیوستگی خالص به سوراخ پیچ وصل می‌شود. کاهش سفتی در قسمت پیچیدۀ پیچ با کاهش سختی مواد در نظر گرفته می‌شود.
کامسول

ظروف ارتوتروپی تحت فشار – Pressurized Orthotropic Container

یک ظرف با دیواره نازک ساخته شده از فولاد نورد در معرض فشار بیش از حد داخلی قرار دارد. به عنوان تأثیر روش تولید، یکی از سه جهت اصلی مواد - جهت خارج از صفحه - تنش عملکرد بالاتری نسبت به دو مورد دیگر دارد. از انعطاف‌پذیری ارتوتروپی هیل برای مدل‌سازی تفاوت در قدرت عملکرد استفاده می‌شود. این مثال همچنین نحوۀ تعریف و استفاده از مختصات منحنی موازی با جهت‌های اصلی مواد را نشان می‌دهد، که در این حالت خطوط کانتینر را دنبال می‌کنند.
کامسول

پل خرپای پرت – Pratt Truss Bridge

این مدل از یک نوع پل کلاسیک به نام پل خرپایی پرات الهام گرفته شده است. شما می‌توانید یک خرپای پرات را توسط اجزای مورب آن مشخص کنید، که (به جز موارد انتهایی) همه به سمت پایین و به سمت مرکز دهانه خم می‌شوند. تمام اجزای مورب فقط در معرض نیروهای تنش هستند، در حالی که اعضای عمودی کوتاه‌تر نیروهای فشاری را کنترل می‌کنند. از آنجایی که تنش خطر کمانش را از بین می‌برد، این امکان را برای اجزای مورب باریک‌تر و در نتیجه طراحی اقتصادی‌تر فراهم می‌آورد.
کامسول

فشرده‌سازی پودر یک فنجان – Powder Compaction of a Cup

ساخت یک فنجان از طریق تراکم پودر در این مدل آموزشی شبیه‌سازی شده است. فرآیند تراکم پودر به دلیل داشتن پتانسیل در تولید اجزای شکل پیچیده و استحکام بالا در صنعت تولید رایج است. ترکیب مدل Fleck-Kuhn-McMeeking (FKM) با مدل Gurson-Tvergaard-Needleman (GTN) برای پلاستیک‌پذیری متخلخل، امکان پوشش طیف گسترده‌ای از مقادیر تخلخل را ممکن می‌سازد. در این مثال از این تکنیک استفاده شده و اصطکاک بین پودر فلزی و قالب در نظر گرفته شده است.
کامسول

تجزیه و تحلیل پس‌روی یک پوسته استوانه‌ای مفصلی – Postbuckling Analysis of a Hinged Cylindrical Shell

مدل مورد مطالعه یک معیار برای یک پنل استوانه‌ای لولایی است که در مرکز آن دارای یک بار نقطه‌ای قرار دارد. تجزیه و تحلیل کمانش خطی بار کمانش را پیش‌بینی می‌کند. با این وجود چنین تحلیلی درمورد آنچه اتفاق می‌افتد در بارهای بالاتر از بار بحرانی رخ نمی‌دهد. ردیابی محلول پس از بار بحرانی، تجزیه و تحلیل پس‌رو نامیده می‌شود. در این مدل از رابط پوسته استفاده شده است.
کامسول

جاذب متخلخل – Porous Absorber

این یک مدل از جذب آکوستیک توسط یک فوم سلول باز آکوستیک متخلخل است. در مواد متخلخل صدا در شبکه‌ای از منافذ کوچک به هم پیوسته پخش می‌شود. از آنجا که ابعاد منافذ کوچک است، به دلیل هدایت حرارتی و اصطکاک چسبندگی، تلفات رخ می‌دهد. از فوم‌های صوتی برای صدابرداری اتاق‌ها و مجاری و همچنین برای درمان مشکلات برگشت در اتاق‌ها استفاده می‌شود. هدف از این مدل توصیف خصوصیات جذب -به طور خاص، مقاومت ویژۀ سطح و ضریب جذب- لایه‌ای از کف ملامین از نظر زاویۀ برخورد صدا و فرکانس است. در این مدل از هندسۀ دوبعدی چنین سیستمی استفاده شده است.