بررسی و معرفی مرکز ابر رایانه دانشگاه قم

در راستای انجام فرایندهای پردازشی سنگین، لازم است تا از کامپیوتر‌ها و رایانه‌های پیشرفته‌ای موسوم به ابر رایانه استفاده کنید. این کامپیوترها به شما اجازه می‌دهند تا بتوانید پردازش‌ها را به سریع‌ترین شکل ممکن انجام دهید. یکی از مراکز ایران که دارای این دسته از رایانه‌ها بوده و می‌توانید از سیستم‌های آن استفاده کنید، مرکز ابر رایانه دانشگاه قم است. در همین راستا در این مطلب قصد داریم به بررسی این مرکز پرداخته و در رابطه با آن اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

علت استفاده از ابر رایانه

یکی از سوالات بسیار مهمی که افراد هموار مطرح می‌کنند این است که چرا باید اقدام به ایجاد مرکز ابر رایانه کرد و چرا شاهد ایجاد مرکز ابر کامپیوتر دانشگاه قم هستیم؟ به‌منظور بررسی این مسئله باید گفت با پیشرفته علم کامپیوتر امروزه نیاز به انجام پردازش‌های سنگین و سریع بیش از پیش افزایش پیدا کرده است؛ به همین دلیل مرکز سوپر کامپیوتر دانشگاه قم که یکی از برترین مراکز پردازشی کشور به‌حساب می‌آید، امکان را فراهم کرده تا محاسبات کامپیوتری با سرعت بسیار زیادی انجام شوند.

در حال حاضر شما می‌توانید با اجاره گرفتن کامپیوتر مخصوص در مرکز پردازش سریع دانشگاه قم اقدام به استفاده از این کامپیوترها کرده و از قدرت مرکز محاسبات سریع دانشگاه قم بهره‌مند شوید. نکته مهمی که باید بدانید این است که امروزه بسیاری از افراد به‌منظور انجام فرایند‌های علمی نیاز دارند تا به سراغ مرکز پردازش ابری دانشگاه قم آمده و از قدرت سیستم‌های موجود در مرکز ابر رایانه دانشگاه قم استفاده کنند.

اگر شما به هر دلیلی نیاز به انجام فرایندهای پردازشی سریع را دارید، پیشنهاد ما این است که به سراغ این مجموعه در دانشگاه قم آمده و از این سیستم‌ها برای اجرای فرایندهای پردازشی موردنیاز خود استفاده کنید.

ابر رایانه‌ها

نیاز به ابر رایانه در دنیای امروز

پس از آن که بیان کردیم چگونه با کمک مرکز ابر رایانه دانشگاه قم می‌توانید پردازش‌های سریع را انجام داده و با کمک ابر رایانه دانشگاه قم نیاز خود را در حوزه‌های پردازشی مختلف برطرف کنید، یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما مطرح شود، این خواهد بود که چرا دنیای امروز به ابر رایانه‌ها احتیاج دارد؟ در راستای پاسخ به این سوال باید گفت که فرایندهای پردازشی روزبه‌روز سخت‌تر و چالش‌برانگیزتر می‌شوند.

در چنین شرایطی استفاده از مجموعه کامپیوترهای مثل مرکز پردازش سریع دانشگاه قم به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید فرایندهای پردازشی سنگین را در مدت زمان کوتاهی انجام دهید. در همین راستا به‌منظور انجام پردازش‌های علمی پیشنهاد ما این است که از سیستمی مثل ابر رایانه دانشگاه قم استفاده کنید.

 قدرت بالای این مجموعه باعث شده تا امروزه دانشجویان و اساتید از سراسر کشور به سراغ مرکز ابر رایانه دانشگاه قم آمده و تلاش کنند تا با اجاره سیستم پردازش موازی و سریع دانشگاه قم فرایندهای موردنظر خود را انجام دهند. بی شک می‌توان گفت که مرکز پردازش ابری دانشگاه قم یکی از بهترین مراکز کشور است که می‌توانید از آن برای رفع نیاز خود در حوزه‌های پردازشی مختلف استفاده کنید.

← مرکز محاسبات سریع شبیه‌سازان امیرکبیر  →

اینجا کلیک کنید!

سیستم‌های پردازشی سازنده یک ابر رایانه

سیستم‌های پردازشی سازنده یک ابر رایانه

قدرت ابر رایانه‌های دانشگاه قم

اگر بخواهیم در رابطه با قدرت مرکز ابر رایانه دانشگاه قم صحبت کرده و بیان کنیم که با حضور در مرکز پردازش دانشگاه قم به چه قدرت سخت‌افزاری دسترسی پیدا خواهید کرد، باید گفت که آزمایشگاه پردازش موازی و شبکه‌ای دانشگاه قم به نحوی است که به دلیل مسائل امنیتی اطلاعات آن به‌صورت کامل در اختیار عموم قرار نخواهد گرفت.

در حقیقت به دلیل مباحث امنیتی نمی‌توان در رابطه باقدرت سرور محاسباتی دانشگاه قم صحبت کرد اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که سیستم‌های موجود در مرکز ابر رایانه دانشگاه قم به‌قدری قدرتمند هستند که می‌توانند محاسباتی برای حل مسائل در ابعاد نانو را نیز به‌راحتی انجام دهند و شما می‌توانید برای حل این دسته از مسائل به سراغ آزمایشگاه پردازش موازی و شبکه‌ای دانشگاه قم آمده و از سیستم‌های موجود در مرکز ابر کامپیوتر دانشگاه قم استفاده کنید.

مجموعه‌ای شبیه به مرکز ابر رایانه دانشگاه قم

مجموعه‌ای شبیه به مرکز ابر رایانه دانشگاه قم

حرف آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با مرکز ابر رایانه دانشگاه قم آشنا کرده و در رابطه با سامانه پردازش سریع HPC دانشگاه قم اطلاعات مختلفی را به شما ارائه دهیم. توجه به نکات گفته شده در این مطلب دید قابل قبولی در رابطه با مرکز سوپر کامپیوتر دانشگاه قم به شما می‌دهد و شما می‌توانید با اجاره یک سرور محاسباتی باقدرتی شبیه مرکز محاسبات سریع دانشگاه قم به قدرت موجود در از مزایای استفاده از ابر سرور‌ها استفاده کرده و نیازهای خود را برطرف کنید.

فرایند ساخت یک ابر رایانه

فرایند ساخت یک ابر رایانه

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم تا شما را با سوالات متداول در رابطه با مرکز ابر رایانه دانشگاه قم آشنا کرده و به سوالات متداول شما در این زمینه پاسخ دهیم.

  1. چرا باید اقدام به اجاره ابر رایانه کرد؟

پس از بررسی سامانه پردازش سریع HPC دانشگاه قم ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که چرا باید اقدام به اجاره ابر رایانه شبیه به سیستم‌های موجود در مرکز ابر کامپیوتر دانشگاه قم کرد. هزینه خرید ابر رایانه‌ها بالا است و به همین دلیل شما می‌توانید برای استفاده از یک ابر رایانه اقدام به اجاره آن کنید.

  1. پارامترهای مهم برای اجاره ابر رایانه چیست؟

اگر قصد دارید تا اقدام به اجاره سیستم‌هایی شبیه به سیستم‌های مرکز ابر رایانه دانشگاه قم کنید، لازم است تا به پارامترهایی چون نوع سیستم‌عامل، میزان حافظه، تعداد هسته‌های پردازشی، فرکانس پردازشی و… توجه کنید.

  1. هزینه اجاره ابر رایانه چقدر است؟

به‌صورت کلی نمی‌توان در رابطه با هزینه اجاره سیستم پردازش موازی و سریع دانشگاه قم اطلاعات کاملی را ارائه کرد؛ چرا که متناسب با مشخصات و قدرت سخت‌افزاری موجود قیمت اجاره ابر رایانه‌ها متغیر است. به‌عنوان‌مثال قدرت سرور محاسباتی دانشگاه قم بسیار بالا است و همین مسئله هزینه اجاره آن را افزایش می‌دهد.

  1. قیمت اجاره سیستم از شرکت شبیه سازان امیرکبیر چقدر است؟

متناسب با سیستم انتخابی شما هزینه اجاره از ۶۴۰ تومان تا ۵۹۰۰۰۰۰ به‌صورت ماهیانه متغیر است. به‌عنوان‌مثال هزینه اجاره یک سیستم با ترد 24، حافظه 584 GB، رم 32 و CPU 2.5GH به‌صورت ماهیانه 1800000 تومان خواهد بود.