اجاره فضای سرور

 در محاسبات و به‌طورکلی صنعت کامپیوتر، سرور قطعه‌ای است که عملکردی را برای برنامه‌ها یا دستگاه‌های دیگر فراهم می‌کند. سرورها می‌توانند قابلیت‌های مختلفی را ارائه دهند که اغلب خدمات نامیده می‌شوند. در متن زیر سعی شده با معرفی سرور و کلیت اجاره فضای سرور شما را با این موضوع آشنا کنیم.

سرور چیست؟

سرور یک برنامه یا دستگاه رایانه‌ای است که خدماتی را به برنامه رایانه‌ای دیگر و کاربر آن ارائه می‌دهد، در یک مرکز داده، رایانه فیزیکی که برنامه سرور روی آن اجرا می‌شود نیز غالباً به‌عنوان سرور شناخته می‌شود. آن دستگاه ممکن است یک سرور اختصاصی باشد یا ممکن است برای اهداف دیگری مورداستفاده قرار گیرد.

سخت_افزارها قدرتمند میزبان سرور

سخت‌افزارها قدرتمند میزبان سرور

سرورهای فیزیکی و مجازی

سرور فیزیکی رایانه‌ای است که به منظور اجرای نرم‌افزار سرور مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرور مجازی در واقع نمایش مجازی یک سرور فیزیکی است. یک سرور مجازی شامل سیستم‌عامل و برنامه‌های خاص خود است. تمامی این‌ها جدا از هر سرور مجازی دیگری که ممکن است در سرور فیزیکی در حال اجرا باشد، نگهداری می‌شوند.

روند ایجاد سرورهای مجازی شامل نصب یک مؤلفه نرم‌افزاری سبک به نام Hypervisor بر روی سرور فیزیکی است. وظیفه هایپروایزر این است که سرور فیزیکی را بتواند به‌گونه‌ای آماده کند تا به‌عنوان میزبان مجازی‌سازی عمل کند.

یک کنسول اداری به مدیران امکان می‌دهد منابع سخت‌افزاری خاصی را به هر سرور مجازی اختصاص دهند. این امر به کاهش چشمگیر هزینه‌های سخت‌افزار کمک می‌کند؛ زیرا یک سرور فیزیکی می‌تواند چندین سرور مجازی را نیز اجرا کند.

چرا باید یک سرور اجاره کنیم؟

دلایل اصلی اجاره فضای سرور عبارت‌اند از:

  • هزینه‌های سخت‌افزاری پیش رو حذف می‌شوند.
  • می‌توان دسترسی به سخت‌افزارهای سطح بالاتر را دریافت کرد.
  • بدون متحمل شدن هیچ‌گونه هزینه سخت‌افزاری به یک سرور جدید مهاجرت کرد.
  • می‌توان یک سرور در یک مرکز داده امن با امنیت و نظارت تمام‌وقت ذخیره کرد.
  • سرورها به برق اضافی، شبکه و خنک‌کننده متصل می‌شوند.
  • کمک پشتیبانی تمام‌وقت دریافت خواهید کردید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید اجاره فضای سرور مزایای زیادی نسبت به خریداری یک سرور و نگهداری آن در محل کار یا خانه، دارد.

سرور اجاره کردن، خوب یا بد؟

سرور اجاره کردن، خوب یا بد؟

← مرکز محاسبات سریع →

اینجا کلیک کنید!

اجاره فضای سرور به چه صورت است؟

اجاره فضای سرور به این صورت است که هنگامی که سرور خود را اجاره می‌کنید، ماهیانه هزینه‌ای به یک شرکت پرداخت می‌کنید. آن شرکت مسئول تنظیم و نگهداری سخت‌افزار برای سرور شما است و به‌صورت تمام‌وقت در دسترس هستند تا در صورت نیاز به شما کمک کنند. سرور با نظارت و امنیت شبانه‌روزی در مراکز داده ذخیره می‌شود. همچنین به شبکه‌های سطح بالایی متصل است تا بتوانید در بهترین شبکه‌ها به سرور در سراسر جهان دسترسی پیدا کنید.

انتخاب نوع سرور

دو نوع اجاره فضای سرور وجود دارند: سرورهای ابری و سرورهای اختصاصی.

سرورهای اختصاصی

سرورهای اختصاصی برای برنامه‌های پایدار که به مقدار قابل‌توجهی CPU، حافظه و منابع دیسک نیاز دارند، مناسب هستند. میزبانی سرور اختصاصی به‌صورت ماهانه انجام می‌شود.

سرورهای ابری

سرورهای ابری برای برنامه‌های کوچک‌تر که می‌توانند بین چندین سرور توزیع شوند یا هر برنامه‌ای که از کوچک شروع می‌شود اما ممکن است به مرورگر نیاز داشته باشد تا به‌مرورزمان مقیاس‌بندی و بزرگ شود، مناسب‌ترین است.

سرورهای Cloud از قابلیت دسترسی بالایی برخوردارند و برای حداکثر زمانی که یک فرد به دنبال استفاده به‌روز باشد، ساخته شده‌اند؛ زیرا با افزونه در تمام پردازنده، حافظه و فضای ذخیره‌سازی طراحی شده‌اند. به‌عنوان یک سرور مجازی، سرورهای ابری می‌توانند بلافاصله مستقر و قابل‌استفاده شوند.

سرورهای ابری برای برنامه‌هایی مانند سرور وب، سرور ایمیل یا هر میزبان برنامه دیگری عالی هستند. میزبانی اختصاصی گزینه خوبی برای پروژه‌های پرمصرف است که نیازی به دسترسی بالا مانند یادگیری ماشین، پایگاه‌داده یا وب سرور بزرگ ندارند.

هر دو نوع سرور دسترسی ریشه‌ای و انتخاب سیستم‌عامل را برای شما فراهم می‌کنند. این سرورها هر کدام آدرس IP اختصاصی خود را دارند و برای مدیریت تمام جنبه‌ها، تجربه میزبانی سرورهای کنترل پنل جامع و قابل‌دسترسی را دارند.

سرور های مبتنی بر فضای ابری

سرور های مبتنی بر فضای ابری

انتخاب سرور مناسب

در میان انتخاب سرور فاکتورهای زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند، از جمله ترکیب ماشین مجازی و کانتینر. هنگام انتخاب سرور، اهمیت موارد خاص را بر اساس موارد استفاده ارزیابی می‌کنند. قابلیت‌های امنیتی نیز مهم هستند و احتمالاً تعدادی از ویژگی‌های حفاظتی، شناسایی و بازیابی نیز باید در نظر گرفته شوند، از جمله رمزگذاری داده‌های بومی برای محافظت از داده‌های در پرواز و داده‌های در حالت استراحت و همچنین ثبت وقایع مداوم به‌منظور ثبت سابقه‌ای پاک نشدنی از کل فعالیت‌ها.

اگر سرور به حافظه داخلی اعتماد کند، انتخاب نوع دیسک و ظرفیت نیز مهم است؛ زیرا می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر (ورودی و خروجی) و انعطاف‌پذیری سرور داشته باشد. بسیاری از سازمان‌ها در حال کاهش تعداد سرورهای فیزیکی در مراکز داده خود هستند؛ زیرا مجازی‌سازی تعداد کمتری از سرورها را برای میزبانی بارهای بیشتر امکان‌پذیر می‌کند.

 ظهور رایانش ابری تعداد سرورهایی را که سازمان برای میزبانی در محل نیاز دارد را نیز تغییر داده است. بسته‌بندی بیشتر در جعبه‌های کمتر می‌تواند هزینه‌های کل سرمایه، فضای کف مرکز داده و نیازهای خنک‌کننده و برق را کاهش دهد.

میزبانی بارهای بیشتر در جعبه‌های کمتر، همچنین می‌تواند خطر بیشتری برای تجارت ایجاد کند، زیرا در صورت خرابی سرور یا نیاز به آفلاین بودن برای نگهداری معمول، بارهای بیشتری تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

سرور مناسب مساوی با بازده مناسب

سرور مناسب مساوی با بازده مناسب

سخن پایانی

اجاره فضای سرور یکی از منطقی‌ترین و معقولانه‌ترین راه‌ها برای دسترسی به فضای سرور است، به‌خصوص اگر به دنبال کم کردن هزینه‌ها باشید و یا با کمبود جا دست‌وپنجه نرم می‌کنید. شما می‌توانید با اجاره یک سرور باتوجه‌به نیاز خود بسته به ابری یا اختصاصی نیازتان در فضای کاری‌تان را برطرف کنید.

سؤالات متداول

در انتها به چند سوال متداول که ممکن است برایتان به وجود بیایند، پاسخ می‌دهیم.

  1. سرور چیست؟

سرور یک رایانه یا سیستم است که منابع، داده‌ها، خدمات یا برنامه‌ها را از طریق شبکه به رایانه‌های دیگر، معروف به کلاینت، ارائه می‌دهد. یک سیستم فردی می‌تواند منابع را فراهم کند و هم‌زمان از یک سیستم دیگر استفاده کند.

  1. اجاره سرور به چه معناست؟

اجاره اختصاصی سرور زمانی است که یک شرکت میزبان کل واحد سرور را به مشتری اجاره می‌دهد. به زبان ساده: فقط داده‌های شما در سرور ذخیره می‌شوند. اجاره سرور اختصاصی در مقابل یک سرور مشترک قرار دارد این کار تقریباً به همان روش کار می‌کند.

  1. آیا شرکت ها سرور اجاره می کنند؟

بسیاری از شرکت‌ها یک سرور اختصاصی را با نرخ ماهانه اجاره می‌کنند. سپس آن سرور برای نیازهای مشتری کنار گذاشته می‌شود یا اختصاص می‌یابد.