نرم افزار کامسول مولتی فیزیک comsol

صفحه مرتعش در یک جریان صفحه‌ای باریک موازی دو بعدی – Vibrating Plate in a 2D Viscous Parallel Plate Flow

این یک مدل نمایشی کوچک دوبعدی است که با رابط‌های فیزیکی خطی‌شدۀ نویر-استوکس، دامنۀ فرکانس، مکانیک جامد و خزندۀ جریان همراه است تا مدل‌های ارتعاشات صفحه‌ای را در یک صفحۀ موازی چسبناک دوبعدی قرار دهد.

     این نوع مدل برای مدل‌سازی اثر متقابل ساختار سیال (FSI) در حوزه فرکانس استفاده می‌شود.

کامسول

تجزیه و تحلیل تنش یک غشای بیضوی – Stress Analysis of an Elliptic Membrane

این یک مدل معیار برای مشکل تنش هواپیما است. دقت غلظت تنش محاسبه‌شده ارزیابی شده و یک مطالعۀ همگرایی مش برای انواع مختلف عناصر انجام می‌شود.

کامسول

ترک لبه‌ای منفرد – Single Edge Crack

این مدل به پایداری یک صفحه با ترک لبه‌ای که در معرض بار کششی قرار دارد می‌پردازد. برای تجزیه و تحلیل ثبات ترک‌های برانگیخته، می‌توان از مکانیک شکست استفاده کرد.

کامسول

حذف مش در نوارهای فرکانس برای آکوستیک – Remeshing in Frequency Bands for Acoustics

این آموزش کوچک نحوۀ تنظیم جاروی پارامتری بر روی تعدادی از باندهای فرکانس (اکتاوها یا 1/3 اکتاو) و اصلاح مجدد یک بار در هر گروه را نشان می‌دهد. جابجایی فرکانس در هر باند انجام می‌شود که اکنون دارای وضوح کافی مش است. این روش در حالی که نیازی به اصلاح مجدد برای هر فرکانس واحد ندارد، تلاش محاسباتی را برای فرکانس‌های پایین‌تر صرفه‌جویی کرده که این نیز می‌تواند با ارزش باشد.

نرم افزار کامسول

مدل‌سازی کشش وابسته به تنش – Modeling Stress Dependent Elasticity

این مثال نحوۀ اجرای یک مدل مادۀ وابسته به تنش را نشان می‌دهد. مدول یانگ براساس مقدار تنش تغییر می‌کند.

نرم افزار کامسول

مواد ویسکوالاستیک کلوین تعمیم‌یافته – Generalized Kelvin Viscoelastic Material

کلیو مواد ویسکوالاستیک کلیوین
Generalized Kelvin Viscoelastic Material
رفتار مواد ویسکوالاستیک را می توان با مدلهای مفهومی متشکل از عناصر الاستیک و چسبناک که به صورت سری یا موازی متصل هستند ، نشان داد.

کامسول فارسی

تغییر در دنده – Shift into gear

این مدل توانایی شبیه‌سازی دینامیک چندبدنه در کامسول را نشان می‌دهد. این سازوکار چندلایه دارد که در اتومبیل قدیمی به عنوان یک اهرم تغییر دنده استفاده می‌شود. این از کنجکاوی ایجاد شد تا دریابیم که نیروهای بزرگ بر روی اجزای منحصربفرد چقدر هستند. این مدل از قطعات انعطاف‌پذیر استفاده می‌کند؛ یعنی ماژول مکانیک ساختاری به همراه ماژول پویایی چندبدنه استفاده شده است.

کامسول فارسی

هندسه بوسبار پارامتربندی‌شده – Parameterized Busbar Geometry

این یک پرونده MPH قالب است که شامل رابط‌های فیزیکی و هندسۀ پارامتربندی‌شده شده برای LiveLink™ برای مثال مدل‌سازی MATLAB® است.

کامسول فارسی

مدل سازی گرمایش مواد از طریق قانون بیر-لمبرت – Modeling of Material Heating via the Beer-Lambert Law

این مثال نحوۀ مدل‌سازی قانون بیر-لمبرت را با استفاده از قابلیت‌های اصلی کامسول مالتی‌فیزیک نشان می‌دهد. توضیحات بیشتر دربارۀ پدیده و روند مدل‌سازی را می‌توانید در پست وبلاگ “مدل‌سازی برهم‌کنش لیزر و مواد با قانون بیر-لمبرت” مشاهده کنید.

کامسول فارسی

مدل‌سازی مش‌های متغیر – Modeling Deforming Meshes

این ارائه و سری مدل‌ها نحوۀ استفاده از رابط‌های مش تغییر شکل یافته را برای مدل‌سازی تبدیلات و چرخش‌های کوچک و بزرگ اشیاء نشان می‌دهد. توضیحات دقیق‌تر این مدل‌ها را می‌توانید در پست وبلاگ “حرکت تبدیلی مدل با رابط‌های مش تغییر شکل یافته” و “رابط‌های مش تغییر شکل یافته: چرخش‌ها و تبدیلات خطی”.

نرم افزار کامسول فارسی رایگان

همگن‌سازی در یک راکتور شیمیایی – Homogenization in a Chemical Reactor

این مدل نحوۀ شبیه‌سازی یک فرآیند همگن‌سازی دوره‌ای در یک مدل راکتور شیمیایی وابسته به فضا را نشان می‌دهد. این همگن‌سازی شیب غلظت در راکتور را در فاصلۀ زمانی مشخص حذف می‌کند.

نرم افزار کامسول فارسی رایگان

گرمایش برقی در بوسبار با استفاده از LiveLink™ برای Electrical Heating in a Busbar Using the LiveLink™ for Excel – ®Excel®

یک مدل آموزشی که نحوۀ کار با مدل‌های کامسول در اکسل را نشان می‌دهد؛ از جمله بارگیری و ذخیرۀ فایل‌ها، به‌روزرسانی پارامترهای مدل، حل و بازیابی نتایج.

نرم افزار کامسول فارسی رایگان

فعال‌سازی و غیرفعال‌سازی دامنه – Domain Activation and Deactivation

گرم‌کردن یک جسم از مناطق متناوب نمونه‌ای است که در آن روش مدل‌سازی فعال و غیرفعال کردن فیزیک در حوزه‌ها می‌تواند مفید باشد. این مدل نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید با این روش از LiveLink™ برای MATLAB® استفاده کنید.

نرم افزار کامسول فارسی رایگان

انتقال حرارت همرفتی شبه دوره‌ای – Convective Heat Transfer with Pseudo-Periodicity

این مدل انتقال حرارت همرفت را در مجاری پر از آب شبیه‌سازی می‌کند. برای کاهش نیازهای حافظه، مدل بارها و بارها بر روی یک بخش شبه‌تناوبی کانال حل می‌شود. هر حل با بخش دیگری مطابقت داشته و قبل از هر مرحلۀ حل، دما در مرز خروجی از حل قبلی به مرز ورودی نگاشته می‌شود.

نرم افزار کامسول فارسی رایگان

طراحی سیم‌پیچ ماشینهای برقی – Winding Designer for Electrical Machines

شما می‌توانید از این برنامۀ شبیه‌سازی به عنوان راهنمایی در مورد نحوۀ خودکار کردن انتخاب با استفاده از برنامه‌ساز استفاده نمایید. در برنامۀ مثال، الگوریتم انتخاب بستگی به رابطۀ بین زاویه‌های الکتریکی و مکانیکی دارد؛ که معمولاً در طراحی سیم‌پیچ‌ها در ماشین‌های الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. جزئیات بیشتری را در پست وبلاگ ما دریافت نمایید: چگونه می‌توان طراحی سیم‌پیچ را در ماشین‌های الکتریکی با یک برنامۀ به صورت خودکار انجام داد.

مثال آماده کامسول فارسی رایگان

تلسکوپ فضایی هابل – Hubble Space Telescope

تلسکوپ فضایی هابل (HST) نمونه‌ای از یک تلسکوپ شکستی استاندارد است. قسمت آینۀ مخروطی روی محور سه‌بعدی از کتابخانه جزئی کامسول برای ساخت هندسۀ HST Ritchey-Chretien استفاده می‌شود. همچنین از ویژگی‌های انتشار چندگانه برای تولید پرتو محوری و نمودار نقطه‌ای استفاده می‌شود.

مثال آماده کامسول فارسی رایگان

تونل‌زنی پیوند نامشابه – Heterojunction Tunneling

این مدل معیار، با استفاده از فرمول انتشار ترمیونی برای انتقال بار از طریق محل اتصال، ناهمگونی درجه‌بندی شده را شبیه‌سازی می‌کند. این مدل با استفاده از تقریب WKB سهم بیشتری را در چگالی جریان از اثر تونل‌زنی کوانتومی در سراسر دیوار پتانسیل نشان می‌دهد. هرچند که سیستم شبیه‌سازی شده در واقع یک‌بعدی است، یک مدل دوبعدی برای نشان دادن روشی برای شبیه‌سازی پیکره‌بندی کلی‌تر ایجاد شده است. همچنین مجموعه‌ای از خصوصیات مواد سه‌گانه تعریف شده توسط کاربر نشان داده شده است. منحنی‌های I-V محاسبه شده، وابستگی به دما و نمودارهای باند انرژی، همه با نتایج حاصل از نوشته‌جات موافق هستند.

مثال آماد کامسول فارسی رایگان

پیوند نامشابه یک‌بعدی – Heterojunction 1D

این مدل معیار، سه پیکره‌بندی پیوند نامشابه متفاوت را تحت عملکرد تغذیۀ رو به جلو و معکوس شبیه‌سازی می‌کند. این مدل تفاوت در استفاده از فرمولاسیون سطح شبه فرمی مداوم و فرمولاسیون انتشار ترمیونی برای انتقال بار در طول عملکرد را نشان می‌دهد. سطح انرژی شبیه‌سازی شده بین هر پیکره‌بندی به منظور نشان دادن منشاء انتقال بار، مقایسه می‌شود؛ یعنی اینکه در درجه اول از سوراخ‌های باند ولتاژ باشد یا از الکترون‌های موجود در باند انتقال. منحنی I-V محاسبه شده برای هر پیکره‌بندی با نتایج حاصل از نوشته‌جات مقایسه می‌شود. روش‌های مختلفی برای همگرایی بهتر در مجموعه مراحل مختلف مطالعه نشان داده شده است.

مثال آماد کامسول فارسی رایگان

معادله ناخالص-پیتایسکی برای میعان بوز-انیشتین – Adsorption and Desorption of Water in a Load Lock Vacuum System

این مدل آموزش حل معادله Gross-Pitaevskii برای وضعیت زمین میعانات بوز-انیشتین در یک دام هارمونیک ، با استفاده از رابط فیزیک معادله شرودینگر در ماژول نیمه هادی است.

مثال آماد کامسول فارسی رایگان

لنزینگ گرانشی – Gravitational Lensing

این مدل نشان می‌دهد که چگونه خورشید باعث انحراف 1.75 قشرثانیه‌ای پرتوهایی می‌شود که از سطح خورشید عبور کرده و توسط ناظری از زمین رؤیت می‌شود. انیشتین این مقدار را پس از تصحیح نظریه نسبیت خود در طول جنگ جهانی اول پیش‌بینی کرد.

اتصال GaAs p-nیک LED مادون قرمز – GaAs p-n Junction Infrared LED

این مدل یک LED را شبیه سازی می کند که در قسمت مادون قرمز طیف الکترومغناطیسی ساطع می شود.

منشور فرنل – Fresnel Rhomb

Rhomb Fresnel منشوری است که از بازتاب داخلی داخلی برای دستکاری قطبش نور استفاده می کند.

بازیابی مستقیم دیود پین – Forward Recovery of a PIN Diode

این آموزش بر اساس کتاب “اصول دستگاه های نیمه هادی برق” اثر B. J. Baliga (ص 242 ، چاپ 2008) نوبت دهی سریع (بهبودی رو به جلو) یک دیود ساده PIN را شبیه سازی می کند.

محاسبه‌گر منحنی مغناطیسی غیرخطی مؤثر – Effective Nonlinear Magnetic Curves Calculator

برنامه محاسبه گر منحنی مغناطیسی مؤثر غیرخطی همراه با عملکرد مناسب روابط سازنده است.

لنزهای گاؤسی دوگانه – Double Gauss Lens

این آموزش نحوه تنظیم لنز Double Gauss را با استفاده از رابط Geometical Optics نشان می دهد.

دیواره دولایه یک بعدی – Double Barrier 1D

ساختار دو مانع به دلیل کاربرد آن در دستگاه های نیمه هادی مانند دیودهای تشدید کننده رزونانس مورد توجه است.

فیلتر بازتابنده Bragg توزیع شده

بازتابنده Bragg توزیع شده (DBR) یک ساختار دوره ای است که از لایه های دی الکتریک متناوب تشکیل شده است که می تواند برای دستیابی به بازتاب تقریبا کل در طیف وسیعی از فرکانسها استفاده شود.

بازتابنده Bragg توزیع شده – Distributed Bragg Reflector

بازتابنده Bragg توزیع شده (DBR) یک ساختار دوره ای است که از لایه های دی الکتریک متناوب تشکیل شده است که می تواند برای دستیابی به بازتاب تقریبا کل در طیف وسیعی از فرکانسها استفاده شود.

مشخصات DC یک ترانزیستور (DC Characteristics of a MOS Transistor (MOSFET) – MOS (MOSFET

این مدل ویژگی های DC یک MOSFET ساده را محاسبه می کند.

مشخصات DC یک DC Characteristics of a MESFET – MESFET

در یک MESFET ، دروازه یک اتصال اصلاح کننده را تشکیل می دهد که با تغییر در میزان پراکنده عرض اتصال ، باز شدن کانال را کنترل می کند.

تک‌فام‌ساز Czerny-Turner Monochromator – Czerny-Turner

یک مونوکروماتور Czerny-Turner به طور مکانی نور چراغ چند رنگ را به یک سری از پرتوهای تک رنگ تقسیم می کند.

بازتابنده مکعب گوشه ای – Corner Cube Retroreflector

بازتابنده مکعب گوشه ای می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا پرتوهای را منعکس کند به طوری که مسیرهای مجدداً موازی با مسیرهای اولیه آنها ، صرف نظر از زاویه بروز.

تحرک کاگی-توماس – Caughey-Thomas Mobility

با افزایش در مؤلفۀ موازی میدان کاربردی، حامل‌ها می‌توانند انرژی بالاتر از انرژی حرارتی محیط را به دست آورده و با انتشار فونون نوری قادر به انتقال انرژی به دست آمده از این میدان به شبکه باشند.

شکست در یک Breakdown in a MOSFET – MOSFET

MOSFET ها به طور معمول بسته به ولتاژ منبع تخلیه برای یک ولتاژ دروازه معین، در سه رژیم کار می‌کنند.

حفره لیزری کمان-خط – Bow-Tie Laser Cavity

این نوع یکی از محبوب‌ترین حفره‌های لیزری است.

ترانزیستور دوقطبی – Bipolar Transistor

این مدل نحوۀ تنظیم یک مدل ترانزیستور دوقطبی ساده را نشان می‌دهد.

بلبرینگ القایی هموقطبی محوری به صورت سه بعدی – Axial Homopolar Induction Bearing in 3D

این مدل نشانگر اصل کار بلبرینگ القایی همو قطبی محوری است.

آکوستیک یک اتاق نشیمن – Acoustics of a Living Room

با قرار گرفتن دقیق بلندگوها در اتاق خود ، از لرزش ویندوز جلوگیری کنید و تجربه صدا را بهبود بخشید.

یاتاقان القایی هم‌قطبی محوری به صورت سه‌بعدی – Axial Homopolar Induction Bearing in 3D

این مدل نشانگر اصل کار یاتاقان محوری هم‌قطبی محوری است.

جعبه دنده مغناطیسی محوری به صورت سه‌بعدی – Axial Field Magnetic Gear in 3D

در این مدل، یک دندۀ مغناطیسی میدان محوری با نسبت دنده 5: 2 مدل‌سازی شده است.

تجزیه و تحلیل سه‌بعدی یک ترانزیستور دوقطبی – 3D Analysis of a Bipolar Transistor

این مدل نحوه تنظیم شبیه‌سازی سه‌بعدی ترانزیستور دوقطبی n-p-n را نشان می‌دهد.

عملیات مجازی بر روی هندسه لبۀ چرخ – Virtual Operation on a Wheel Rim Geometry

این آموزش نشان می دهد که چگونه باید عملیات هندسی مجازی را روی هندسۀ CAD وارد شده انجام داد.

خشک کنندۀ خلاء – Vacuum Drying

خشک کنندۀ خلاء یک فرآیند شیمیایی است که اغلب در صنایع دارویی و مواد غذایی برای حذف آب یا یک حلال آلی از یک پودر مرطوب استفاده می شود.

استفاده از فایل های متنی برای پیش پردازش مدل خودکار – Using Text Files to Automate Model Preprocessing

این مثال نحوه تنظیم پرونده های متن را برای استفاده از مدل های پیش پردازش که حاوی صدها قسمت است، نشان می دهد.

توافقنامۀ مجوز مشخص شده توسط کاربر در یک برنامه – User-Defined License Agreement in an Application

این مثال از یک برنامۀ شبیه سازی نشان می دهد که چگونه یک توافقنامۀ مجوز تعریف شده توسط کاربر را -که می توان از آن برای محافظت از برنامه های منتشر و توزیع شده استفاده کرد- اضافه نمایید.

راکتور لوله ای با پوشش – Tubular Reactor with Jacket

دانشجویان مهندسی شیمی می توانند یک راکتور غیر ایدآل لوله ای را تحت تأثیر شرایط مختلف عملیات -از جمله تغییرات شعاعی و محوری در دما و ترکیب- با این برنامۀ آسان برای استفاده، مدل سازی کنند.

بار سفر – Traveling Load

این مثال نشان می دهد که چگونه یک بار را مدل سازی کرده به گونه ای که در فضا و زمان متفاوت باشد.

نقل و انتقال و جذب – Transport and Adsorption

این مثال نشان می دهد که چگونه پدیده های تعریف شده در ابعاد مختلف و در حالت جفت شدۀ کامل را با استفاده از کامسول مالتی فیزیک مدل سازی نماییم.

حسابگر پارامتر خط انتقال – Transmission Line Parameter Calculator

نظریه خط انتقال یکی از بنیادهای تدریس مهندسی RF و مایکروویو است.

برنامۀ زمان-محدود و سخت افزاری-قفل شده – Time-Limited and Hardware-Locked Application

این مثال نشان می دهد که چگونه می توان یک برنامۀ زمان-محدود و سخت افزاری-قفل شده ایجاد نمود.

مقاومت غشای نازک – Thin-Film Resistance

در مدل سازی انتقال با پراکندگی یا رسانش در لایه های نازک، اغلب با تفاوت های زیادی در ابعاد حوزه های مختلف یک مدل مواجه می شویم.

ترموستات با تأخیر واکنشی – Thermostat with a Reactionary Delay

این مثال چگونگی رفتار یک ترموستات را در جایی که تأخیر در واکنش آن رخ داده است، نشان می دهد.

میکرومحرّک گرمایی ساده شده – Thermal Microactuator Simplified

این مدل نمونه شامل یک میکرومحرّک حرارتی دو طرفه داغ ساخته شده از پلی سیکلریک است. محرّک از طریق گسترش حرارتی فعال می شود.

کنترل کنندۀ حرارتی؛ مدل مرتبۀ کاهش یافته – Thermal Controller, Reduced Order Model

شبیه سازی های بزرگ اجزاء محدود، می تواند هزینه بر باشد و اگر شبیه سازی های مکرر مورد نیاز باشد، استفاده از مدل های کاهش یافته (ROMs) می تواند مفید واقع شود.

معادلات آب کم عمق – The Shallow Water Equations

معادلات آب کم عمق، اغلب برای مدل سازی جریان سیال اقیانوسی و جوی است.

معادلۀ KdV و سولیتون ها – The KdV Equation and Solitons

معادلۀ Korteweg-de Vries) KdV) امواج آب را مدل سازی می کند.

لایۀ مرزی بلازیا – The Blasius Boundary Layer

لایه مرزی غیر متراکم بر روی یک صفحه صاف در غیاب یک گرادیان فشار معمولا به عنوان لایه مرزی بلازیا اشاره دارد.

معادلۀ The Black-Scholes Equation – Black-Scholes

معادلۀ Black-Scholes، ارزش یک گزینه سهام اروپا را محاسبه کرده و بیانگر تحلیلی برای حل این مسأله است.

پایۀ باریک شده با دو مورد بارگیری – Tapered Cantilever with Two Load Cases

این مثال یک مدل تنش دوبعدی را برای یک پایۀ نازک نشان می دهد.

مش متمایل یک هندسۀ براکت – Swept Mesh of a Bracket Geometry

این آموزش چگونگی قسمت بندی یک بخش سه بعدی را برای مش متمایل نشان می دهد.

تجزیه و تحلیل زیرمدل سازی یک محور – Submodeling Analysis of a Shaft

این مدل چگونگی انجام یک تحليل زیرمدل سازی را به منظور بررسی تنش ساختاری نشان می دهد.

تنش ها در قرقره – Stresses in a Pulley

در این مدل، تنش در یک گیربکس متصل به یک موتور که یک قطب دیگر را در خود جای می دهد، مورد مطالعه قرار می گیرد.

تنش ها و کرنش ها در یک آچار – Stresses and Strains in a Wrench

این آموزش نشان می دهد که چگونه می توان یک تحلیل سادۀ ساختاری استاتیک ایجاد کرد.

تجزیه و تحلیل سختی یک مونتاژ مورب دکل ارتباطی – Stiffness Analysis of a Communication Mast’s Diagonal Mounting

دکل های ارتباطی معمولا یک چارچوب با یک طراحی مشبک مثلثی دارند. قطر چارچوب از چندین قسمت تشکیل شده که با هم جوش می خورند.

انتقال حرارت دوبعدی پایا با رسانش – Steady-State 2D Heat Transfer with Conduction

این مثال یک تحلیل حرارتی حالت پایدار دوبعدی را نشان می دهد که شامل انتقال حرارت به دمای خارجی معین(محیط اطراف) است. این به عنوان یک مثال معیار ارایه شده است.

انتقال گرمای پایای یک بعدی با تابش – Steady-State 1D Heat Transfer with Radiation

این مثال یک تجزیه و تحلیل حرارتی حالت پایدار یک بعدی، از جمله تابش به یک درجه حرارت مورد تایید را نشان می دهد.

حمل و نقل کروی متقارن – Spherically Symmetric Transport

این مدل تقریب حمل و نقل کروی سه بعدی با استفاده از یک مدل تک بعدی است.

کاربرد وزن دهی سبک تحلیلی مهندسی SmartUQ با مثال SmartUQ Engineering Analytics Light-Weighting Application with COMSOL FEA Bracket Example – COMSOL FEA Bracket

در دهه های اخیر، وزن سبک، زمینۀ تحقیق و نگرانی در صنایع خودروسازی و هوافضا بوده است.

شبیه سازی پتانسیل عمل با مدل هوچکین-هاکسلی – Simulating Action Potential with the Hodgkin-Huxley Model

این برنامه به شما امکان می دهد تا پتانسیل عمل در غشای سلولی را با استفاده از مدل هوچکین-هاکسلی شبیه سازی کنید.

لولۀ شوک – Shock Tube

معادلات اویلر فشاری در شکل موجی جزئی با توابع شکل لاگرانژ ناپیوسته برای محاسبۀ جریان در یک لولۀ شوک پیاده سازی می شوند.

لولۀ شوک – Shock Tube

یک لولۀ شوک، دستگاهی برای مطالعۀ امواج شوک است.

پراکندگی پوسته در یک مخزن – Shell Diffusion in a Tank

هدف بسیاری از برنامه های کاربردی، پیش بینی فیزیکی در سازه های نازک، مانند پوسته، بدون مدل سازی ضخامت ساختار است.

ایجاد بارهای گرمای دوره ای برای شبیه سازی – Setting up Periodic Heat Loads for Simulation

این مثال نمونه ای از چگونگی مدل سازی برنامه های تحت بارهای گرمای دوره ای را نشان می دهد.

تجزیه و تحلیل حساسیت یک جزء جامع ارتباطی – Sensitivity Analysis of a Communication Mast Detail

این مثال، بررسی سختی یک مونتاژ مورب ارتباط مات در کتابخانه مدل کامسول مالتی فیزیک را نشان می دهد که چگونه می توانید یک مدل CAD سه بعدی را برای بهبود عملکرد آن تغییر دهید.

جریان شکست سنگ – Rock Fracture Flow

یک مدل جریان بالقوه جریان سیال در شکستگی سنگ، از معادلۀ به اصطلاح رینولدز استفاده می کند.

اشیاء هندسی بازگشتی و مجددا تعریف شده – Recursion and Recursively Defined Geometry Objects

شما می توانید از متد Editor در Builder نرم افزار برای ایجاد روش هایی استفاده کنید که تقریبا هر نوع وظیفه مدل سازی را انجام می دهند؛ از جمله مدل سازی هندسی.

لنز چهارقطبی – Quadrupole Lens

درست مثل نور متمرکز لنزهای نوری، لنزهای الکتریکی و مغناطیسی را می توان برای پرتوهای ذرات شارژ مورد استفاده قرار داد.

کنترل فرآیند با استفاده از یک کنترل کنندۀ Process Control Using a PID Controller – PID

این مثال نشان می دهد چگونه یک مدل جریان می تواند به یک مکانیزم کنترل فرایند متصل شود.

الکترودهای ضربان ساز – Pacemaker Electrode

این مدل نشان دهندۀ استفادۀ چند فازی از کامسول برای مدل سازی مسائل توزیع جریان یونی در الکترولیت ها -در این مورد در بافت انسانی- است.

اصلاح هندسۀ CAD وارد شده با رابط هندسی تغییر شکل – Modifying Imported CAD Geometry with the Deformed Geometry Interface

هنگامی که شما با داده های خارجی CAD یا ECAD کار می کنید، مانند فایل هایی در فرمت STEP، GDS یا IGES، یا هر یک از فرمت های پشتیبانی شده دیگر، ممکن است فکر کنید که مجبورید فایل CAD را دوباره وارد کنید و اگر می خواهید تغییر اندازه یا شکل را مطالعه کنید، از ابتدا مدل سازی نمایید.

مدل سازی رفتار ترموستات – Modeling the Behavior of a Thermostat

این مثال نمونه ای از چگونگی مدل سازی برنامه ها با استفاده از رابط رویدادها است که در آن ترموستات دیر جمع شده است.

مدل سازی تغییر حالت با پسماند – Modeling Phase Change with Hysteresis

این مثال نمونه ای از چگونگی مدل سازی تغییر فاز حرارتی است که در معرض پسماند قرار دارد.

مدل سازی مواد حذفی از طریق تخلیۀ حرارتی – Modeling Material Removal through Thermal Ablation

این مثال نحوۀ مدل سازی تخلیۀ حرارتی را با در نظر گرفتن مواد حذفی نشان می دهد.

مدل سازی اشکال نامنظم با استفاده از درونیابی و داده های تصویری – Modeling Irregular Shapes by Using Interpolation and Image Data

این فایل نشان می دهد که چگونه یک سطحی از شکل نامنظم را براساس داده های متن، تصویر یا ارتفاع ایجاد کنید.

مدل سازی یک برفک کخ – Modeling a Koch Snowflake

این مثال نمونه ای از چگونگی مدل سازی یک برفک کخ را با استفاده از نرم افزارساز نشان می دهد.

میکروهم زن-نسخۀ خوشه ای – Micromixer — Cluster Version

در این مثال یک میکروهم زن ایستای لایه ای را با دو مجموعه موازنه عناصر مخلوط سازی شکافتن-تغییر شکل دادن-بازترکیب کردن مورد مطالعه قرار می¬دهد.

میکروهم زن – Micromixer

توسعۀ هم زن ها اغلب نه تنها باید برای اثربخشی حساب شود، بلکه شامل عوامل دیگری، مانند هزینه و پیچیدگی تولید نیز باشند. این سه مدل یک میکروهم زن ایستای لایه ای را با دو مجموعه موازنه عناصر مخلوط کنندۀ شکافتن-تغییر شکل دادن-بازترکیب کردن مطالعه می کنند.

جاذب لورنز – Lorenz Attractor

یک جاذب لورنز را می توان با یک دستگاه معادلات دیفرانسیل معمولی توصیف کرد: دستگاه لورنز. در اوایل دهه 1960، لورنز رفتار آشفته این سیستم را برای مقادیر مشخصی از پارامترها و شرایط اولیه کشف کرد.

فنر فشرده-استفاده از معادلات عمومی برای رفع محدودیت ها – Loaded Spring — Using Global Equations to Satisfy Constraints

معادلات عمومی یک راه برای اضافه کردن یک معادلۀ اضافی به یک مدل است. معادلات عمومی می توانند برای توصیف بار، محدودیت، ویژگی مواد یا هر چیز دیگری در مدل استفاده شود که یک راه حل قابل تعریف منحصر به فرد دارند.

حفرۀ سرپوش چرخان – Lid-Driven Cavity

این مثال نشان می دهد که چگونه می توان معیار حفرۀ سرپوش چرخان را در میدان دینامیکی سیالات محاسباتی تعریف کرد.

گرمایش لیزری یک قرص سیلیکونی با فرسایش – Laser Heating of a Silicon Wafer with Ablation

هنگام مدل سازی یک فرآیند تولید مانند گرمایش یک شی، ممکن است آسیب برگشت ناپذیری -به علت تغییر درجه حرارت- رخ دهد.

گرمایش لیزری یک قرص سیلیکونی – Laser Heating of a Silicon Wafer

یک قرص سیلیکونی توسط لیزر گرم می شود که در طول زمان به طور شعاعی در حال حرکت است. همچنین خود قرص روی پایه چرخانده شده است.

گرمایش ژولی یک میکرومحرّک نسخۀ پارامتر توزیع شده – Joule Heating of a Microactuator — Distributed Parameter Version

یک مدل از یک میکرومحرّک حرارتی نیاز به شبیه سازی اتصال هدایت الکتریکی با تولید گرما، هدایت گرما، و استحکام و استحکام ساختاری به دلیل گسترش حرارتی دارد.

دنباله های کاری برای ذخیرۀ اطلاعات پس از حل مدل – Job Sequences to Save Data After Solving a Model

این نمونه ها نشان می دهد که چگونه از یک توالی کاری برای انجام یک دنبالۀ برنامه ای از عملیات، از جمله حل، دخیره سازی مدل در فایل و تولید و ارسال دسته های منحنی، نتایج و تصاویر استفاده می شود.

طبل های با طیف یکسان – Isospectral Drums

برخورد با یک طبل، طیفی از حالت ارتعاش را که با هم ترکیب صدا و سیگنال صوتی دستگاه را تشکیل می دهند، تحریک می کند.

پیاده سازی یک منبع نقطه ای – Implementing a Point Source

این مدل معادله پواسون را بر روی یک دیسک واحد با منبع نقطه ای موجود در مبدأ حل می کند.

چگونگی تولید داده های مادی ناهمگن تصادفی – How to Generate Randomized Inhomogeneous Material Data

این نمونه ها نشان می دهند که چگونه با استفاده از ابزارهای موجود در زیر گره نتایج، داده های مواد تصادفی را با خواص آماری مشخص شده توسط توزیع تراکم طیفی تولید نمود.

نحوۀ ارسال خودکار تصاویر پس از حل کردن – How to Export Images Automatically After Solving

این مثال نشان می دهد که چگونه می توان از یک طرح قطعه پارامتریک و انیمیشن برای ارسال یک مجموعه از تصاویر استفاده کرد.

هم زن ایستای مارپیچی – Helical Static Mixer

هم زن های استاتیک مارپیچی اغلب برای مخلوط کردن مونومرها و آغازگرها استفاده می شود که در طی فرآیند پلیمریزاسیون واکنش نشان می دهند.

انتقال گرما با همرفت آزاد – Heat Transfer by Free Convection

این مثال آرایه ای از لوله های حرارتی که در یک حلقه قرار گرفته اند و جریان سیال وارد شده در پایین را نشان می دهد.

جریان گذرنده از یک استوانه – Flow Past a Cylinder

مدل پیش رو، جریان ناپایدار و تراکم ناپذیر عبوری از یک استوانۀطولانی که در یک کانال و در گوشۀ سمت راست نسبت به مایع در حال عبور قرار می گیرد را بررسی می کند.

پرداخت الکتروشیمی – Electrochemical Polishing

در این مثال، اصل پرداخت الکتروشیمی توضیح داده می شود. هندسه مدل سادۀ دوبعدی شامل دو الکترود و یک دامنه الکترولیتی متوسط است.

سیگنال های الکتریکی در قلب – Electrical Signals in a Heart

مدل سازی فعالیت الکتریکی در بافت قلب یک گام مهم در درک الگوهای انقباض و انبساط در قلب است.

گرمایش الکتریکی در یک مجموعۀ جعبه تقسیم – Electrical Heating in a Busbar Assembly

این آموزش، حرارت گرمای مقاوم در برابر حرارت (Joule heating) یک سوپاپ باندری را که برای انجام یک جریان مستقیم از یک منبع جریان به آنود در فرآیند الکترولیز طراحی شده است، تحلیل می کند.

حسگر الکتریکی – Electric Sensor

این یک مدل از توموگرافی مقاومت ظاهری الکتریکی است؛ یک روش تصویربرداری از نفوذ داخلی درون یک بدن، با اندازه گیری جریان و ولتاژ در سطح.

تجزیه و تحلیل ویژه مقدار یک میل لنگ – Eigenvalue Analysis of a Crankshaft

این مدل تحلیلی مودال از یک میل لنگ را توصیف می کند. حرکت پیستون از طریق میله های اتصال میل لنگ به سمت آن منتقل می شود.

نرم افزار comsol

ویژه مدهای یک اتاق – Eigenmodes of a Room

هنگام طراحی یک سالن کنسرت، محاسبۀ تشدیدها بسیار مهم است. برای صدای روشن و خنثی، مقادیر مخصوص باید از طریق رجیسترها به طور مساوی پخش شوند.

پپروژه آماده کامسول comsol

نفوذپذیری مؤثر در مواد متخلخل – Effective Diffusivity in Porous Materials

عبور از ساختارهای متخلخل، معمولا به وسیلۀ مدل های همگن با جزئیات عبوری مؤثر مورد استفاده قرار می گیرند.

پپروژه آماده کامسول comsol

الگوهای پراکندگی – Diffraction Patterns

این مثال شبیه به آزمایش شناخته شدۀ تداخل دو شکاف است که اغلب در مدارس با امواج آب یا صدا نشان داده می شود.

پپروژه آماده کامسول comsol

تغییر شکل گیرۀ تغذیه کننده – Deformation of a Feeder Clamp

این مثال، تغییر شکل یک گیرۀ تغذیه کننده تحت فشار را بررسی می کند.

پپروژه آماده کامسول comsol

ایجاد یک هندسۀ تصادفی – Creating a Random Geometry

می گویند شما می خواهید یک ماده طبیعی یا یک ترتیب بخشی از قطعاتی را که برخی از توزیع آماری شناخته شده تغییرات بعدی را شبیه سازی کرده اند، شبیه سازی کنید.

پپروژه آماده کامسول comsol

نقطۀ کوانتومی کانونی – Conical Quantum Dot

نقطه کوانتومی، دستگاه هایی در مقیاس نانو یا میکرو است که توسط محدود کردن الکترون های آزاد در یک ماتریس نیمه هادی سه بعدی ایجاد می شود.

پپروژه آماده کامسول comsol

ارزیابی راه اندازی خوشه – Cluster Setup Validation

از اعتبارسنجی تنظیم برنامه گروه استفاده کرده تا مطمئن شوید که تنظیمات خوشه پیش فرض جریان -همانطور که از ترجیحات گرفته شده- به درستی وظایف را به خوشه ارسال می کند.

پپروژه آماده کامسول comsol

حکّاکی شیمیایی – Chemical Etching

این مثال اصل حکّاکی شیمیایی مرطوب را برای هندسه دوبعدی تحت جریان لایه ای نشان می دهد.

پپروژه آماده کامسول comsol

گرم کردن چرخ دنده ها با استفاده از گازهای هیدروکربن – Carburizing of gears

این مدل چگونگی شبیه سازی carburizing یک فرآیند گرمایی مولد سطح مقاوم در برابر فرسایش را توضیح می دهد.

پپروژه آماده کامسول comsol

جريان شناوري مايعات آزاد – Buoyancy Flow of Free Fluids

این مدل، معادلات نویر-استوکس و معادلات انتقال گرما را برای بررسی جریان مایعات آزاد جفت می کند. در اینجا سیال در حفره مربع با دیوار گرم قرار دارد.

پپروژه آماده کامسول comsol

پرتو در معرض بار متحرک – Beam Subjected to Traveling Load

به عنوان مثال از نحوه ساخت یک برنامه با استفاده از نرم افزار ساز، این برنامه تقلید پاسخ گذرا از یک پرتو یا پل است که بر روی چندین پشتیبانی دو طرفه قرار گرفته و به یک بار متحرک منتقل می شود.

پپروژه آماده کامسول comsol

انتقال گرمای گذرا با محور متقارن – Axisymmetric Transient Heat Transfer

این یک مدل معیار برای تجزیه و تحلیل حرارتی گذرای متقارن محوری است.

پپروژه آماده کامسول comsol

یک معادله دیفرانسیل جزئی یکپارچه – An Integro-Partial Differential Equation

توزیع گرما در یک لوله توخالی که انتهای آن در دو درجه حرارت مختلف نگهداری می شود، مورد بررسی قرار می گیرد.

پروژه آماده کامسول comsol

صفحه مرتعش در یک جریان صفحه‌ای باریک موازی دو بعدی – Vibrating Plate in a 2D Viscous Parallel Plate Flow

این یک مدل نمایشی کوچک دوبعدی است که با رابط‌های فیزیکی خطی‌شدۀ نویر-استوکس، دامنۀ فرکانس، مکانیک جامد و خزندۀ جریان همراه است تا مدل‌های ارتعاشات صفحه‌ای را در یک صفحۀ موازی چسبناک دوبعدی قرار دهد.

مثال آماده کامسول comsol

عایق حرارتی در مرز داخلی – Thermal Insulation on Internal Boundary

هدف از این مدل معرفی ویژگی عایق حرارتی موجود در رابط‌های انتقال گرما است. عایق حرارتی ویژگی پیشفرض مرزهای خارجی است. یک گرۀ عایق حرارتی اضافی برای اعمال شرایط عایق حرارتی در یک مرز داخلی لازم است.

مثال آماده کامسول comsol

شبیه‌سازی پخت حرارتی – Thermal Curing Simulation

این مثال نحوۀ مدل‌سازی پخت حرارتی را با استفاده از بستۀ پایۀ کامسول مالتی‌فیزیک نشان می‌دهد. توضیحات دقیق‌تر از پدیده و روند مدل‌سازی را می‌توانید در پست وبلاگ “مدل‌سازی فرایند پخت حرارتی” مشاهده کنید.

مثال آماده کامسول comsol

پل‌های حرارتی در ساخت و ساز ساختمان – ستون مربعی دوبعدی – Thermal Bridges In Building Construction — 2D Square Column

این مثال انتقال حرارت را در یک ستون مربعی بررسی می‌کند. درجه حرارت سرد و گرم در مرزها اعمال می‌شود.

مثال آماده کامسول comsol

پل‌های حرارتی در ساخت و ساز ساختمان – ساختار ترکیبی دوبعدی – Thermal Bridges in Building Construction — 2D Composite Structure

این مثال انتقال حرارت را در یک ساختار دوبعدی مرکب بررسی می‌کند. چهار ماده با هدایت حرارتی مشخص k ساختار را تشکیل می‌دهند.

مثال آماده کامسول comsol

انتقال حرارت محوری دوبعدی ایستا با رسانش – Steady-State 2D Axisymmetric Heat Transfer with Conduction

این مدل چگونگی ایجاد و حل یک مسألۀ انتقال حرارت رسانا با استفاده از رابط انتقال حرارت است.

مثال آماده کامسول comsol

میکروکانال به شکل ستاره – Star-Shaped Microchannel

این مدل یک مطالعۀ وابسته به زمان از یک میکروکانال است که برای تزریق و شستشوی یک قطعۀ دیگر تجهیزات با یک مایع استفاده می‌شود.

مثال آماده کامسول comsol

معیار تقسیم و بازترکیب هم‌زن – Split and Recombine Mixer Benchmark

این مثال یک کانال هم‌زن شکاف و بازترکیب را مدل‌سازی می‌کند که در آن یک مایع ردیاب توسط چندلایه‌سازی وارد و مخلوط می‌شود.

مثال آماده کامسول comsol

کانال در حال چرخش – Rotating Channel

یک پلت فرم آزمایشگاهی بر روی تراشه با طراحی کانال‌ها و سایر ویژگی‌ها برای استفاده از نیروهای کوريوليس یا نیروهای گریز از مرکز برای دستکاری جریان می‌تواند روی دیسک چرخان پیاده شود.

نرم افزار کامسول comsol

مبدل حرارتی صفحه‌ای – Plate Heat Exchanger

این مدل تأکید خود را بر انتقال حرارت در یک مبدل حرارتی بسیار کوچک که معمولاً در زمینه سیستم‌های میکروالکترومکانیکی (MEMS) استفاده می‌شود ، دارد.

نرم افزار کامسول comsol

همرفت طبیعی در یک حفره بسته با پایستگی جرم – Natural convection in a closed cavity with mass conservation

فقط جریان کاملاً قابل فشرده‌سازی می‌تواند پایستگی جرم در زمان را در یک حفرۀ بسته که دمای آن افزایش می‌یابد، تضمین کند. این یک اثبات سادۀ مفهوم استفاده از گزینه “جاذبه” موجود در V5.2A است.

نرم افزار کامسول comsol

هم‌زن لاملا – Lamella Mixer

در سطح ماکروسکوپی، سیستم‌ها معمولاً مایعات را با استفاده از محرک‌های مکانیکی یا جریان آشفتۀ سه‌بعدی مخلوط می‌کنند. با این حال، در سطح میکروسکوپی، هیچ یک از این رویکردها عملی یا حتی ممکن نیست.

انتقال حرارت در یک ورقه محدود – Heat Conduction in a Finite Slab

این مثال ساده شامل گرم کردن یک ورقۀ محدود و نحوۀ تغییر دما با زمان است. ما مسأله را در کامسول مالتی‌فیزیک تنظیم خواهیم کرد و پس از آن، روش را با راه حل تحلیلی مقایسه می‌کنیم.

نرم افزار comsol

یخ‌زدایی – Freeze-Drying

خشک کردن یخ یا خشکانيدن انجمادی، فرآیندی برای خشک کردن مواد حساس به گرما مانند مواد غذایی، پلاسمای خون و آنتی‌بیوتیک‌ها است. مادۀ مرطوب یخ زده و سپس از طریق تصعید، یخ (یا برخی دیگر از حلال‌های یخ‌زده) در صورت وجود خلاء بالا برداشته می‌شود.

جریان سیال ویسکوالاستیک Flow of Oldroyd-B Viscoelastic Fluid – Oldroyd-B

بسیاری از مایعات پیچیدۀ مورد علاقه، ترکیبی از رفتار چسبناک و الاستیک را تحت فشار قرار می‌دهند. نمونه‌هایی از این نوع مایعات، محلول‌های پلیمری و مذاب، روغن، خمیردندان و خاک رس، از جمله بسیاری موارد دیگر است.

نرم افزار comsol

خواص معادل ریزساختارهای دوره‌ای – Equivalent Properties of Periodic Microstructures

ریزساختارهای دوره‌ای اغلب در مواد مرکب مانند الیاف کربن و ساختارهای لانه‌زنبوری یافت می‌شوند. آن‌ها می‌توانند توسط یک سلول واحد که در طول سه جهت تکثیر تکرار می‌شود، نمایان شوند.

نرم افزار comsol

پخت و پز همرفت پیت مرغ – Convection Cooking of Chicken Patties

هنگام پخت و پز مواد غذایی، مانند پتی، در کوره‌های همرفتی، روش گرمایش تبادلی وجود دارد. اگر پتی در دمای فر پایین گرم شود، پخت و پز کند شده و پتی خشک می‌شود، و در نتیجه طعم نامطبوع می‌گیرد. اگر پتی به سرعت در دمای بالا گرم شود، به دست آوردن دمای یکنواخت در پتی دشوار است. هنگام پخت هسته، ممکن است پوسته بیش از حد پخته شود.

Bimetallic Strip in Airflow

نوار دو فلزی در جریان هوا – Bimetallic Strip in Airflow

این یک مدل مفهومی است که چگونگی تعامل بین ساختار سیال، انتقال حرارت و انبساط حرارتی را نشان می‌دهد. یک نوار دو فلزی در یک کانال هوا طوری گرم می‌شود که خم شود. پس از مدتی، جریان هوا با دمای ورودی که در زمان متفاوت است معرفی می‌شود. در نتیجه، تغییراتی در شکل ایجاد می‌شود

Aquifer Characterization

خصوصیات آبخوان – Aquifer Characterization

این مدل با استفاده از رابط بهینه‌سازی برای حل مسألۀ معکوس برای تعیین هدایت هیدرولیک متغیر فضایی بر روی یک شبکۀ درجه دوم گسسته از تعدادی از تست‌های پمپ آبخوان استفاده می‌کند. از آنجا که تعدادی از مشاهدات از تعداد پارامترهای ناشناخته کوچکتر است، از یک تاوان جغرافیایی آمار برای تمایز

Anisotropic Heat Transfer through Woven Carbon Fibers

انتقال حرارت ناهمسانگرد از طریق الیاف کربن بافته‌شده – Anisotropic Heat Transfer through Woven Carbon Fibers

این مدل و ارائه نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از ویژگی‌های ناهمسانگرد فیبرها در یک شبیه‌سازی انتقال حرارت استفاده نمود. از آنجا که جهت‌گیری الیاف را نمی‌توان به راحتی و صریح تعریف کرد، از رابط مختصات منحنی برای تعریف جهت‌گیری فیبر استفاده می‌شود. الیاف در جهت تار از رسانندگی حرارتی بالا و در جهت پود از

Airflow over an Ahmed Body

جریان هوا بر روی بدنه احمد – Airflow over an Ahmed Body

در این مدل چگونگی شبیه‌سازی جذب و دفع آب وابسته به زمان در سیستم خلاء با فشار کم انجام می‌شود. هنگامی که یک شیر دروازه به قفل بار باز می‌شود، آب وارد سیستم شده و انتقال و پمپاژ بعدی آب مدل‌سازی می‌شود.

نرم افزار comsol

بوش آکوستیک با جریان پیش‌زمینه تراشنده – Acoustic Liner with a Grazing Background Flow

این مدل نحوۀ محاسبۀ خواص صوتی یک بوش آکوستیک با یک جریان تراشنده را نشان می‌دهد. آستر از هشت طنین‌انداز با شکاف‌های نازک تشکیل شده است. جریان تراشندۀ پس‌زمینه در شماره ماخ 0.3 است. سطح فشار صوت در بالای آستانه محاسبه شده و می‌تواند با نتایج حاصل از یک مقالۀ تحقیقاتی منتشر شده مقایسه شود. مدل ابتدا جریان را با استفاده از مدل تلاطم SST موجود در ماژول CFD

نرم افزار comsol

جریان مافوق صوت سه‌بعدی در یک کانال با یک دست انداز – 3D Supersonic Flow in a Channel With a Bump

این مثال جریان مافوق صوت سه‌بعدی، از جمله تأثیر شوک را در یک کانال مستقیم با یک مانع کوچک در یکی از دیواره‌ها مدل‌سازی می‌کند. با عبور جریان از مانع، امواج شوک از مانع و دیواره‌های کانال جدا می‌شوند. امواج شوک انتشار دهنده، الگویی در پروفایل سرعت و توزیع چگالی تشکیل می‌دهد. این مدل از ویژگی های پالایش مش تطبیقی در

نرم افزار comsol

یاتاقان گام یک‌بعدی – 1D Step Bearing

این مدل معیار ظرفیت بارگیری یک یاطاقان مرحله هیدرودینامیکی یک بعدی را محاسبه می‌کند. نتایج با بیان تحلیلی حاصل از حل معادلات رینولدز به طور مستقیم در این مورد ساده مقایسه می‌شوند.

کامسول یار آموزش رایگان کامسول فارسی comsol

توزیع جریان ثانویه در یک سلول استخراج الکتریکی روی – Secondary Current Distribution in a Zinc Electrowinning Cell

این یک مدل از توزیع جریان ثانویه در یک سلول استخراج الکتریکی روی است. این مدل در تغییر پارامترهای الکترود در یک مطالعۀ پارامتری، تأثیر بر توزیع جریان را بررسی می‌‌کند. هندسه در دو بعد است.

ولتامتری در الکترود میکروصفحه – Voltammetry at a Microdisk Electrode

ولتامتری در میکروالکترود شعاع 10 میکرومتری مدل­سازی شده است. در این روش رایج الکتروشیمیایی تحلیلی، پتانسیل موجود در الکترود در حال کار، بالا و پایین رفته و جریان ثبت می شود. شکل موج ولتاژ جریان (“ولتاموگرام”) اطلاعاتی در مورد واکنش­پذیری و ویژگی­های حمل و نقل انبوه آنالیت می­دهد. میکروالکترودها در الکتروآنالیز

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

طراح حسگر زیستی برای استفادۀ مشتری کامسول در اندروید – Biosensor Designer for Use with COMSOL Client for Android™

COMSOL Client for Android، برنامه­ای است که در فروشگاه Google Play برای کاربران COMSOL Server available در دسترس قرار گرفته است. این برنامه شامل کارایی و ویژگی­هایی است که به طور خاص برای استفاده با رایانه­های لوحی و سایر دستگاه­های تلفن همراه طراحی شده است. Biosensor Designer در دو طرح مختلف ارائه می­شود:

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

عملیات مجازی بر روی هندسه لبۀ چرخ – Virtual Operation on a Wheel Rim Geometry

این آموزش نشان می‌دهد که چگونه باید عملیات هندسی مجازی را روی هندسۀ CAD وارد شده انجام داد. این عملیات مجازی، از قبیل تشکیلات کامپوزیتی فرم یا نادیده گرفتن نهادها می‌تواند به بهبود مش و کاهش تعداد عناصر کل کمک نماید.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

خشک‌کنندۀ خلاء – Vacuum Drying

خشک­کنندۀ خلاء یک فرآیند شیمیایی است که اغلب در صنایع دارویی و مواد غذایی برای حذف آب یا یک حلال آلی از یک پودر مرطوب استفاده می­شود. هنگام طراحی یک سیستم خشك­كردن خلاء، مهندسین در حالی كه كیفیت محصول را حفظ می كنند، هدف حداقل زمان خشك كردن را نیز حفظ می­كنند. این مدل،

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

استفاده از فایل‌های متنی برای پیش‌پردازش مدل خودکار – Using Text Files to Automate Model Preprocessing

این مثال نحوه تنظیم پرونده­های متن را برای استفاده از مدل­های پیش­پردازش که حاوی صدها قسمت است، نشان می­دهد. شرح مفصلی از این پدیده و فرایند مدل­سازی را می­توان در پست وبلاگ “پیش­پردازش مدل خودکار با سازندۀ نرم افزار” مشاهده کرد.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

توافقنامۀ مجوز مشخص‌شده توسط کاربر در یک برنامه – User-Defined License Agreement in an Application

این مثال از یک برنامۀ شبیه­سازی نشان می­دهد که چگونه یک توافقنامۀ مجوز تعریف شده توسط کاربر را -که می­توان از آن برای محافظت از برنامه­های منتشر و توزیع شده استفاده کرد- اضافه نمایید.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

چنگال تنظیم‌کننده – Tuning Fork

هنگامی که یک چنگال تنظیم­کننده مرتعش می­شود، در یک الگوی پیچیده حرکت کرده که می­تواند به صورت ریاضی به عنوان ویژه­وضعیت حالت­های تشدیدی و همچنین ویژه­مد شناخته شود. ارتعاش هر حالت با یک ریشه خاص همراه است. چنگال تنظیم­کننده صدای خاص خود را از طنین خاص تولید کرده که توسط ترکیبی

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

راکتور لوله‌ای با پوشش – Tubular Reactor with Jacket

دانشجویان مهندسی شیمی می­توانند یک راکتور غیر ایدآل لوله­ای را تحت تأثیر شرایط مختلف عملیات -از جمله تغییرات شعاعی و محوری در دما و ترکیب- با این برنامۀ آسان برای استفاده، مدل­سازی کنند. فرآیند توصیف شده با راکتور لوله­ای به­همراه پوشش خنک­کنندۀ غیر انجمادی، واکنش ایزوترمی اکسید پروپیلن با آب

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

خازن نیم‌متغیر – Trimmer Capacitor

یک خازن نیم­متغر دارای ظرفیت متغیر است. یکی از راه­های به دست آوردن این امر، استفاده از الکترودهای موازی با یک سطح همپوشانی متغیر است. در این مثال، خازن را می­توان با تبدیل یک الکترود با پیچ گوشتی تغییر داد. به طور معمول پاسخ زاویه­ای خطی مورد نظر است. خازن­های نیم­متغیر اغلب

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

بار سفر – Traveling Load

این مثال نشان می­دهد که چگونه یک بار را مدل­سازی کرده به گونه­ای که در فضا و زمان متفاوت باشد. یک سری از پالس­های بار در امتداد یک پرتو حرکت می­کنند که در فاصله­های مساوی پشتیبانی می­شود. برای بعضی از ترکیبات سرعت حرکت پالس­های

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

حسابگر پارامتر خط انتقال – Transmission Line Parameter Calculator

نظریه خط انتقال یکی از بنیادهای تدریس مهندسی RF و مایکروویو است. خطوط انتقال برای هدایت امواج میدان الکترومغناطیسی در فرکانس­های رادیویی استفاده می­شوند. آن­ها در انواع مختلف وجود دارند، که بسیاری از آن­ها برای ساخت آسان و اشتغال در طرح­های مدار چاپی (PCB) سازگار است. اغلب از

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

برنامۀ زمان-محدود و سخت افزاری-قفل‌شده – Time-Limited and Hardware-Locked Application

این مثال نشان می­دهد که چگونه می­توان یک برنامۀ زمان-محدود و سخت افزاری-قفل­شده ایجاد نمود. این مثال با بخش ” برنامۀ زمان-محدود و سخت افزاری-قفل­شده ” در راهنمای برنامه­نویسی برنامه (صفحه 196) مرتبط است.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

ترموستات با تأخیر واکنشی – Thermostat with a Reactionary Delay

این مثال چگونگی رفتار یک ترموستات را در جایی که تأخیر در واکنش آن رخ داده است، نشان می­دهد. شرح مفصلی از این پدیده و فرآیند مدل­سازی را می­توان در پست وبلاگ «چگونگی تأخیر در شبیه­سازی ترموستات خود» مشاهده کرد.

میکرومحرّک گرمایی ساده‌شده – Thermal Microactuator Simplified

این مدل نمونه شامل یک میکرومحرّک حرارتی دو طرفه داغ ساخته شده از پلی سیکلریک است. محرّک از طریق گسترش حرارتی فعال می شود. افزایش حرارت مورد نیاز برای تغییر شکل دو باوزوی داغ و در نتیجه جابجایی محرّک، از طریق حرارت ژول (گرمای مقاومتی) به دست می­آید. گسترش بیشتر بازوی داغ در

کنترل‌کنندۀ حرارتی؛ مدل مرتبۀ کاهش‌یافته – Thermal Controller, Reduced Order Model

شبیه­سازی­های بزرگ اجزاء محدود، می­تواند هزینه­بر باشد و اگر شبیه­سازی­های مکرر مورد نیاز باشد، استفاده از مدل­های کاهش­یافته (ROMs) می­تواند مفید واقع شود. ROMها معمولا فقط در مجاورت شرایط طراحی خود معتبر بوده و دقت پایینی دارند؛ اما زمان شبیه­سازی به طور چشمگیری کوتاه­تر است.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

معادلات آب کم‌عمق – The Shallow Water Equations

معادلات آب کم­عمق، اغلب برای مدل­سازی جریان سیال اقیانوسی و جوی است. مدل­سازی چنین سیستم­هایی منجر به پیش­بینی مناطقی مش­شود که تحت تأثیر آلودگی، فرسایش ساحل و ذوب شدن یخ قطبی قرار دارند. مدل­سازی جامع از چنین پدیده­هایی

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

معادلۀ KdV و سولیتون‌ها – The KdV Equation and Solitons

معادلۀ Korteweg-de Vries (KdV) امواج آب را مدل­سازی می­کند. این معادله به شدت به معادلات برگرز تنزل می­کند؛ زیرا هیچ اتلافی نداشته و امواج به طور عادی برای همیشه سفر می کنند. سولیتون­ها کاربرد اصلی اولیه خود را در فیبر نوری دارند. به طور خاص، خواص فیزیکی پراکندگی فیبر، یک موج را در بر می­گیرد، در

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

لایۀ مرزی بلازیا – The Blasius Boundary Layer

لایه مرزی غیر متراکم بر روی یک صفحه صاف در غیاب یک گرادیان فشار معمولا به عنوان لایه مرزی بلازیا اشاره دارد. لایه مرزی پایدار و انعطاف پذیری که در پایین لبه پیشانی قرار می­گیرد، نهایتا به امواج Tollmien-Schlichting تبدیل شده و در نهایت به یک لایه مرزی کاملا آشفته تبدیل می­شود. با توجه به اهمیت

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

معادلۀ The Black-Scholes Equation – Black-Scholes

معادلۀ Black-Scholes، ارزش یک گزینه سهام اروپا را محاسبه کرده و بیانگر تحلیلی برای حل این مسأله است. با این حال، این فرمول فقط برای موارد خاص کار می­کند؛ به عنوان مثال، شما نمی­توانید آن را زمانی که سیگما و r توابعی از x و t هستند استفاده کنید. در اینجا، سیگما نشان دهندۀ بی­ثباتی نرخ سود ترکیبی

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

پایۀ باریک‌شده با دو مورد بارگیری – Tapered Cantilever with Two Load Cases

این مثال یک مدل تنش دوبعدی را برای یک پایۀ نازک نشان می­دهد. سناریوهای مرزی و بار مختلف مورد بررسی قرار می­گیرند. چگونگی اعمال و ارزیابی بارهای مختلف نشان داده شده است. تنش­های حاصل با مقادیر معیار NAFEMS مقایسه شده می­توان آن­ها را در یک توافق خوب قالب­ریزی نمود.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

مش متمایل یک هندسۀ براکت – Swept Mesh of a Bracket Geometry

این آموزش چگونگی قسمت­بندی یک بخش سه­بعدی را برای مش متمایل نشان می­دهد. این مثال استراتژی­های مختلفی را برای پراکندگی هندسه مورد بررسی قرار داده و نشان می­دهد که چگونه می­توان مش­های شش­وجهی و چهاروجهی را ترکیب نمود.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

تجزیه و تحلیل زیرمدل‌سازی یک محور – Submodeling Analysis of a Shaft

این مدل چگونگی انجام یک تحليل زیرمدل­سازی را به منظور بررسی تنش ساختاری نشان می­دهد. استفاده از یک زیرمدل کمک می­کند تا نتایج را در یک جزئیات هندسی تصفیه شده در هنگام اعمال بار و محدودیت، در مدل عمومی محاسبه نمایید.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

تنش‌ها در قرقره – Stresses in a Pulley

در این مدل، تنش در یک گیربکس متصل به یک موتور که یک قطب دیگر را در خود جای می­دهد، مورد مطالعه قرار می­گیرد. تجزیه و تحلیل پارامتری به منظور بررسی نحوۀ سرعت چرخش بر توزیع تنش در قطب تأثیر می­گذارد. قدرت باقیمانده در محور قطبی ثابت بوده و گشتاور (با توجه به نسبت قدرت توسط سرعت چرخش)

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

تجزیه و تحلیل سختی یک مونتاژ مورب دکل ارتباطی – Stiffness Analysis of a Communication Mast’s Diagonal Mounting

دکل­های ارتباطی معمولا یک چارچوب با یک طراحی مشبک مثلثی دارند. قطر چارچوب از چندین قسمت تشکیل شده که با هم جوش می­خورند. هنگامی که تحت یک جریان بادی داده شده در یک محل خاص عمل می­کنید، زاویۀ چرخش آنتن باید کمتر از یک حد مشخص باشد تا ارتباطات بدون وقفه برقرار

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

انتقال گرمای پایای یک‌بعدی با تابش – Steady-State 1D Heat Transfer with Radiation

این مثال یک تجزیه و تحلیل حرارتی حالت پایدار یک­بعدی، از جمله تابش به یک درجه حرارت مورد تایید را نشان می­دهد. میدان دما از راه حل این مدل معیار با یک راه حل معیار NAFEMS مقایسه می­شود.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

حمل و نقل کروی متقارن – Spherically Symmetric Transport

این مدل تقریب حمل و نقل کروی سه­بعدی با استفاده از یک مدل تک­بعدی است. بسیاری از مدل­های مسائل حمل و نقل صنعتی اجازه می­دهد که فرض کنیم مسأله دارای تقارن کروی است. این فرض مهم است؛ زیرا دو مختصات فضایی را حذف نموده تا یک مسألۀ یک­بعدی را به وجود آورد که می­تواند با استفاده از

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

کاربرد وزن‌دهی سبک تحلیلی مهندسی SmartUQ با مثال SmartUQ Engineering Analytics Light-Weighting Application with COMSOL FEA Bracket Example – COMSOL FEA Bracket

در دهه­های اخیر، وزن سبک، زمینۀ تحقیق و نگرانی در صنایع خودروسازی و هوافضا بوده است. رهبران صنعت در حال اتخاذ ابزارهای نرم­افزاری جدید و سرمایه­گذاری روی منابع مهندسی بزرگتر برای سازگاری و بهینه­سازی طرح­های خود هستند که تا جای ممکن سبک­تر و بادوام­تر شوند. این مقاله کاربرد قابلیت­های

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

شبیه‌سازی پتانسیل عمل با مدل هوچکین-هاکسلی – Simulating Action Potential with the Hodgkin-Huxley Model

این برنامه به شما امکان می­دهد تا پتانسیل عمل در غشای سلولی را با استفاده از مدل هوچکین-هاکسلی شبیه­سازی کنید. همانطور که در شکل یک برنامه شبیه­سازی ارائه شده است، شما می­توانید پارامترهای ورودی برای پتانسیل، هدایت و ظرفیت غشاء را برای بررسی اثرات آن بر پویایی سیستم تغییر دهید.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

لولۀ شوک – Shock Tube

معادلات اویلر فشاری در شکل موجی جزئی با توابع شکل لاگرانژ ناپیوسته برای محاسبۀ جریان در یک لولۀ شوک پیاده­سازی می­شوند. هدف از این برنامه، شبیه­سازی جریان در لوله و تخمین توزیع فشار، تراکم، سرعت، دما، سرعت صدا، عدد ماخ و جریان جرم در طول لوله، و همچنین موقعیت امواج در هر زمان داده شده است.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

لولۀ شوک – Shock Tube

یک لولۀ شوک، دستگاهی برای مطالعۀ امواج شوک است. قبل از شروع آزمایش، دیافراگم داخل لوله هر جریان را متوقف می کند. فشار را مانند یک کمپرسور در یک طرف افزایش داده و سپس جریان را با شکستن دیافراگم آغاز کنید. گاز نیمۀ دیگر لوله را گسترش می‌‌دهد. از طریق روش‌‌های نوری

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

پراکندگی پوسته در یک مخزن – Shell Diffusion in a Tank

هدف بسیاری از برنامه‌‌های کاربردی، پیش‌‌بینی فیزیکی در سازه‌‌های نازک، مانند پوسته، بدون مدل‌‌سازی ضخامت ساختار است. این موضوع به این علت است که نسبت ابعاد بزرگ می‌‌تواند مشکالت مش و تحلیل هندسی را ایجاد کند. این مدل نشان می‌‌دهد که چگونه از متغیرهای مشتق شده در کامسول مالتی‌‌فیزیک

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

ایجاد بارهای گرمای دوره‌ای برای شبیه‌سازی – Setting up Periodic Heat Loads for Simulation

این مثال نمونه‌‌ای از چگونگی مدل‌‌سازی برنامه‌‌های تحت بارهای گرمای دوره‌‌ای را نشان می‌‌دهد. شرح مفصلی از این پدیده و فرایند مدل‌‌سازی را می‌‌توان در پست وبلاگ «مدل سازی یک بار گرمای دوره‌‌ای» مشاهده نمود.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

تجزیه و تحلیل حساسیت یک جزء جامع ارتباطی – Sensitivity Analysis of a Communication Mast Detail

این مثال، بررسی سختی یک مونتاژ مورب ارتباط مات در کتابخانه مدل کامسول مالتی‌‌فیزیک را نشان می‌‌دهد که چگونه می‌‌توانید یک مدل CAD سه‌‌بعدی را برای بهبود عملکرد آن تغییر دهید. در این مورد، تغییرات اعمال شده صرفا بر اساس تجربه تحلیلگر با ساختارهای مشابه بوده است.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

جریان شکست سنگ – Rock Fracture Flow

یک مدل جریان بالقوه جریان سیال در شکستگی سنگ، از معادلۀ به اصطلاح رینولدز استفاده می‌‌کند. این نشان می‌‌دهد که چگونه از داده‌‌های تجربی که در یک تابع استفاده شده در معادله تعبیه شده‌‌اند، استفاده شود.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

اشیاء هندسی بازگشتی و مجددا تعریف شده – Recursion and Recursively Defined Geometry Objects

شما می‌‌توانید از متد Editor در Builder نرم افزار برای ایجاد روش‌‌هایی استفاده کنید که تقریبا هر نوع وظیفه مدل‌‌سازی را انجام می‌‌دهند؛ از جمله مدل‌‌سازی هندسی. از دست دادن این حقیقت آسان است که روش می‌‌تواند از بازگشت -با حمایت از داشتن یک روش خود را در یک حلقۀ بازگشتی- پشتیبانی کند.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

لنز چهارقطبی – Quadrupole Lens

درست مثل نور متمرکز لنزهای نوری، لنزهای الکتریکی و مغناطیسی را می‌‌توان برای پرتوهای ذرات شارژ مورد استفاده قرار داد. این مدل کامسول مالتی‌‌فیزیک، مسیر یونهای B5+ را از طریق یک سیستم تمرکز سه چهار بعدی مغناطیسی نشان می‌‌دهد. هر کدام از چهارقطبی‌‌ها، پرتو یون‌‌ها را در یک جهت

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

کنترل فرآیند با استفاده از یک کنترل کنندۀ Process Control Using a PID Controller – PID

این مثال نشان می‌‌دهد چگونه یک مدل جریان می‌‌تواند به یک مکانیزم کنترل فرایند متصل شود.

     کنترل پارامترهای برنامه بر اساس پارامترهای دیگر نرم افزارها در مهندسی فرایندها مهم است. اکثر سازوکارهای کنترل داده‌‌ها از یک دیوار یا خروجی برای کنترل پارامترهای ورودی استفاده می کنند.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

الکترودهای ضربان‌ساز – Pacemaker Electrode

این مدل نشان­دهندۀ استفادۀ چند فازی از کامسول برای مدل­سازی مسائل توزیع جریان یونی در الکترولیت­ها -در این مورد در بافت انسانی- است. این مسأله بر روی یک الکترود ضربان­ساز نشان داده شده است، اما می­توان آن را در سلول­های الکتروشیمیایی مانند سلول­های سوختی، باتری­ها، حفاظت از خوردگی یا هر

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

اصلاح هندسۀ CAD وارد شده با رابط هندسی تغییر شکل – Modifying Imported CAD Geometry with the Deformed Geometry Interface

هنگامی که شما با داده­های خارجی CAD یا ECAD کار می­کنید، مانند فایل­هایی در فرمت STEP، GDS یا IGES، یا هر یک از فرمت­های پشتیبانی شده دیگر، ممکن است فکر کنید که مجبورید فایل CAD را دوباره وارد کنید و اگر می­خواهید تغییر اندازه یا شکل را مطالعه کنید، از ابتدا مدل­سازی نمایید. اما در حقیقت شما

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

مدل‌سازی رفتار ترموستات – Modeling the Behavior of a Thermostat

این مثال نمونه­ای از چگونگی مدل­سازی برنامه­ها با استفاده از رابط رویدادها است که در آن ترموستات دیر جمع شده است. شرح مفصلی از پدیده و فرایند مدل­سازی را می توان در پست وبلاگ “اجرای یک ترموستات با رابط رویداد” مشاهده نمود.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

مدل‌سازی تغییر حالت با پسماند – Modeling Phase Change with Hysteresis

این مثال نمونه­ای از چگونگی مدل­سازی تغییر فاز حرارتی است که در معرض پسماند قرار دارد. شرح مفصلی از این پدیده و فرایند مدل­سازی را می­توان در پست وبلاگ «مدل سازی حرارتی مواد تغییر فاز با هیسترزیس» مشاهده کرد.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

مدل‌سازی مواد حذفی از طریق تخلیۀ حرارتی – Modeling Material Removal through Thermal Ablation

این مثال نحوۀ مدل­سازی تخلیۀ حرارتی را با در نظر گرفتن مواد حذفی نشان می­دهد. شرح مفصلی از پدیده و روند مدل­سازی را می­توان در پست وبلاگ “مدل­سازی لغزش حرارتی برای حذف مواد” مشاهده نمود.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

مدل‌سازی اشکال نامنظم با استفاده از درونیابی و داده‌های تصویری – Modeling Irregular Shapes by Using Interpolation and Image Data

این فایل نشان می­دهد که چگونه یک سطحی از شکل نامنظم را براساس داده­های متن، تصویر یا ارتفاع ایجاد کنید. این رویکرد برای داده­هایی مناسب است که بلندی (یا ارتفاع) آن تابعی از مختصات x و y است. داده­ها از Matterhorn، یک کوه اروپایی واقع در آلپ است. به طور خلاصه، این روش شامل موارد

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

مدل‌سازی یک برفک کخ – Modeling a Koch Snowflake

این مثال نمونه­ای از چگونگی مدل­سازی یک برفک کخ را با استفاده از نرم­افزارساز نشان می­دهد. شرح مفصلی از پدیده و روند مدل­سازی را می­توان در پست وبلاگ “استفاده از سازندۀ نرم­افزار برای ایجاد یک برفک کخ” مشاهده کرد.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

میکروهم‌زن-نسخۀ خوشه‌ای – Micromixer — Cluster Version

در این مثال یک میکروهم­زن ایستای لایه­ای را با دو مجموعه موازنه عناصر مخلوط سازی شکافتن-تغییر شکل دادن-بازترکیب کردن مورد مطالعه قرار می­دهد. هم­زن از طریق لایه­سازی جریان­ها بدون هیچ بخش متحرک کار کرده و مخلوط شدن از طریق انتشار حاصل می­شود. هدف از این مدل، نشان دادن

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

میکروهم‌زن – Micromixer

توسعۀ هم­زن­ها اغلب نه تنها باید برای اثربخشی حساب شود، بلکه شامل عوامل دیگری، مانند هزینه و پیچیدگی تولید نیز باشند. این سه مدل یک میکروهم­زن ایستای لایه­ای را با دو مجموعه موازنه عناصر مخلوط کنندۀ شکافتن-تغییر شکل دادن-بازترکیب کردن مطالعه می­کنند. این میکسر از طریق لایه­سازی

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

چرخ‌دندۀ مغناطیسی در دو بعد – Magnetic Gear in 2D

این مثال، مدلسازی گذرا از مغناطش هم­محور را با استفاده از آهنرباهای دائمی ارائه می­دهد. یاتاقان مغناطیسی هم­محور به علت حداقل سر و صدا، عملکرد تعمیر و نگهداری رایگان، محافظت بیش از حد و انزوای فیزیکی بین قطعات، مزیت بیشتری نسبت به گیربکس مکانیکی معمولی دارد. استفادۀ معمول از این

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

جاذب لورنز – Lorenz Attractor

یک جاذب لورنز را می­توان با یک دستگاه معادلات دیفرانسیل معمولی توصیف کرد: دستگاه لورنز. در اوایل دهه 1960، لورنز رفتار آشفته این سیستم را برای مقادیر مشخصی از پارامترها و شرایط اولیه کشف کرد. راه حل، زمانی که به عنوان یک فاز فیزیکی طراحی شده، شبیه شکل هشت است. این مثال از روش صریح

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

فنر فشرده-استفاده از معادلات عمومی برای رفع محدودیت‌ها – Loaded Spring — Using Global Equations to Satisfy Constraints

معادلات عمومی یک راه برای اضافه کردن یک معادلۀ اضافی به یک مدل است. معادلات عمومی می­توانند برای توصیف بار، محدودیت، ویژگی مواد یا هر چیز دیگری در مدل استفاده شود که یک راه حل قابل تعریف منحصر به فرد دارند. در این مثال، یک مدل مکانیک ساختاری یک فنر با یک معادلۀ عمومی تقویت شده که

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

حفرۀ سرپوش چرخان – Lid-Driven Cavity

این مثال نشان می­دهد که چگونه می­توان معیار حفرۀ سرپوش چرخان را در میدان دینامیکی سیالات محاسباتی تعریف کرد. در تنظیم مدل، یک حفره مربعی­شکل دوبعدی دارای یک دیوارۀ عمودی حرکتی است که باعث ایجاد یک گرداب بزرگ در مرکز حفره و گرداب­های کوچک در گوشه­ها می­شود. نتایج، میدان سرعت را برای

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

گرمایش لیزری یک قرص سیلیکونی با فرسایش – Laser Heating of a Silicon Wafer with Ablation

هنگام مدل‌‌سازی یک فرآیند تولید مانند گرمایش یک شی، ممکن است آسیب برگشت ناپذیری -به علت تغییر درجه حرارت- رخ دهد. این موضوع ممکن است حتی یک گام مورد نظر در روند باشد. با استفاده از عملگر حل پیشین، ما می‌‌توانیم چنین آسیبی را در کامسول مالتی‌‌فیزیک مدل‌‌سازی کنیم. در اینجا، ما به “پخته شدن” یک پوشش نازک روی یک قرص که توسط یک لیزر گرم شده است نگاه می‌‌کنیم.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

گرمایش ژولی یک میکرومحرّک-نسخۀ پارامتر توزیع شده – Joule Heating of a Microactuator — Distributed Parameter Version

یک مدل از یک میکرومحرّک حرارتی نیاز به شبیه‌‌سازی اتصال هدایت الکتریکی با تولید گرما، هدایت گرما، و استحکام و استحکام ساختاری به دلیل گسترش حرارتی دارد. هدف از این مدل، نشان دادن نحوۀ دسترسی به قابلیت محاسبات خوشه‌‌ای در کامسول از طریق دسکتاپ آن است که از آن برای ارسال یک کار دسته‌‌ای به یک خوشه از راه یک زمان‌‌بندی شغلی استفاده می‌‌کند. این مدل از

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

گرمایش ژولی یک میکرومحرّک – Joule Heating of a Microactuator

این مدل آموزشی از یک محرّک حرارتی دو طرفه، سه پدیدۀ فیزیکی مختلف را به هم متصل می‌‌کند: هدایت جریان الکتریکی، هدایت گرما با تولید گرما، و استحکام و استحکام ساختاری به دلیل گسترش حرارتی. این مدل در سه نسخه موجود است: گرمایش ژولی یک میکرومحرّک (thermalactuatormph): در این نسخۀ مدل، فقط جریان و درجه حرارت محاسبه می‌‌شود، در حالی که تغییر شکل نادیده گرفته می‌‌شود. فقط مجوز کامسول مالتی‌‌فیزیک مورد نیاز است.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

دنباله‌های کاری برای ذخیرۀ اطلاعات پس از حل مدل – Job Sequences to Save Data After Solving a Model

این نمونه ها نشان می دهد که چگونه از یک توالی کاری برای انجام یک دنبالۀ برنامه‌‌ای از عملیات، از جمله حل، دخیره‌‌سازی مدل در فایل و تولید و ارسال دسته‌‌های منحنی، نتایج و تصاویر استفاده می‌‌شود. در پست وبلاگ مرتبط با این فایل‌‌ها، “نحوۀ استفاده از دنباله‌‌های کاری برای ذخیرۀ داده‌‌ها پس از حل مدل شما”، نگاهی دقیقتری به این قابلیت می‌‌اندازیم. عملکرد نشان داده شده از نظر عمومی، صرف نظر از منطقۀ کاربردی جذاب است.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

طبل‌های با طیف یکسان – Isospectral Drums

برخورد با یک طبل، طیفی از حالت ارتعاش را که با هم ترکیب صدا و سیگنال صوتی دستگاه را تشکیل می‌‌دهند، تحریک می‌‌کند. این حالت‌‌های ارتعاشی مطابق مدل‌‌های خاص یا ویژگی‌‌های خاصی از غشای طبل است. بنابراین شما می‌‌توانید این مسأله را با حل مسائل ویژه‌‌مقداری برای غشاهای کششی مطالعه کنید. دو شکل هندسی متفاوت مدل‌‌سازی شده‌‌اند که تمام پارامترهای دیگر آن‌‌ها برابر است. اگر بتوانید دو غشایدو شکل هندسی متفاوت مدل‌‌سازی شده‌‌اند که تمام پارامترهای دیگر آن‌‌ها برابر است. اگر بتوانید دو غشای

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

غشای یون تبادل و پتانسیل‌های دونان – Ion-Exchange Membranes and Donnan Potentials

این فایل مدل برای ایجاد طرح‌‌های برجسته شده در پست وبلاگ “نحوه مدل‌‌سازی غشاهای یونی تبادل و پتانسیل‌‌های دونان” استفاده شده است.

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

پیاده‌سازی یک منبع نقطه‌ای – Implementing a Point Source

این مدل معادله پواسون را بر روی یک دیسک واحد با منبع نقطه‌‌ای موجود در مبدأ حل می‌‌کند. ساده‌‌ترین راه برای توصیف یک منبع نقطه‌‌ای در کامسول مالتی‌‌فیزیک، استفاده از یک بخش ضعف اضافی است. برای به دست آوردن فرم ضعیف معادله پواسون عمومی، آن را در تابع تست u ضرب کرده و سپس روی دامنه از آن انتگرال می‌‌گیریم. برای حل و فصل تکینگی، تراکم شبکه را نزدیک مبدأ چگال در نظر گرفته‌‌ایم. این راه حل با راه حل

کامسول یار آموزش رایگان نرم افزار کامسول فارسی comsol

چگونگی تولید داده‌های مادی ناهمگن تصادفی – How to Generate Randomized Inhomogeneous Material Data

این نمونه‌‌ها نشان می‌‌دهند که چگونه با استفاده از ابزارهای موجود در زیر گره نتایج، داده‌‌های مواد تصادفی را با خواص آماری مشخص شده توسط توزیع تراکم طیفی تولید نمود. در پست وبلاگ در ارتباط با این فایل‌‌ها، “نحوه تولید داده‌‌های مواد نامتقارن تصادفی”، ما به شما نشان می‌‌دهیم که چگونه و با چه مقدار ابزار “تک لاینر”، و با کنترل دقیق اجزای فرکانس فضایی که ماهیت ناهمگونی مواد را تعیین